Sobota 26. květen 2018
Svátek má Filip
Archivováno

Pochod Reho 2013

Litvínov - Litvínov v sobotu zažil shromáždění a pochod nacionalistů za zabitého Miloše Reha. V pozoru byli strážníci i policisté. Připravena byla pořádková jednotka i antikonfliktní tým. Akce probíhala v poklidu. Ne vždy tomu tak ale v předchozích ročnících bylo.

14.45 hodin - Na náměstí se teď procházejí rodinky, je už vesměs prázdné. Část účastníků shromáždění je nyní zpět u nádraží ve skupinkách. Zda musela policie někde zasahovat, proti komu a s jakým výsledkem, sdělí ještě dnes.

12.59 hodin - Plán odpoledne, tak jak si jej radikálové představovali, byl a bude opravdu orientační. Zhruba sedm desítek lidí už má za sebou krátký pietní akt u litvínovského nádraží a nyní jdou do centra města. Cíl? Náměstí Míru, kde mají řečníci připravené své projevy. Vše do této chvíle probíhá v klidu.

12.34 hodin - Co bude následovat nyní? Nacionalisté shromáždění u litvínovského nádraží se vydají k plotu obepínajícímu areál dopravního podniku. Na jeho zdi má Miloš Reho malý pomníček. Před lety kvůli jeho umístění vznikl spor, dopravce ale nakonec s pamětní deskou souhlasil. Úctu na místě Rehovo úmrtí chtějí jeho přívrženci vzdávat zhruba do čtvrt na dvě. Pak se vydají na náměstí.

12.02 hodin - Radikálové nechtějí s novináři mluvit. Ale to se dalo čekat. Organizátoři jim to zakázali.

11.57 hodin - Už neprší.

11.50 hodinSkupina asi čtyřiceti černě oděných, převážně mužů, postává před litvínovskou restaurací Jáva. Ta je hned vedle nádraží. Pár desítek metrů od nich je už připravený policejní antikonfliktní tým. Policisty školené na urovnávání vyhrocených situací poznáte podle zelených reflexních vest.

11.20 hodin - U mosteckého vlakového nádraží je připravená policie lustrovat účastníky pochodu. Nejspíš směrem na Litvínov odjela policejní sledovací dodávka vybavená kamerami a nahrávacími zařízeními.

10.54 hodin - Informace od našeho čtenáře: Radikálové se zatím scházejí na nádraží v Mostě. Je tam k vidění skupinka asi 15 až 20 lidí.

10.05 hodin - Trocha toho meteorologického zpravodajství: Je jedenáct stupňů, sice drobně, ale vytrvale v Litvínově prší. Takové počasí, o kterém se říká, že by ani psa nevyhnal. Vypadá to, že nacionalisté se toho také drží. Na autobusovém nádraží není vidět ani jeden, i když už by se měli začít scházet. Zato tu stojí tři policejní vozidla. Hlídka v jednom z nich nerušeně pije kávu. Ani tramvají z Mostu nedorazil nikdo, kdo by ji zaujal.

9:21 hodin - Jak se na dnešek připravili policisté? Situaci očividně nechtějí podcenit. V minulosti už ke konfliktům došlo.  "V pohotovosti budou mostečtí policisté a pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie Ústeckého kraje. Na místě bude také aktikonfliktní tým. Do opatření jsou nasazeni strážníci litvínovské městské policie," uvedla mostecká policejní mluvčí Alena Bartošová. Cílem policejní akce je zajištění veřejného klidu a pořádku a minimalizace bezpečnostních rizik, dodala.

8.44 hodin - Dá se očekávat, že dorazí příznivci ultrapravice i z Německa? Je to možné. Na vzpomínkovém webu na Miloše Reha jsou všechny pozvánky a další informace uvedené také v němčině.

8.40 hodin - Jak má dnešek v Litvínově vypadat? Radikálové na internetu oznámili, že v 10 hodin se začnou scházet u nádraží v Litvínově. Ve 13 hodin chtějí vzdát nacionalisté úctu na místě úmrtí Miloše Reha, kterého v květnu 1999 ubodal Rom při potyčce u litvínovského nádraží. Poté se vydají na pochod na litvínovské Mírové náměstí a o půl třetí vyrazí na pietní pochod Litvínovem. Akci chtějí ukončit před pátou odpolední.

8.00 hodin - V Litvínově je ráno klid. Je po silném dešti, což může řadu příznivců tvrdé pravice od pochodu odradit. Městem občas projede policejní auto.

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací