Zprávy z Mostu

Obrnice přispějí základní i mateřské škole na opravy a vybavení

Reklama

Obrnice - Obrničtí zastupitelé schválili navýšení provozního příspěvku pro místní základní i mateřskou školu. Základní škola dostane z rozpočtu obce dalších 330 tisíc korun na opravu vnitřního atria školní budovy. Mateřská škola obdrží navíc 250 tisíc korun na dokončení vymalování místností a výměnu koberců za lina.

„Navýšení příspěvku umožní, aby se práce v obou školách stihly ještě do konce letošního roku," uvedla obrnická starostka Drahomíra Miklošová.

Stavební prvky atria - zpevňující zídky ve svahu, chodníky i schodiště - jsou už několik let ve velmi špatném technickém stavu. Vzhledem k hrozícímu nebezpečí úrazu dětí je navíc atrium už delší dobu uzavřené. „V rámci rekonstrukce a údržby školní budovy měly dosud prioritu zásadní stavební úpravy. I v porovnání s novou fasádou školy tak působí zchátralý prostor atria velmi nevzhledně. Žádosti ředitele, který nechal zpracovat odhad nákladů nutných na opravu atria, jsme proto vyhověli a příspěvek na provoz navýšíme," řekla starostka.

Malování tříd a výměna koberců za lina v mateřské škole začaly už v letních měsících, školka je financovala z vlastních fondů. Ukázalo se však, že vzhledem k rozsahu vnitřních prostor objektu peníze nebudou stačit. Ředitelka školky proto požádala o uvolnění prostředků nutných na dokončení prací z rozpočtu obce. „Nové malby na stěnách a stropu ve třídách vyžadují v určitých intervalech hygienické normy. Výměna podlahových krytin už se také nedala odkládat. Původní koberce jsou staré a opotřebené. Lino se navíc lépe udržuje čisté, děti se tak budou pohybovat ve zdravějším prostředí," doplnila Miklošová.

Více peněz letos dostanou i dobrovolní hasiči. Ještě tento měsíc vybraná firma zahájí práce na zateplení hasičské zbrojnice, náklady dosáhnou 1,6 milionu korun. Obci se podařilo získat na tuto investici dotaci ze Státního fodnu životního prostředí, doplatí tak jen zhruba 300 tisíc korun. Investice završí opravy veškerých veřejných budov v majetku obce. V projektu se ale opomnělo na výměnu garážových vrat. Dodávka nových vrat a jejich montáž vyjdou na zhruba 150 tisíc korun, zastupitelé nyní rozhodli o vyčlěnění této částky z rozpočtu.

„Na problém s vraty nás upozornil starosta dobrovolných hasičů Miroslav Caba. Argumentoval, že když už se hasičárna celá opraví, bylo by škoda, aby dojem kazila stará vrata. To jsme uznali. Suma, o kterou jsme posílili letošní příspěvek pro hasiče, vychází z nabídek oslovených dodavatelů vrat," vysvětlila starostka.

 

Obec Obrnice se nachází v údolí chráněné krajinné oblasti České středohoří nedaleko města Mostu. Je správní jednotkou také pro sousední Chanov a České Zlatníky. V obci žije necelých 2 500 obyvatel, dle takzvané Gabalovy studie tvoří téměř 40 procent z nich muži, ženy a děti romského etnika. Soužití Čechů s Romy bylo donedávna velkým problémem Obrnic, současnému vedení se ale podařilo v poměrně krátkém čase situaci změnit. Obec s ročním rozpočtem zhruba 40 milionů korun získala dosud dotace v celkové výši kolem 120 milionů korun. Právě usilovná příprava projektů se žádostí o granty vedla i k úspěchu v práci se sociálně slabými občany, kteří jsou v mnoha případech těžce zadluženi. Z příspěvků ministerstev či EU se například podařilo opravit základní a mateřskou školu, vybudovat kulturní a společenské centrum, nové náměstí, dětská hřiště, chodníky, veřejné osvětlení, či zapojit zejména Romy do veřejně prospěšných prací a veřejné služby.

 

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

 • 27. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Litvínovké strážníky přivolal do kulturního domu starosta Horního Jiřetína. Nacházel se tam totiž opilý muž, který obtěžoval ostatní hosty a odmítal odejít. Po příjezdu strážníku opilec zaútočil i na ně. Naznačoval údery pěstí, a tak mu strážníci nasadili pouta.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.