Zprávy z Litvínova

Uprostřed chemičky přišla na svět tři mláďata chráněného sokola

Reklama

Litvínov – Kdo by věřil, že přírodě se daří uprostřed chemičky? Tři mláďata chráněného sokola stěhovavého přišla v minulých týdnech na svět v budce na komínu etylénové jednotky v Chemparku Záluží.

Minulý týden proběhlo kroužkování za pomoci hasičů, které potvrdilo vylíhnutí tří zdravých mláďat.  Speciální budky pro chráněného sokola stěhovavého byly v areálu Chemparku Záluží nainstalovány v roce 2011, loni se v jedné z nich vylíhla čtyři mláďata.

„Všechna tři mláďata jsou zdravá, největší samice je již velmi opeřená a dokonce letu schopná a před kroužkováním odlétla. Letos díky silné a tuhé zimě je vylíhnutí tří mláďat velký úspěch, v některých oblastech ČR došlo k opuštění hnízdišť, právě díky dlouhé zimě. Podmínky na komíně etylenové jednotky ale sokolům vyhovují," uvedl Michal Porteš, ornitolog z organizace ALKA Wildlife.

Letos byli sokoli stěhovaví v Chemparku Záluží pozorováni od ledna nepřetržitě, mláďata byla poprvé spatřena 11. května. V průběhu minulého týdne pak areál navštívil ornitolog, aby za asistence hasičů Unipetrolu RPA mláďata okroužkoval. Jednalo se o dva samečky a jednu samičku. Mláďata v Chemparku Záluží jsou i nadále jedinými značenými sokoly na lidských stavbách v Ústeckém kraji. Celkově ornitologové z ALKA Wlildlife evidují na průmyslových komplexech v Ústeckém kraji  tři až pět párů tohoto dravce.

„Sokol stěhovavý byl zaznamenán v rámci Chemparku Záluží poprvé v roce 2011. Nedlouho poté jsme se rozhodli instalovat speciální budky a podpořit tak jeho možné zahnízdění a následné rozšíření v rámci Mostecka a Litvínovska," řekl Mikuláš Duda, manažer tiskového oddělení Unipetrolu. „Mezi zaměstnanci společnosti v tuto chvíli probíhá soutěž, v rámci které hledáme jména pro mláďata," dodal Mikuláš Duda, manažer tiskového oddělení Unipetrolu.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 23. říjen 2016

  Lahošť - Měsíce komplikací v automobilové dopravě i při cestování autobusy mezi Duchcovem a Teplicemi skončily. Lahošť je znovu průjezdná!

 • 23. říjen 2016

  Litvínov - Podezřele kličkující pomalu jedoucí vozidlo na janovském sídlišti neuniklo pozornosti obsluhy kamerového systému litvínovských strážníků. Na místo proto vyjela hlídka, která slovenskou osádku automobilu zastavila. Řidič strážníkům řekl, že na auto nasadil prázdnou rezervu a jel prý zrovna k čerpací stanici pneumatiku nafouknout.

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Sport

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.