Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli.   Audioverze Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli. GSpeech
Čtvrtek 27. duben 2017
Svátek má Jaroslav
Archivováno

Mostecko - Město Horní Jiřetín, symbol silné vůle jeho obyvatel proti tlaku těžařů na rozšíření povrchových dolů, slaví tento víkend 750 let od první písemné zmínky. Zároveň se mu v čele s místostarostou Vladimírem Buřtem daří odolávat tlakům na zrušení limitů těžby uhlí.

Město Horní Jiřetín, symbol silné vůle jeho obyvatel proti tlaku těžařů na rozšíření povrchových dolů, slaví tento víkend 750 let od první písemné zmínky. Vrcholem akcí konaných po celý rok je poutní slavnost k svátku Nanebevzetí Panny Marie tuto sobotu 10. srpna. Horní Jiřetín ožije divadlem, koncerty, sportovní utkáním a dalšími společenskými akcemi pro dospělé i děti.

Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína ze Strany zelených a zastupitel Ústeckého kraje za Hnutí PRO kraj říká: „Limity těžby pro nás znamenaly impuls k obnově města i krajiny. V uplynulých letech se obnovila řada dříve opuštěných domů, na byty předěláváme i bývalé továrny, protože zájem o přestěhování se do Jiřetína je enormní. Za posledních 15 let přibylo v našem městě na devadesát nových domů, s použitím evropských dotací nyní budujeme novou splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Musí se proto hledat jiné cesty než další těžba na úkor života v Horním Jiřetíně. Doly neřešíme, naše město předáme našim potomkům dobře spravované bez ohledu na plány ministerských úředníků."

Proč hrozí Jiřetínu zánik?

Existenci Horního Jiřetína ohrožuje tlak na prolomení územních limitů těžby. Aktuálně otevírá rizikovou debatu o možném přehodnocení ochranných opatření Rusnokova vláda, která bude 14. srpna jednat o surovinové politice. Přijetí tohoto dokumentu by posílilo roli uhlobaronů na úkor místních obyvatel.

Podle Strany zelených se může Ústecký kraj zbavit fatální závislosti na těžbě uhlí. Kraj disponuje studií z loňského roku, ve které experti propočetli, že postupný růst obnovitelných zdrojů a energetická modernizace budov může vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 procent dnešní spotřeby elektřiny a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností. Pokud by kraj postupně plán realizoval, lidé by získali čistou práci a domácnosti se odstřihly od drahých účtů za teplo.

Jak ušetřit uhlí a vytvořit pracovní místa?

Příležitostí pro nastartování investic do energetické renovace budov leží v evropských fondech. Například v letech 2014-2020 bude moci Česko využít z Kohezního fondu EU miliardy pro podporu energetických úspor v obytných budovách. Známý ekonom Miroslav Zámečník propočítal, že každá miliarda veřejné podpory investovaná do energetické modernizace domů vytvoří 800 pracovních míst a příjem až 2,8 miliardy korun pro státní rozpočet. Strana zelených proto bude prosazovat, aby z fondu šla co největší část právě na energetickou renovaci budov.

„Stát by měl podpořit energetickou modernizaci domů, jen tak zbaví rodiny a podniky závislosti na teple z uhlí a Hornojiřetínští se budou moci svobodně nadechnout bez neustálého prachu z povrchových dolů. Česko i kraj má obrovské příležitosti v podobě miliard z evropských fondů, které mohou pomoci financovat úspěšné programy jako je Zelená úsporám, iniciovaná právě Stranou zelených. Využití možností úspor v budovách srazí potřebu tepla v Česku o polovinu a pomůže vytvořit nová pracovní místa. Ústecký kraj je toho dobrým příkladem, výrobce izolačních materiálů zde zaměstnává stovky lidí," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Napsal
Oldřich Hájek
Author: Oldřich HájekEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Více od autora

  Audioverze Mostecko - Město Horní Jiřetín, symbol silné vůle jeho obyvatel proti tlaku těžařů na rozšíření povrchových dolů, slaví tento víkend 750 let od první písemné zmínky. Zároveň se mu v čele s místostarostou Vladimírem Buřtem daří odolávat tlakům na zrušení limitů těžby uhlí. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Město Horní Jiřetín, symbol silné vůle jeho obyvatel proti tlaku těžařů na rozšíření povrchových dolů, slaví tento víkend 750 let od první písemné zmínky. Vrcholem akcí konaných po celý rok je poutní slavnost k svátku Nanebevzetí Panny Marie tuto sobotu 10. srpna. Horní Jiřetín ožije divadlem, koncerty, sportovní utkáním a dalšími společenskými akcemi pro dospělé i děti. Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína ze Strany zelených a zastupitel Ústeckého kraje za Hnutí PRO kraj říká: „Limity těžby pro nás znamenaly impuls k obnově města i krajiny. V uplynulých letech se obnovila řada dříve opuštěných domů, na byty předěláváme i bývalé továrny, protože zájem o přestěhování se do Jiřetína je enormní. Za posledních 15 let přibylo v našem městě na devadesát nových domů, s použitím evropských dotací nyní budujeme novou splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Musí se proto hledat jiné cesty než další těžba na úkor života v Horním Jiřetíně. Doly neřešíme, naše město předáme našim potomkům dobře spravované bez ohledu na plány ministerských úředníků. Proč hrozí Jiřetínu zánik? Existenci Horního Jiřetína ohrožuje tlak na prolomení územních limitů těžby. Aktuálně otevírá rizikovou debatu o možném přehodnocení ochranných opatření Rusnokova vláda, která bude 14. srpna jednat o surovinové politice. Přijetí tohoto dokumentu by posílilo roli uhlobaronů na úkor místních obyvatel. Podle Strany zelených se může Ústecký kraj zbavit fatální závislosti na těžbě uhlí. Kraj disponuje studií z loňského roku, ve které experti propočetli, že postupný růst obnovitelných zdrojů a energetická modernizace budov může vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 procent dnešní spotřeby elektřiny a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností. Pokud by kraj postupně plán realizoval, lidé by získali čistou práci a domácnosti se odstřihly od drahých účtů za teplo. Jak ušetřit uhlí a vytvořit pracovní místa? Příležitostí pro nastartování investic do energetické renovace budov leží v evropských fondech. Například v letech 2014-2020 bude moci Česko využít z Kohezního fondu EU miliardy pro podporu energetických úspor v obytných budovách. Známý ekonom Miroslav Zámečník propočítal, že každá miliarda veřejné podpory investovaná do energetické modernizace domů vytvoří 800 pracovních míst a příjem až 2,8 miliardy korun pro státní rozpočet. Strana zelených proto bude prosazovat, aby z fondu šla co největší část právě na energetickou renovaci budov. „Stát by měl podpořit energetickou modernizaci domů, jen tak zbaví rodiny a podniky závislosti na teple z uhlí a Hornojiřetínští se budou moci svobodně nadechnout bez neustálého prachu z povrchových dolů. Česko i kraj má obrovské příležitosti v podobě miliard z evropských fondů, které mohou pomoci financovat úspěšné programy jako je Zelená úsporám, iniciovaná právě Stranou zelených. Využití možností úspor v budovách srazí potřebu tepla v Česku o polovinu a pomůže vytvořit nová pracovní místa. Ústecký kraj je toho dobrým příkladem, výrobce izolačních materiálů zde zaměstnává stovky lidí, říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených. var loadAsyncDeferredFacebook = function() { (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = //connect.facebook.net/cs_CZ/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script, facebook-jssdk)); } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredFacebook, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredFacebook); else window.onload = loadAsyncDeferredFacebook; fSdílet Tweet var loadAsyncDeferredTwitter = function() { var d = document; var s = script; var id = twitter-wjs; var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?http:https;if(!d.getElementById(id)){ js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+://platform.twitter.com/widgets.js;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);} } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredTwitter, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredTwitter); else window.onload = loadAsyncDeferredTwitter; window.___gcfg = { lang: cs }; var loadAsyncDeferredGooglePlus = function() { var po = document.createElement(script); po.type = text/javascript; po.async = true; po.src = https://apis.google.com/js/plusone.js; po.innerHTML = {lang: cs}; var s = document.getElementsByTagName(script)[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); }; if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredGooglePlus, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredGooglePlus); else window.onload = loadAsyncDeferredGooglePlus; NapsalAuthor: Oldřich HájekEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById(cloak7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64).innerHTML = ; var prefix = ma + il + to; var path = hr + ef + =; var addy7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64 = oldrich.hajek + @; addy7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64 = addy7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64 + e-mostecko + . + cz; var addy_text7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64 = oldrich.hajek + @ + e-mostecko + . + cz;document.getElementById(cloak7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64).innerHTML += +addy_text7786c5dcdc489c2be435c112ef524f64+; Více od autoraNa tohle mohou být nemocnice v Mostě a Ústí hrdé! Nové přístroje za miliony umožní nejkvalitnější péči nedonošeným dětemTřínohá fenka Ťapka má novou parťačku z útulku na canisterapiiOBRAZEM: Tady se začíná stavět obří továrna na pneumatiky. Přinese až 1500 místZámek Stekník otevírá své interiéry, návštěvníci poprvé uvidí i stavební úpravyNeoblečená dívka utekla z domova, skoro nahou ji vyhnala ven matka GSpeech

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

×

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

×