Zprávy z Litvínova

Radikálové prošli Litvínovem. V klídku, jako na víkendové procházce

Reklama

Pochod Reho 2013

Litvínov - Litvínov v sobotu zažil shromáždění a pochod nacionalistů za zabitého Miloše Reha. V pozoru byli strážníci i policisté. Připravena byla pořádková jednotka i antikonfliktní tým. Akce probíhala v poklidu. Ne vždy tomu tak ale v předchozích ročnících bylo.

14.45 hodin - Na náměstí se teď procházejí rodinky, je už vesměs prázdné. Část účastníků shromáždění je nyní zpět u nádraží ve skupinkách. Zda musela policie někde zasahovat, proti komu a s jakým výsledkem, sdělí ještě dnes.

12.59 hodin - Plán odpoledne, tak jak si jej radikálové představovali, byl a bude opravdu orientační. Zhruba sedm desítek lidí už má za sebou krátký pietní akt u litvínovského nádraží a nyní jdou do centra města. Cíl? Náměstí Míru, kde mají řečníci připravené své projevy. Vše do této chvíle probíhá v klidu.

12.34 hodin - Co bude následovat nyní? Nacionalisté shromáždění u litvínovského nádraží se vydají k plotu obepínajícímu areál dopravního podniku. Na jeho zdi má Miloš Reho malý pomníček. Před lety kvůli jeho umístění vznikl spor, dopravce ale nakonec s pamětní deskou souhlasil. Úctu na místě Rehovo úmrtí chtějí jeho přívrženci vzdávat zhruba do čtvrt na dvě. Pak se vydají na náměstí.

12.02 hodin - Radikálové nechtějí s novináři mluvit. Ale to se dalo čekat. Organizátoři jim to zakázali.

11.57 hodin - Už neprší.

11.50 hodinSkupina asi čtyřiceti černě oděných, převážně mužů, postává před litvínovskou restaurací Jáva. Ta je hned vedle nádraží. Pár desítek metrů od nich je už připravený policejní antikonfliktní tým. Policisty školené na urovnávání vyhrocených situací poznáte podle zelených reflexních vest.

11.20 hodin - U mosteckého vlakového nádraží je připravená policie lustrovat účastníky pochodu. Nejspíš směrem na Litvínov odjela policejní sledovací dodávka vybavená kamerami a nahrávacími zařízeními.

10.54 hodin - Informace od našeho čtenáře: Radikálové se zatím scházejí na nádraží v Mostě. Je tam k vidění skupinka asi 15 až 20 lidí.

10.05 hodin - Trocha toho meteorologického zpravodajství: Je jedenáct stupňů, sice drobně, ale vytrvale v Litvínově prší. Takové počasí, o kterém se říká, že by ani psa nevyhnal. Vypadá to, že nacionalisté se toho také drží. Na autobusovém nádraží není vidět ani jeden, i když už by se měli začít scházet. Zato tu stojí tři policejní vozidla. Hlídka v jednom z nich nerušeně pije kávu. Ani tramvají z Mostu nedorazil nikdo, kdo by ji zaujal.

9:21 hodin - Jak se na dnešek připravili policisté? Situaci očividně nechtějí podcenit. V minulosti už ke konfliktům došlo.  "V pohotovosti budou mostečtí policisté a pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Na místě bude také aktikonfliktní tým. Do opatření jsou nasazeni strážníci litvínovské městské policie," uvedla mostecká policejní mluvčí Alena Bartošová. Cílem policejní akce je zajištění veřejného klidu a pořádku a minimalizace bezpečnostních rizik, dodala.

8.44 hodin - Dá se očekávat, že dorazí příznivci ultrapravice i z Německa? Je to možné. Na vzpomínkovém webu na Miloše Reha jsou všechny pozvánky a další informace uvedené také v němčině.

8.40 hodin - Jak má dnešek v Litvínově vypadat? Radikálové na internetu oznámili, že v 10 hodin se začnou scházet u nádraží v Litvínově. Ve 13 hodin chtějí vzdát nacionalisté úctu na místě úmrtí Miloše Reha, kterého v květnu 1999 ubodal Rom při potyčce u litvínovského nádraží. Poté se vydají na pochod na litvínovské Mírové náměstí a o půl třetí vyrazí na pietní pochod Litvínovem. Akci chtějí ukončit před pátou odpolední.

8.00 hodin - V Litvínově je ráno klid. Je po silném dešti, což může řadu příznivců tvrdé pravice od pochodu odradit. Městem občas projede policejní auto.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

 • 25. říjen 2016

  Czyzowice/ Most - Čtveřice mosteckých stolních hokejistů startovala v Czyzowicích na kvalitně obsazeném mezinárodním mistrovství Polska. Michal Justra (BHC StarColor Most) přijel na Polish Open již jako téměř jistý vítěz mužské kategorie billiard-hockeyové WTHA Tour. Jeho hlavním cílem bylo i celkové vítězství v Tour a k tomu potřeboval v Polsku skončit do šestého místa. To se mu i přes zaváhání v posledním kole povedlo, když obsadil pátou příčku. Z Czyzowic se tak mostecký hráč vrací jako vítěz v kategoriích muži a Open, v obou kategoriích zároveň obhájil svůj loňský triumf.

 • 25. říjen 2016

  Most/Praha - Čtvrté závěrečné kolo pražské soutěže, kde tento podzim figurují i starší žačky Černých andělů se odehrálo v sobotu ve sportovní hale na Zeleném pruhu v Praze, pod pořadatelstvím HC Háje. "Naši soupeři na nás tento den čekaly v tomto pořadí: TJ Sokol Kobylisy II.A, DHC Slávia Praha, TJ Sokol Vršovice a HC Háje Praha A," říká trenér Jiří Maršík.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.