25. února 2017 Svátek má Liliana

Duchcov - Situace mezi etniky žijícími v Duchcově se vyostřila. Lidé svolali na dnešní osmnáctou hodinu setkání všech nespokojených obyvatel na tamní náměstí. Je to důsledek napadení manželského páru skupinou nepřizpůsobivých útočníků. Policie a vedení města svolali mimořádnou tiskovou konferenci ještě před začátkem demonstrace. Demonstraci sledujeme situaci on-line.


20.20 hodin - Situaci budeme dál sledovat. Připravujeme videoreportáž.

20.18 hodin - Krátce po osmé hodině večerní je situace, alespoň navenek, uklidněná. Jisté je, že policisté budou v Duchcově ve zvýšené míře hlídkovat celou noc. Obyvatele z romské čtvrti poučili, že bude lépe, aby nevycházeli a zbytečně neprovokovali. Vytratila se z města už i většina nacionalistů. Přesto nelze vyloučit, že se ještě o něco nepokusí.

19.37 hodin - Jaká je situace nyní? Po městě jsou různě roztroušení policisté. Velká skupina extremistů se roztrhala, několik menších skupin se podle svých prohlášení snaží dostat do romských lokalit v Duchcově. Těžkooděnci a antikonfliktní tým se jim v tom snaží bránit.

19.16 hodin - Těžkooděnci udělali v ulici Městské příkopy bariéru a radikálové, nutno říci že mnozí podnapilí, dostali pět minut na to, aby se rozešli.

18.54 hodin - Radikálové se dostali do potyčky! Zasahují těžkooděnci. Jsme právě v ulici Městské příkopy.

18.51 hodin - Přichází ale možná zlom! Jakoby odnikud se vynořilo asi padesát typických extremistů a vydávají se k ulici, kde došlo k napadení manželů. Mnozí lidé z náměstí je následují. Vypadá to, že policie snad i zaváhala. Na místě je jen pár členů antikonfliktního týmu. Na místě je značný ruch, pískot. Jak se toto vyvine?

18.50 hodin - Oficiálně je konec shromáždění.

18.40 hodin - Náměstí se ještě víc zaplnilo. Proslovy, které měli organizátoři akce, pomalu končí. Ještě před jejím začátkem s nimi jednala starostka města a vyzvala je k poklidnému průběhu. Na náměstí jsou přítomni také členové policejního antikonfliktního týmu. Jsou označeni v reflexních vestách. Oni jsou ti, kteří se jako první snaží zabránit násilí, dříve, než nastoupí v případě problémů těžkooděnci.

17.58 hodin - Náš reportér nyní odhaduje počet přítomných na pět stovek.

17.54 hodin - Zdaleka ne jen lidé z Duchcova jsou nespokojení s kriminalitou, napadáním a někdy i ne zcela perfektní prací policie či strážníků. Na náměstí je k vidění i plakát "Litvínov je s vámi". Právě v Litvínově před pěti lety vypukly v části Janov ostré šarvátky mezi radikály a nepřizpůsobivými, které posléze přerostly v ozbrojené konflikty s policií. Situace se tam do dnešních dnů uklidnila zejména po větším nasazení litvínovských strážníků...

17.52 hodin - Náměstí se zaplňuje a akce pomalu začíná.

17.42 hodin - Novinářům se dnes ozval také komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Rozeslal své vyjádření k dění v Duchcově, které odstartovalo drsným útokem 18. května.  „Z pozice hejtmana Ústeckého kraje musím vyzvat všechny účastníky dnešní demonstrace v Duchcově k zachování klidu. Na druhou stranu plně chápu rozhořčení lidí z bezdůvodnosti a brutality útoku a jejich frustraci z toho, že i přes vládní sliby stále není dostatečně řešena situace v sociálně vyloučených lokalitách a soužití s romskou menšinou. Potřebná razantní opatření, i vzhledem k neschválení našich legislativních návrhů z tak zvaného Ústeckého balíčku, může podle mého názoru přinést až nová vláda," uvedl Oldřich Bubeníček. On-line pokračuje pod fotogalerií.

17.25 hodin - Obavy z toho, že počasí překazí protestní shromáždění proti kriminalitě, se mohou asi rozptýlit. V Duchcově přestalo pršet.

17.00 hodin - Jediné, co je nyní na duchcovském náměstí Republiky vidět, je houf novinářů a policistů.

Duchcov demonstrace 16.58 hodin - Reportér našeho webu prochází po městě, ale zatím je všude klid. Do oficiálního zahájení protestní akce zbývá hodina.

16.31 hodin - Mimořádná tiskovka skončila. V Duchcově prší.

16.31 hodin - Jaká budou dnes bezpečnostní opatření? Jsou posílené hlídky policie a strážníků. Policie je údajně schopná reagovat podle potřeb, ale doufá, že to nebude zapotřebí. Počty nasazených policistů nebudou z taktických důvodů nyní zveřejněny.

16.30 - hodin - Jak se dostalo ven video z kamer, které odstartovalo vlnu protestů na internetu a bylo i spouštěčem dnešní demonstrace? Policisté o úniku vědí, zjišťují vnitřní kontrolou, jak k tomu došlo.

16.25 hodin - Policie nedokáže nyní říci, zda věřit verzi útočníků či napadených. Obě strany prý uvedly divné výroky a bude na soudu, komu uvěří. Útočníci jsou místní lidé z Duchcova, dodává policista.

16.23 hodin - Policie popírá, že čin, který dnešní dění vyvolal, má rasový podtext. "Obviněni byli všichni útočníci a policie čin kvalifikovala jako pokus o těžkou újmu na zdraví," říká Jaroslav Jedlička, zástupce vedoucího územního odboru teplické policie.

16.15 hodin - "Není ale prostor řešit tak citlivé téma na náměstí," zaznívá ze strany policie. Veřejnost ujišťuje, že Policie ČR konala, co bylo v jejích silách. Útok způsobil vášně, proto policisté hlídkují více, než dříve. "Od té doby nedošlo k žádnému konfliktu. Policie ČR je schopna a má prostředky situaci řešit," zaznělo před novináři.

16.11 hodin - Policie věří, že dnešní akce proběhne v klidu, že lidé sdělí v klidu informace, které mají na srdci.

16.05 hodin - Podle vedení policie, které je rovněž na tiskovce, je celá situace ze strany policistů podchycena, útočníky znají, ví přesně, co se stalo a záležitost se bude řešit.

16.00 hodin - Starostka Duchcova se na mimořádné tiskovce před novináři distancuje od setkání svolávatelů demonstrace a říká, že si chce udělat své setkání s obyvateli v jiný termín.

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.