Zprávy z Mostu

VIDEO: Káva z Lagarto Café nabízí také umění Latte Art

Reklama

Most - Pokud do kavárny, tak jedině do Lagarto Café v mosteckém obchodním centru Centrál. Do kavárny s "ještěrkou" ve znaku, kde máte na výběr certifikované kávy doslova z celého světa. A nejen káva, ale i další skvělé nápoje jsou tady k mání.

V příjemném prostředí kavárny sedí spokojení návštěvníci. Dáváme si s kolegyní dva druhy latte. A to právě kvůli takzvanému Latte Art, což je svým způsobem umělecké dílo baristy. Právě on totiž díky perfektně napěněného mléka do extrahovaného espressa posléze vytváří obrázek nebo vzor na povrchu finálního latte.

"Existují dva druhy latte art a to free pour (volně litý) a etching (kreslený pomocí latte art per a polev). Free pour latte art je velmi obtížné vytvořit konzistentně a to z důvodu náročných požadavků na kvalitu extrahovaného shotu espressa a napěněného mléka. Tyto vstupy jsou omezeny kvalitou espresso kávovaru a vlastními znalostmi baristy. Samotné lití je pak poslední výzvou pro latte art umělce – lagarto baristu. Etching latte art používáme pro naše nápoje caramel/vanilla latte nebo latte macchiato," říká majitel kavárny Jan Hawelka.

Pozorovat baristu přímo při výrobě latte je nezapomenutelný zážitek. Pod jeho vedením totiž vzniká opravdové umění, jediněčné umělecké dílo, které v šálku vydrží jen pár okamžiků. S prvním usrknutím návštěvníka je pryč. Lahodná ozdobená pěna se vzorem nebo obrázkem na latte tak láká do kavárny s ještěrkou nejednoho návštěvníka. I nás dostala.

Umění Latte Art by se ale neobešlo bez kvalitní a precizní přípravy kávy. Majitel kavárny Jan Hawelka připomíná, že dominantou baru je právě speciální kávovar s mlýnkem. "Jsme pyšní, že používáme jedny z nejmodernějších systémů pro přípravu kávy. Náš kávovar poloautomat Dalla Corte s dvěma pákami je špičkou mezi profesionálními přístroji. Jeho předností je precizní dodržování teploty po celou dobu extrakce espressa," říká Jan Hawelka s tím, že teplotní a tlaková stabilita jsou základními pilíři pro docílení té nejvyšší kvality výsledného šálku. "Preciznost se odráží i v mletí kávy. Je známo, že káva ztrácí svoje aroma po umletí do několika vteřin. Abychom předešli tomuto jevu, používáme automatické mlýnky Mahlkönig K30 Vario, které přesně dávkují a melou kávu pouze v okamžik, kdy je to potřeba," konstatuje majitel kavárny Lagarti Café Jan Hawelka.

Nejen speciální přístroje zaručují, že host dostane lahodný nápoj. Hlavní gro kavárny totiž leží na umu a přístupu baristů. Za pravdu nám dává opět majitel kavárny Jan Hawelka. "Vysoká kvalita našich nápojů je odrazem nejen použitím těch nejmodernějších technologií a vybavení, ale i profesionálním týmem odborníků," říká Jan Hawelka. 

Barista neboli odborník na přípravu kávy je v Lagarto Café ten, co perfektně ovládá svůj mlýnek a kávovar, dokáže se orientovat v tématech pěstování a zpracování kávy a z připravovaného nápoje dokáže vytvořit pro zákazníka zážitek. Lagarto Café svoje baristy neustále zdokonalovat školeními od předních profesionálů v oboru.

Předností kavárny Lagarto Café a tamních káv je ruční sběr, vysoká kvalita, pražení v malém množství a vždy dle aktuální poptávky. "Naším zákazníkům nabízíme nápoje připravené z espressa, filtrované kávy nebo alternativních metod jako je frenchpress. Nabídku doplňuje kolekce výběrových čajů Harney&Sons, které jsou volbou v Buckinghamském paláci. Horké čokolády, připravované z belgických čokoládových hoblin, anebo nabídka alkoholických, nealkoholických nápojů a kolekci červených a bílých vín. Nezapomínáme ani na pečlivý výběr zákusků, dortů a zmrzliny. Všechny nápoje a dezerty nabízíme také s sebou jako take-away," dodává závěrem majitel kavárny Jan Hawelka.

Vedle Obchodního centra Centrál kavárna Lagarto Café provozuje Jan Hawelka svou kavárnu také v Obchodním centru Chomutovka v Chomutově a nově se připravuje také otevření kavárny s ještěrkou v Obchodním centru Galerie Teplice. 

VIDEOREPORTÁŽ Z PŘÍPRAVY KÁVY BARISTY:

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.