Sobota 25. září 2021
Svátek má Zlata
Archivováno

Litvínov - Soukromá mateřská školka Jeřabinka otevírá nejen pro své žáky hudební kroužky pro děti od tří let.

V zahraničí je hudební výuka dětí předškolního věku samozřejmou věcí, Česká republika však zaostává. Hudební školy preferují pro start vzdělávání převážně žáky druhých tříd. „Přitom výuka hudby v předškolním věku rozvíjí dítě mnohem více, než je tomu ve věku školáka,“ podotýká zakladatelka Školičky a Hudebních kurzů MH music Bc. Magdalena Halžová, Dis.

Její projekt hudební výuky pro nejmenší je v Česku ojedinělý, sklízí úspěchy a stále se zdokonaluje. „Mám tým hudebních lektorů, kteří mají vystudovaný minimálně druhý stupeň Základní umělecké školy, někteří konzervatoř nebo Akademii múzických umění, či studují vysokou pedagogickou školu s hudebním zaměřením, zajímají se o hudební metodiku pro předškolní děti a navzájem se obohacují svými zkušenostmi,“ představuje své kolegy Halžová.

V Litvínově nabídne dva typy hudebních kroužků. První je skupinová výuka Hry na klavír. „V malém kolektivu dvou až čtyř dětí probíhá výuka individuálně podle schopností přítomných dětí. Délka lekce je hodina či hodina a půl. Výuka je akční, plná pohybu a obsahuje množství her pro rozvoj hudebního sluchu, smyslu pro rytmus, uvolnění pohybového aparátu i zlepšení pozornosti,“ přibližuje vyučování Halžová.

Děti zpočátku ke hře využívají zvonkohru, ale už od první lekce usedají ke klavíru. „Postupně poznáváme nástroj, učíme se orientovat na klaviatuře a zpravidla na třetí lekci již hrajeme špetičkou zhudebněné básničky a lidové písničky,“ podotýká ředitelka.

Přesně v duchu waldorfské pedagogiky jsou do hudební výchovy zapojeni i rodiče. Ti přicházejí na poslední část výuky, kde jim děti předvedou, co v průběhu lekce probíraly, aby společně mohli doma trénovat. Nedílnou součástí výuky je vystoupení pro rodiče jednou až dvakrát za pololetí.

Druhým typem kroužku je Bicí-rytmika-Djembe, určená pro děti od čtyř let, která se vyučuje ve skupince šesti dětí. Učí se opět formou sluchových a pohybových her ve spojení s ovládnutím hry na africký buben Djembe. Přínosné je, že tento typ kroužku připraví dítě na hru na jakýkoliv nástroj. Klade důraz na motoriku, děti se naučí, jak se správně uvolnit, koordinovat ruce. „Komplexní rozvoj dítěte se projeví v pozdějším věku ve škole. Děti si do školy přinesou umění soustředit se, disciplínu,“ upozorňuje na další pozitiva Halžová.

Vývoj hudební metodiky je inspirován mimo jiné také mnohaletou spoluprací a kontakty s Mensou ČR.


hra na klavír:

  • skupinka 4 dětí, 3 až 6 let, 90 minut, Po nebo Čt 15.30 – 17.00 hodin
  • skupinka 2 dětí, 5 až 6 let, 60 minut, Po nebo Čt 17.00 – 18.00 hodin

bubínky Djembe:

  • skupinka 6 dětí, 4 až 6 let, 60 minut, Út 15.30 – 16.30 hodin
  • Uváděný rozvrh je orientační, může se do zahájení kursů změnit.


Mateřská škola Jeřabinka uspořádá 16. září od 16 do 17 hodin ukázkovou hodinu hry na klavír. „Ukázka je možná maximálně pro pět dětí, proto prosíme zájemce, aby si místo rezervovali na mailu jeřTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo na čísle 607 102 535, v případě velkého zájmu proběhne hodina také, s náplní přizpůsobenou počtu dětí, vždy však s možností individuální hry dětí i prostoru pro rozhovor rodičů s paní Halžovou“ podotýká jednatelka školky Zuzana Štěpánová.

Hudební talent je podle Halžové mezi dětmi velmi rozšířený. Nestalo se jí, že by to některému dítěti vyloženě nešlo. „Na ukázkové hodině se dítko může třeba stydět. Poznám ale, jestli ještě není dost vyzrálé a nezapojuje se z tohoto důvodu. Nebo naopak mám před sebou velmi talentovaného muzikanta,“ říká Halžová. Výhodou je, že v její metodice neplní děti žádné předem vytyčené cíle, které musí v určitém časovém horizontu splnit. „Každé dítě má své tempo vývoje,“ upozorňuje ředitelka. Bez ohledu na to, jakým tempem si její žáci hru na klavír osvojovali, už v první třídě zvládali zahrát písně z pohádek a ve třetí třídě už chtějí hrát skladby třeba z Harryho Pottera.

Podle toho, jak se dítěti v průběhu pololetí daří, jsou zařazovány do dalších kurzů. Mohou zůstat v kvartetu, přejít do dua, nebo je rodičům doporučena individuální výuka. Nikdo však po rodičích nechce, aby hned sháněli klavír za třicet tisíc korun. „Pro výuku hry na klavír musejí rodiče pořídit zvonkohru za čtyři sta korun a kartičky rádce, který jim pomůže s notami,“ upozorňuje Halžová.

Pro druhý kurz by měli rodiče koupit dětem mini bubínky Djembe, jejichž cena se pohybuje kolem 1 300 korun, oproti kurzu Hry na klavír je však nižší kurzovné. Halžová navíc rodičům nabízí zprostředkování nákupu nástrojů levněji, než by je sehnali třeba na internetu.

 

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací