Zprávy z Litvínova

On-line: Vyhrocená situace v Duchcově, zasahovali těžkooděnci!

Reklama

Duchcov - Situace mezi etniky žijícími v Duchcově se vyostřila. Lidé svolali na dnešní osmnáctou hodinu setkání všech nespokojených obyvatel na tamní náměstí. Je to důsledek napadení manželského páru skupinou nepřizpůsobivých útočníků. Policie a vedení města svolali mimořádnou tiskovou konferenci ještě před začátkem demonstrace. Demonstraci sledujeme situaci on-line.


20.20 hodin - Situaci budeme dál sledovat. Připravujeme videoreportáž.

20.18 hodin - Krátce po osmé hodině večerní je situace, alespoň navenek, uklidněná. Jisté je, že policisté budou v Duchcově ve zvýšené míře hlídkovat celou noc. Obyvatele z romské čtvrti poučili, že bude lépe, aby nevycházeli a zbytečně neprovokovali. Vytratila se z města už i většina nacionalistů. Přesto nelze vyloučit, že se ještě o něco nepokusí.

19.37 hodin - Jaká je situace nyní? Po městě jsou různě roztroušení policisté. Velká skupina extremistů se roztrhala, několik menších skupin se podle svých prohlášení snaží dostat do romských lokalit v Duchcově. Těžkooděnci a antikonfliktní tým se jim v tom snaží bránit.

19.16 hodin - Těžkooděnci udělali v ulici Městské příkopy bariéru a radikálové, nutno říci že mnozí podnapilí, dostali pět minut na to, aby se rozešli.

18.54 hodin - Radikálové se dostali do potyčky! Zasahují těžkooděnci. Jsme právě v ulici Městské příkopy.

18.51 hodin - Přichází ale možná zlom! Jakoby odnikud se vynořilo asi padesát typických extremistů a vydávají se k ulici, kde došlo k napadení manželů. Mnozí lidé z náměstí je následují. Vypadá to, že policie snad i zaváhala. Na místě je jen pár členů antikonfliktního týmu. Na místě je značný ruch, pískot. Jak se toto vyvine?

18.50 hodin - Oficiálně je konec shromáždění.

18.40 hodin - Náměstí se ještě víc zaplnilo. Proslovy, které měli organizátoři akce, pomalu končí. Ještě před jejím začátkem s nimi jednala starostka města a vyzvala je k poklidnému průběhu. Na náměstí jsou přítomni také členové policejního antikonfliktního týmu. Jsou označeni v reflexních vestách. Oni jsou ti, kteří se jako první snaží zabránit násilí, dříve, než nastoupí v případě problémů těžkooděnci.

17.58 hodin - Náš reportér nyní odhaduje počet přítomných na pět stovek.

17.54 hodin - Zdaleka ne jen lidé z Duchcova jsou nespokojení s kriminalitou, napadáním a někdy i ne zcela perfektní prací policie či strážníků. Na náměstí je k vidění i plakát "Litvínov je s vámi". Právě v Litvínově před pěti lety vypukly v části Janov ostré šarvátky mezi radikály a nepřizpůsobivými, které posléze přerostly v ozbrojené konflikty s policií. Situace se tam do dnešních dnů uklidnila zejména po větším nasazení litvínovských strážníků...

17.52 hodin - Náměstí se zaplňuje a akce pomalu začíná.

17.42 hodin - Novinářům se dnes ozval také komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Rozeslal své vyjádření k dění v Duchcově, které odstartovalo drsným útokem 18. května.  „Z pozice hejtmana Ústeckého kraje musím vyzvat všechny účastníky dnešní demonstrace v Duchcově k zachování klidu. Na druhou stranu plně chápu rozhořčení lidí z bezdůvodnosti a brutality útoku a jejich frustraci z toho, že i přes vládní sliby stále není dostatečně řešena situace v sociálně vyloučených lokalitách a soužití s romskou menšinou. Potřebná razantní opatření, i vzhledem k neschválení našich legislativních návrhů z tak zvaného Ústeckého balíčku, může podle mého názoru přinést až nová vláda," uvedl Oldřich Bubeníček. On-line pokračuje pod fotogalerií.

17.25 hodin - Obavy z toho, že počasí překazí protestní shromáždění proti kriminalitě, se mohou asi rozptýlit. V Duchcově přestalo pršet.

17.00 hodin - Jediné, co je nyní na duchcovském náměstí Republiky vidět, je houf novinářů a policistů.

Duchcov demonstrace 16.58 hodin - Reportér našeho webu prochází po městě, ale zatím je všude klid. Do oficiálního zahájení protestní akce zbývá hodina.

16.31 hodin - Mimořádná tiskovka skončila. V Duchcově prší.

16.31 hodin - Jaká budou dnes bezpečnostní opatření? Jsou posílené hlídky policie a strážníků. Policie je údajně schopná reagovat podle potřeb, ale doufá, že to nebude zapotřebí. Počty nasazených policistů nebudou z taktických důvodů nyní zveřejněny.

16.30 - hodin - Jak se dostalo ven video z kamer, které odstartovalo vlnu protestů na internetu a bylo i spouštěčem dnešní demonstrace? Policisté o úniku vědí, zjišťují vnitřní kontrolou, jak k tomu došlo.

16.25 hodin - Policie nedokáže nyní říci, zda věřit verzi útočníků či napadených. Obě strany prý uvedly divné výroky a bude na soudu, komu uvěří. Útočníci jsou místní lidé z Duchcova, dodává policista.

16.23 hodin - Policie popírá, že čin, který dnešní dění vyvolal, má rasový podtext. "Obviněni byli všichni útočníci a policie čin kvalifikovala jako pokus o těžkou újmu na zdraví," říká Jaroslav Jedlička, zástupce vedoucího územního odboru teplické policie.

16.15 hodin - "Není ale prostor řešit tak citlivé téma na náměstí," zaznívá ze strany policie. Veřejnost ujišťuje, že Policie ČR konala, co bylo v jejích silách. Útok způsobil vášně, proto policisté hlídkují více, než dříve. "Od té doby nedošlo k žádnému konfliktu. Policie ČR je schopna a má prostředky situaci řešit," zaznělo před novináři.

16.11 hodin - Policie věří, že dnešní akce proběhne v klidu, že lidé sdělí v klidu informace, které mají na srdci.

16.05 hodin - Podle vedení policie, které je rovněž na tiskovce, je celá situace ze strany policistů podchycena, útočníky znají, ví přesně, co se stalo a záležitost se bude řešit.

16.00 hodin - Starostka Duchcova se na mimořádné tiskovce před novináři distancuje od setkání svolávatelů demonstrace a říká, že si chce udělat své setkání s obyvateli v jiný termín.

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Na litvínovské strážníky se obrací také obyvatelé Litvínova, kteří si nevědí rady ve svízelných životních situacích. Během jediného víkendu strážníci nejprve pomáhali zastavit tekoucí vodu při poruše rozvodů vody v ulici Větrná a kontaktovat havarijní službu.

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Obsluha kamerového systému litvínovských strážníků si v odpoledních hodinách všimla zaparkovaného vozidla, ve kterém seděl řidič. O muži mají strážníci povědomost, že má zákaz řízení. Informuje o tom velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.