Zprávy z Litvínova

Žena z Litvínova tragicky zemřela chybou pilota

Reklama

Litvínov/Žatec - Za tragickou smrtí mladé ženy z Litvínovska stojí chyba pilota! Letěl příliš nízko a nevybral riskantní manévr. K pádu proudového letounu L-29 Delfín došlo téměř před rokem u žateckého letiště. 

Vyšetřovatelé leteckých nehod a specialisté z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod necelý rok zkoumali, proč proudový letoun u žateckého letiště Macerka u Čeradic spadl. Při tragédii zemřel dvaapadesátiletý bývalý vojenský zkušený pilot i třicetiltá žena z Litvínovska, která vyhlídkový let dostala od své rodiny jako dárek k narozeninám.

Podle závěrečné vyšetřovací zprávy měl zkušený pilot provádět riskantní manévry při obtížných akrobatických prvcích v malé výšce. Minimální výška pro provádění akrobatických obratů je 600 metrů nad zemí. Podle expertů a záznamů z radaru se proudový letoun před nehodou pohyboval hluboko pod touto hranicí. Navíc pro tuto akrobacii nebyly v daný čas přiměřené povětrnostný podmínky. 

„Pilot letounu průlety nad plochou prováděl ve výšce, která byla pod minimální povolenou výškou. Uskutečnil sled akrobatických obratů v rozporu s předpisy,“ stojí v závěrečné odborné zprávě. Pilot měl mít dokonce půlroční přestávku v létání na tomto stroji, která se na něm mohla negativně podepsat. "Také počasí nebylo ideální pro těžší akrobacii. „Meteorologické podmínky pro plánovaný let byly nevyhovující,“ uvádí rozbor ve zprávě.

Kritická byla při vyhlídkovém letu v osudný den devátá minuta. Pilot po několika průletech a ukázkách pro cestující chtěl přistoupit k obtížnému akrobatickému prvku. Manévr ale nezvládl a byl příliš nízko.

„V čase 8:59 dosáhl letoun v malé výšce nad zemí velmi strmého úhlu klesání. Letoun na okamžik změnil příčný sklon vlevo a stále s intenzivním přitažením pokračoval ve vybírání střemhlavého letu. V čase 9:00 přetažený letoun narazil do země naplocho spodní částí trupu, odrazil se a setrvačností pokračoval v pohybu vpřed až do nárazu přídě do země, ve vzdálenosti 253 metrů od místa prvního střetu se zemí. Letoun začal bezprostředně po prvním nárazu do země hořet. Ve vzdálenosti 298 metrů se hořící letoun zastavil otočen v protisměru,“ hodnotí zpráva.

Pilot po dopadu se strojem podlehl těžkým vnitřním zraněním a popáleninám na místě nehody v ohořelém vraku stroje. Žena posléze zemřela v nemocnici. Její rodina sledovala vyhlídkový let z letištní plochy.

 

 

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.