22. února 2017 Svátek má Petr

Mostecko -  Pětici obviněných českých exmanažerů v kauze privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS) dnes švýcarský soud v Bellinzoně uznal vinnou a vyměřil ji nepodmíněné trasty odnětí svobody od 16 do 52 měsíců .

Z podvodů a praní špinavých peněz jsou obžalování bývalí manažeři MUS Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký. O verdiktu soudu ve Švýcarsku dnes informovala Česká televize. 

Soud se zabýval šesti bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti. Jiří Diviš a Marek Čmejla mají jít za mříže kvůli podvodům a praní špinavých peněz na 46, respektive 48 měsíců.

Antonínu Koláčkovi, který byl odsouzen za stejné činy a za porušování povinnosti při správě cizího majetku, sou vyměřil 52 měsíců odnětí svobody. Oldřich Klimecký si má odsedět 37 měsíců a Petr Kraus pak o měsíc méně. Belgičan Jacques de Groote zůstal na svobodě a od soudu odešel jen s peněžitým trestem.

Podle médií jde také o téměř 13 miliard korun, které švýcarské orgány exmanažerům důlní společnosti obstavily na jejich účtech. Část z těchto peněz by měla podle tamních žalobců připadnout jako náhrada škody České republice, konkrétně 3,1 miliardy korun, a 5,7 miliardy korun by pak mohla dostat společnost Czech Coal, která je právním nástupcem MUS. Zbytek by si ponechalo Švýcarsko.

Švýcarská prokuratura viní exmanažery z toho, že v devadesátých letech skrytě koupila akcie firmy za její vlastní peníze a také že obelhala český stát, když svou účast ve složitých majetkových vazbách skrývala.

Česká justice se kauzou zabývá přes patnáct let, ale obviněni byli až v červnu loňského roku Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký ze zneužití informace v obchodním styku a z podvodu.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.