Zprávy z Litvínova

Server Romea.cz ve svém rasově motivovaném článku útočí na postup strážníků v Janově

Reklama

Litvínov – Za tvrdou šikanu a zastrašování považují někteří Romové ale i proromský internetový portál Romea.cz akci nulová tolerance vyhlášenou vedením města Litvínov a důsledně kontrolovanou strážníky městské policie.

A Romea.cz jde ve svých rasově motivovaných článcích ještě dál. Podle autora textu Františka Kostlána ze serveru Romea.cz "Nulová tolerance" ve skutečnosti soužití mezi tamními obyvateli na janovském sídlišti ještě zhoršuje, protože prý činí z Romů občany druhé kategorie. „Kvůli počínání městských policistů roste jejich frustrace a oprávněný pocit nespravedlnosti. Romové jsou okamžitě pokutováni mimo jiné i za malá „provinění," tvrdí autor článku a dodává: „Nyní se však ukazuje, že slouží k tvrdé šikaně, k zastrašování místních Romů a jejich neustálému vytěsňování z veřejného prostoru do bytů. A to i za pomoci bití. Jinak řečeno, janovským Romům je upírána svoboda pohybu," píše Kostlán.

S jeho tvrzením ostře nesouhlasí vedení radnice i městské policie. Podle zástupce velitele litvínovsých strážníků Karla Šefla nemůže být o nějaké šikaně ze strany strážníků ani řeč. Naopak. Akce nulová tolerance podle Šefla potírá pouliční kriminalitu jako takovou, a to bez rozdílu barvy pleti i rasy. Narozdíl od některých nepřizpůsobivých tuto akci vítají mnozí obyvatelé janovského sídliště. Právě jim totiž vadí chování mnohých nepřizpůsobivých obyvatel a je jedno jestli jde o „bílé" nebo cikány.

Vedení litvínovských strážníků nesouhlasí s tvzením Kostlána o tom, že nulová tolerance zhoršuje soužití a dělá z Romů občany druhé kategorie. Autor textu to ale vidí jinak: „Strážníci při vymáhání vyhlášky mnohdy postupují na hranici či za hranicí zákona. Dávají pokuty pouze nám," tvrdí zde žijící Romové. Při návštěvě Janova jsem se o tom mohl přesvědčit na vlastní oči. „Bílí" obyvatelé seděli v klidu na obrubníku (obrubě) a jejich děti běhaly po trávníku, přičemž strážníci kolem nich procházeli bez jakéhokoli povšimnutí. Za totéž přitom Romy pokutují i několikrát denně," stojí ve článku. I toto tvrzení je podle Šefla pouze nehorázná lež.

A Romea.cz ve svém tendenčním článku přitvrzuje: „Podle několika svědectví strážníci zákony či předpisy také přímo porušují. Například na úzkém chodníčku (či cestě, na tomto místě v Janově neexistují klasické chodníky) se velmi rychle prohánějí na motorce . Oslovení Romové odhadují, že motocykly tam několikrát projely rychlostí přes 100 kilometrů v hodině, a to bez zapnutého majáčku a zvukového signálu. Po té cestě (chodníku) pochopitelně chodí lidé, včetně maminek s kočárky. „Kdybych neuhnula, tak srazil mě i s kočárkem," řekla Romea.cz jedna z romských maminek o této svévoli městských policistů," píše autor článku František Kostlán. I toto tvrzení zástupce velitele MP Kare Šefl hravě bourá. „Všechna naše vozidla mají zabudovaný GPS systém. Operační důstojník tak vidí na monitorch nejen kde se zrovna vozidla pohybují, ale i například jakou rychlostí jedou. Navíc napsat že někteří oslovení Romové odhadují, že motocykly jely po chodníku přes stovku je velmi slabý a ničím nepodložený argument," říká Šefl.

Zatímco někteří Romové se s textem Františka Kostlána ztotožňují, mnozí obyvatelé nad ním nevěřícně kroutí hlavou. Obrovskou vlnu emocí vyvolal i na sociální síti, kde článek sdílejí desítky uživatelů Facebooku. Mnozí z nich ho berou jako špatný žert a hlavně rasově motivovaný proti všem, kteří chtějí dodržovat zákony.

K poslednímu vážnějšímu incidentu v Janově došlo ve středu 19. června, kdy jedna z místních Romek Magda Kováčová slovně a poté i fyzicky napadla městskho strážníka. Hádka a neuposlechnutí policejní výzvy vyvrcholilo slovním a posléze i fyzickým útokem na strážníka. Celý incident paradoxně natočil na mobilní telefon jeden z Romů a zveřejnil video na internetu. Právě na něm je ale důkaz jak Romka nejenže sprostě nadává, útočí a odmítá poslechnout výzvu, ale nakonec i napadá strážníka. A portál Romea.cz? Celý incident ve svém článku překroutila a byť důkazů proti Romce je mnoho, vytvořila si svůj vlastní příběh, ve kterém útočnici dává na stranu poškozené oběti.

K tomu František Kostlán dodává: „Celý incident je různými rasisty a xenofoby popisován tak, že Romka napadla strážníka. Skutečnost je ovšem taková, že strážník naopak napadl a zmlátil tu ženu. Jako důkazy pro toto tvrzení slouží video natočené na mobil, lékařská zpráva a svědectví několika lidí, kteří nejsou příbuzní s napadenou," popisuje autor článku. Jeden ze dvou strážníků na videu je Rom, což je velké plus pro městskou policii. V opačném případě by totiž Romea.cz celou věc považovala zcela určitě za rasově motivovaný čin právě ze strany strážníků.

Pisatel na Romea.cz pokračuje: „Podle lékařské zprávy (její fotokopii najdete pod článkem) má paní Kováčová bolesti v kříži, zvláště při chůzi, na základě zhmoždění dolní části zad a pánve. Je stále v neschopnosti, bere prášky proti bolesti a na uklidnění a chodí na obstřiky zad. Ještě minulý týden měla na tváři stále patrný monokl od rány pěstí, kterou jí strážník uštědřil, a šrám na ruce. Je kvůli tomu ve špatném psychickém stavu a cítí s ponížená.

Moje patnáctiletá dcera čekala na kamarádku - jeli z koupaliště na dvakrát, protože se nevešli všichni najednou do auta - sedla si na schody vedoucí z ulice do domu. A najednou na mě zvoní, že kvůli tomu sezení na schodech dostala pokutu. Poslala jsem manžela dolů, řekla jsem mu, že jen vezmu peněženku a přijdu hned za ním. Když jsem tam přišla, ptal se manžel toho strážníka, za co konkrétně dceru pokutoval. A ten strážník mu na to řekl: no tak když se ptáš, tak to máš za pět set. A já mu říkám: když se teď zeptám já, jako matka, tak za kolik to budu mít, za tisíc?" řekl serveru Romea.cz Magda Kováčová.

Strážník podle ní začal sprostě nadávat a byl na ně drzý. „Holka z toho byla vystresovaná, málem se rozbrečela. Řekla jsem mu, že odvedu holku domů a potom to s ním vyřeším za ní, protože není plnoletá. Potom jsem k němu šla a chtěla jsem na něm, aby mi vrátil její občanku. To odmítl. Jak jsem byla naštvaná, tak jsem mu řekla, ať si ji tedy nechá a odváděla jsem holku k výtahu. Ve chvíli, kdy vešla do výtahu mě chytil za vlasy, otočil mě a vzápětí mi dal do tváře pěstí. Jak jsem odlítla, tak jsem se bouchla do ruky o zábradlí. No tak jsem se bránila, nebouchla jsem ho, jen jsem natáhla ruce, abych ho od sebe dostala co nejdál. A pak jsem dostala další rány, do nosu a zase do tváře. Byly u toho dvě paní. Když jsem po té třetí ráně padala k zemi, tak mě zachytily. Seběhlo se k tomu spoustu lidí. On pak odcházel, jako by se nic nestalo. Za chvíli si v klidu povídal se státníma policajtama, kteří na místo dorazili" dodala Magda Kováčová. Stojí v textu pisatele Kostlána.

Přitom videozáznam pořízený na mobilní telefon její tvrzení vyvrací a naopak ji usvědčuje, že lže. Po celou dobu totiž Kováčová na strážníky sprostě křičí, odmtá uposlechnout jejich výzvu, je před dětmi vulgární a zvyšuje hlas nejen na strážníky ale i na svou dceru. Pak se vzdaluje od strážců zákona a na chodbě domu začne znovu křičet a mlátit do policisty. Do sporu se za hlasitého projevu vložil další Rom. Pak video končí.

Server Romea.cz místo toho, aby ve svých materiálech preventivně a pozitivně působil především na sociálně slabé a nepřizpůsbivé, podobnými štvavými a rasově laděnými články ještě více přilévá olej do ohně a přinejmenším podněcuje a prohlubuje nenávist obou znepřátelených stran. Cílené překrucování pravdy, záměrné hanění a znevažování práce litvínovských strážníků i tamní radnice má za cíl jen jedno. Vyvolat ve společnosti negativní emoce, které mohou přerůst opět v občanskou neposlušnost.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Strážníci Městské policie v Litvínově Jan Strouhal a Václav Sinkule se v pondělí dopoledne zásadně podíleli na záchraně lidského životy, když dorazili spolu se státními policisty na místo nehody po asi třiceti vteřinách a k rychlé resuscitaci řidiče, kterého za jízdy postihl srdeční kolaps. Strážníci použili přístroj automatický extrení defibrilátor AED. Díky němi u řidiče obnovili základní životní funkce a zachránili mu tím život.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Krátce před půlnocí zastihla hlídka litvínovských strážníků na ulici nezletilého chlapce. Ten strážníkům řekl, že se doma díval na horory, a teď se sám bojí. Matka byla ještě v práci, a tak se rozhodl, že půjde za ní. Strážníci chlapce naložili a převezli ho k prodejně, kde byla jeho matka zaměstnána.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.