Zprávy z Litvínova

Horní Jiřetín slaví 750 let: živé město odolávající tlaku uhlobaronů

Reklama

Mostecko - Město Horní Jiřetín, symbol silné vůle jeho obyvatel proti tlaku těžařů na rozšíření povrchových dolů, slaví tento víkend 750 let od první písemné zmínky. Zároveň se mu v čele s místostarostou Vladimírem Buřtem daří odolávat tlakům na zrušení limitů těžby uhlí.

Město Horní Jiřetín, symbol silné vůle jeho obyvatel proti tlaku těžařů na rozšíření povrchových dolů, slaví tento víkend 750 let od první písemné zmínky. Vrcholem akcí konaných po celý rok je poutní slavnost k svátku Nanebevzetí Panny Marie tuto sobotu 10. srpna. Horní Jiřetín ožije divadlem, koncerty, sportovní utkáním a dalšími společenskými akcemi pro dospělé i děti.

Vladimír Buřt, místostarosta Horního Jiřetína ze Strany zelených a zastupitel Ústeckého kraje za Hnutí PRO kraj říká: „Limity těžby pro nás znamenaly impuls k obnově města i krajiny. V uplynulých letech se obnovila řada dříve opuštěných domů, na byty předěláváme i bývalé továrny, protože zájem o přestěhování se do Jiřetína je enormní. Za posledních 15 let přibylo v našem městě na devadesát nových domů, s použitím evropských dotací nyní budujeme novou splaškovou kanalizaci a čistírnu odpadních vod. Musí se proto hledat jiné cesty než další těžba na úkor života v Horním Jiřetíně. Doly neřešíme, naše město předáme našim potomkům dobře spravované bez ohledu na plány ministerských úředníků."

Proč hrozí Jiřetínu zánik?

Existenci Horního Jiřetína ohrožuje tlak na prolomení územních limitů těžby. Aktuálně otevírá rizikovou debatu o možném přehodnocení ochranných opatření Rusnokova vláda, která bude 14. srpna jednat o surovinové politice. Přijetí tohoto dokumentu by posílilo roli uhlobaronů na úkor místních obyvatel.

Podle Strany zelených se může Ústecký kraj zbavit fatální závislosti na těžbě uhlí. Kraj disponuje studií z loňského roku, ve které experti propočetli, že postupný růst obnovitelných zdrojů a energetická modernizace budov může vytvořit 2300 nových pracovních míst, nahradit 35 procent dnešní spotřeby elektřiny a dodat zelené teplo do 140 000 běžných domácností. Pokud by kraj postupně plán realizoval, lidé by získali čistou práci a domácnosti se odstřihly od drahých účtů za teplo.

Jak ušetřit uhlí a vytvořit pracovní místa?

Příležitostí pro nastartování investic do energetické renovace budov leží v evropských fondech. Například v letech 2014-2020 bude moci Česko využít z Kohezního fondu EU miliardy pro podporu energetických úspor v obytných budovách. Známý ekonom Miroslav Zámečník propočítal, že každá miliarda veřejné podpory investovaná do energetické modernizace domů vytvoří 800 pracovních míst a příjem až 2,8 miliardy korun pro státní rozpočet. Strana zelených proto bude prosazovat, aby z fondu šla co největší část právě na energetickou renovaci budov.

„Stát by měl podpořit energetickou modernizaci domů, jen tak zbaví rodiny a podniky závislosti na teple z uhlí a Hornojiřetínští se budou moci svobodně nadechnout bez neustálého prachu z povrchových dolů. Česko i kraj má obrovské příležitosti v podobě miliard z evropských fondů, které mohou pomoci financovat úspěšné programy jako je Zelená úsporám, iniciovaná právě Stranou zelených. Využití možností úspor v budovách srazí potřebu tepla v Česku o polovinu a pomůže vytvořit nová pracovní místa. Ústecký kraj je toho dobrým příkladem, výrobce izolačních materiálů zde zaměstnává stovky lidí," říká Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

 • 23. říjen 2016

  Lahošť - Měsíce komplikací v automobilové dopravě i při cestování autobusy mezi Duchcovem a Teplicemi skončily. Lahošť je znovu průjezdná!

 • 23. říjen 2016

  Litvínov - Podezřele kličkující pomalu jedoucí vozidlo na janovském sídlišti neuniklo pozornosti obsluhy kamerového systému litvínovských strážníků. Na místo proto vyjela hlídka, která slovenskou osádku automobilu zastavila. Řidič strážníkům řekl, že na auto nasadil prázdnou rezervu a jel prý zrovna k čerpací stanici pneumatiku nafouknout.

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.