Neděle 29. květen 2022
Svátek má Maxmilián
Archivováno

Litvínov – Litvínovští zastupitelé udělají vše pro to, aby se hnědouhelný lom ČSA dál nepřibližoval k městu. Ve čtvrtek odpoledne si odsouhlasili, že město využije všech zákonných možností, aby zabránilo prolomení územních ekologických limitů vymezených vládou v roce 1991. Konkrétní kroky ještě neprojednávali. K rovněž přibližujícímu se lomu Bílina mají vstřícnější postoj.

Vedení Litvínova na zasedání zastupitelstva. Zleva Milan Šťovíček, Erika Sedláčková a Kamila Bláhová. Foto: Oldřich Hájek

„Je to zcela zásadní otázka pro obyvatele Litvínova," uvedl místostarosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN). Rozhodnutí vychází i z koaliční smlouvy a město Litvínov tímto jasně zveřejnilo svůj postoj k limitům a případné pokračující těžbě.

Limity nyní omezují těžbu v lomu ČSA Severní energetické u Horního Jiřetína, jejich hranici se ale blíží také velkostroje v lomu Bílina, kousek za Lomem a Mariánskými Radčicemi. „Platí toto stanovisko i směrem k dolu Bílina, kde může dojít k překročení územních ekologických limitů v roce 2015?" ptá se opoziční zastupitel Martin Klika (ČSSD). Podle Milana Šťovíčka v tomto směru zřejmě nenastane problém, neboť v případu lomu Bílina Severočeských dolů nedojde ke konfliktu s lidským osídlením.

Podle Kateřiny Holzknechtové (ČSSD) se zastupitelé čtvrtečním rozhodnutím pouze opakovali. „Proč toto stanovisko schvalujeme, když jsme podobné schvalovali v minulém volebním období?" zeptala se zastupitelka. „I nové zastupitelstvo by mělo říci, jak se staví k této otázce," odpověděl Milan Šťovíček.

Daniel Volák: Dostali jsme odfláknutý materiál

S textem, který dostali zastupitelé na stůl, nesouhlasil Daniel Volák (Otevřená radnice). „Je to odfláknutý nedostatečný materiál," zhodnotil důvodovou zprávu ke stanovisku k územně ekologickým limitům předloženou zastupitelům. „Jde o jeden a půl stránky plytkého materiálu," dodal. „Nikde není uvedeno nic konkrétního. Je to jenom takové povídání," řekl Daniel Volák.

Robert Kysela (SNK-ED) požadoval, aby zastupitelé rovněž hlasovali o tom, že Litvínov využije všech možností v boji o co největší výhody pro Litvínov v případě, že vláda v budoucnu rozhodne o prolomení limitů. Podle starostky Kamily Bláhové (ANO) se ale takovéto stanovisko neslučuje se schváleným odmítavým stanoviskem k limitům, kdy má Litvínov dělat vše pro to, aby se dál směrem k městu netěžilo.

Návrh Patrika Ch. Cmoreje (ČSSD) na stažení celého bodu z programu a jeho primární projednání v komisi pro životní prostředí a limity těžby neprošel. Výše zmíněná komise ale podle rozhodnutí zastupitelů navrhne konkrétní kroky, které budou moci politici činit v otázce boje proti limitům.

Zastupitelé nemají odmítat jen pokračující těžbu, ale třeba také mají zabránit dovážení dalších ostravských kalů na místní skládku. „V našich programových cílech není jen otázka limitů, ale také odmítnutí přenášení ekologické zátěže z dalších oblastí na území města Litvínova," sdělil Vlastimil Doležal (STAN).

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist