Sobota 25. září 2021
Svátek má Zlata
Archivováno

Litvínov - Soukromá školka waldorfského pedagogického směru se 20. srpna podruhé otevře veřejnosti, zájemci o docházku se při této příležitosti mohou ještě přihlásit.

Soukromá školka waldorfského pedagogického směru Jeřabinka.

Třída i herna zalité sluncem voní dřevem a novotou. Ještě silněji je však cítit nadšení, s jakým se jedna ze zřizovatelů Zuzana Štěpánová s ředitelkou Leonou Gergelovou připravují na první rok waldorfské školky Jeřabinka v Litvínově. Do jejích prostor, které se nacházejí v komplexu ZŠ Hamr, budou moci zájemci nahlédnout ve čtvrtek 20. srpna v čase od 9 do 11.30 hodin.

Že je otevření této soukromé školky splněným snem, to pozná návštěvník záhy. Mateřinka se snaží být maximálně propojená s přírodou, hračky, většinou dřevěné, jsou vybírány s velkou pečlivostí. „Už při prvním dnu otevřených dveří bylo vidět, že jsou rodiče informovaní. Šli cíleně k nám, protože se jim líbí princip této výchovy," všimla si Leona Gergelová.

Co je tedy v této školce jiné oproti těm, které již v Litvínově fungují? Jako ostatní mateřinky se i v Jeřabince klade důraz na řád, děti potřebují pravidelnost, která jim dává pocit bezpečí. Podstatný je však důraz na individualitu a vnímání dítěte a jeho prožitky. „Pro představu, když děti namalují obrázek, nenajdete ho na výstavce. Proč by měly být vystaveny srovnání, jestli někdo maluje líp či hůř. Vždyť třeba hrušku každý vnímá jinak. Děti budou mít na své výtvory přihrádku, když se budou chtít pochlubit, dojdou si pro výkres a ukážou ho," dává příklad Gergelová.

Jde o maličkosti, které dospělí téměř nevnímají, pro děti jsou však důležité. „Mateřinka je škola hrou, jenže v klasickém školství se pořád něco muselo plnit, na vše jsou tabulky, vše je řízeno příkazy, musí se plnit časové limity a pak už není čas na individuální přístup k dítěti. Forma školství se ubírala jiným směrem, než jsem cítila," vysvětluje Leona Gergelová, proč na čas po osmnácti letech v klasickém školství odešla zcela mimo obor. Tento krok si velice pochvaluje, protože jí to umožnilo nahlížet na školství zvenčí. Stejně jako se vyvíjí společnost, potřebuje se vyvíjet i pedagogika a Leonu Gergelovou stejně jako Zuzanu Štěpánovou zaujala waldorfská pedagogika.

Začaly společně před rokem, spolu s dalšími pedagogy i zájemci z řad rodičů, pravidelně navštěvovat seminář waldorfské akademie ve Slušticích, kde je nyní nejvyhlášenější waldorfská školka. „Jsem příjemně překvapená, jak rychle se školku podařilo založit. Vím, že otevíráme v době, kdy populační křivka opět klesá, a v ostatních mateřinkách jsou volná místa. Ale i zde jsou rodiče, kteří o vzdělání svých dětí přemýšlejí jinak," myslí si Zuzana Štěpánová.

Nejlepší představu o waldorfské pedagogice si podle ní lidé udělají při waldorfských oslavách a svátcích. Každý měsíc je spojený s nějakým svátkem – svatomichaelských, svatojánských... Částečně tyto svátky kopírují ty křesťanské, jsou však více propojené s přírodou, s prožitkem. „Slavení svátků přirozeně dělí čas na všední a sváteční, umožňují dětem zažít pocit naplněného očekávání a tak působí zázračně z hlediska výchovného, učí děti počkat si, odříkat si, a snad pak v dospělosti tak snadno nepodlehnou marketingovým masážím a konzumním tendencím," dodává Štěpánová.

Patronát nad Jeřabinkou převzala kastelánka státního zámku Jezeří Hana Krejčová, jejíž dcera studuje waldorfské lyceum. „Právě se studenty bychom se chtěli podílet na pořádání těchto slavností. Rodiče díky nim mohou vidět, jak se děti skrz waldorfskou mateřinku, následně školu až po lyceum vyvíjí," podotýká Gergelová.

 

Zajímavosti

 
  • Zřizovatelka MŠ Jeřabinka a Krušnohorské waldorfské iniciativy právnička Zuzana Štěpánová pochází z Jihomoravského kraje, do Litvínova se přistěhovala za manželem. Oba řešili, zda na severu Čech zůstat, či jako řada dalších odejít do míst, která nabízejí více možností. Rozhodli se však, že zdejší společnost obohatí něčím novým.
  • Prvotní inspiraci získala ještě v Praze, a při přestěhování sem paradoxně zjistila, že nedaleko žijí manželé Schellyovi, členové v té době již litoměřické waldorfské iniciativy, kteří se kvůli svému snu odstěhovali do Terezína, kde v září otevírají první ročník waldorfské základní školy.
  • Ve školce bude každý týden s hochy spolupracovat řezbář pan Luboš Rožič z Teplic, který je naučí pracovat s dřevem. O waldorfskou pedagogiku velmi jeví zájem, přičemž by se za dva roky při plánovaném otevření waldorfské ZŠ v Litvínově stal členem učitelského sboru.
  • Mateřinka připravuje nad rámec své školky dva typy hudebních kroužků s unikátní metodikou paní Magdaleny Halžové, které mohou navštěvovat i děti nenavštěvující Jeřabinku. Jedná se o klavírní kvartet pro děti od tří let a rytmický kroužek bubínků Djembe pro děti od čtyř let. Ukázková hodina se uskuteční 15. září.

 

Právě na vztah rodiny a školy klade waldorfská pedagogika důraz. „Ohlášené návštěvy rodičů během výuky jsou velmi vítané, pro děti to bude očekávané zpestření. Je přínosné, když vidí, že se do chodu školky zapojí rodič. Podvědomě je hrdé, když pomůže uklidit okolí školky, zapojí se do chodu," všimla si Gergelová. Soužití s rodinami však neočekávají automaticky. „Vše půjde postupně, lidé se musejí seznámit, vytvořit si důvěru, nebudeme nic lámat přes koleno. Stejně tak nyní neřeším, zda už v prvním ročníku pojedeme s dětmi do školy v přírodě. Máme naplánované jednodenní výlety na různé farmy, zda děti zvládnou delší pobyt bez rodičů, k tomu teprve dospějeme," ví Leona Gergelová.

Hodně si však slibuje od projektu zdravé výživy. „Minimálně v prvním roce budeme obědy odebírat ze školní jídelny, ale svačiny budeme připravovat sami, a to co nejzdravější. Spolupracujeme s výživovými poradkyněmi v Litvínově a také s paní Miroslavou Slavíkovou, vedoucí oddělení hygieny dětí a mladistvých Ústeckého kraje, která je zapojena do projektu Zdravá školní jídelna pod patronátem Ministerstva zdravotnictví. Společně s vedoucí zdejší jídelny budeme zkoušet zařadit do jídelníčku ověřená a ozkoušená jídla, která jsou nejen zdravá, ale i skvěle chutnají," těší se Zuzana Štěpánová.

O své školce vypráví vizáží křehká maminka dvou dětí s nadšením, přesto nikdo z lidí, kteří měli čest ji poznat, nepochybuje, že se jí za dva roky spolu se spolkem Krušnohorská waldorfská iniciativa podaří otevřít první ročník waldorfské základní školy.


Provozní informace:

MŠ Jeřabinka sídlí v ZŠ Hamr, Mládežnická 220, Litvínov
Provoz zahájen 1. září 2015
Provozní doba od 7.00 do 16.00
Kapacita dětí je 25
Informace na webu www.waldorfskaskola.eu
školné na zapsané dítě činí měsíčně 2500 Kč + stravné dle počtu odebraných jídel, sleva na sourozence 10 %

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací