Čtvrtek 18. říjen 2018
Svátek má Lukáš

Litvínov/Krásno nad Kysucou – Běžné truhlářské činnosti zvládají hamerští truhláři a umělečtí truhláři s přehledem. Vedle nich se ale učí i specifické práce, které mohou využít třeba při rekonstrukcích historických budov. V takových případech je nutné zachovat původní technologický postup. Jak na výrobu špaletového okna poradili až na Slovensku.

Sedm žáků ze Střední odborné školy v Litvínově – Hamru vyrazilo v říjnu na čtrnáctidenní stáž do Krásna nad Kysucou. Obsahem stáže s názvem „Jedeme na zkušenou!“ byla výroba dvojitého špaletového okna. Celý projekt získal podporu v rámci programu Erasmus+.

Dnes už se sice běžně nepoužívá, ale třeba památkáři mohou chtít u historických budov zachovat původní okna a pak se musí vyrobit na zakázku,“ popisuje učitel odborného výcviku Miroslav Findeis. Výroba probíhala ve spolupráci s partnerskou Strednou odbornou školou drevárskou a stavebnou. „Partnerská škola disponuje jinými stroji, než my. Žáci tak měli možnost vyzkoušet si nové věci,“ doplňuje Findeis.

1411erasmus

Hamerští truhláři na Slovensku také poznávali krásy okolí Žilinského kraje. „Viděli jsme Slovenský orloj ve Staré Bystrici, navštívili skanzen Vychylovka v Nové Bystrici a navštívili jsme Žilinu. Ve volném čase jsme se věnovali sportovním aktivitám. Získali jsme spoustu zkušeností, mám z toho radost,“ popisuje umělecký truhlář Martin Mohácsi.

Erasmus+ je vzdělávací program Evropské unie, který si klade za cíl zvýšit kvalitu a přiměřenost kvalifikací a dovedností. „Jsme součástí projektu, který si vzal za cíl podporovat odborné dovednosti žáka. K tomu jsme nastavili v rámci evropského kreditního systému vzdělávání (ECVET) jednotku výsledků učení (JVU) s názvem „Výroba dvojitého okna“. V praxi to znamenalo, že jsme přesně nastavili, co se žák naučí, kdo a jakým způsobem ověří jeho dovednosti a vazbu na profesní kvalifikaci,“ vysvětluje ředitelka Střední odborné školy Jitka Francírková. Získané a ohodnocené výsledky ze studijní stáže jsou zaznamenány v dokumentu Europass-mobilita, který žáci obdrželi. Tento dokument popisuje, co žák umí a může mu pomoci při pracovním pohovoru u budoucího zaměstnavatele.

Aktuálně

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací