23. února 2017 Svátek má Svatopluk

 

Most - Na tři stovky horníků s transparenty v rukou přišly pozdravit na mostecký hipodrom prezidenta České repubiky Miloše Zemana, který tam mimo jiné hájil prolomení těžebních limitů.

Ještě před improvizovanou tiskovou konferencí pro novináře v areálu mosteckého hipodromu se prezident Zeman "setkal" s horníky, které před hipodrom svážely autobusy.

"Mám to placené. Tak co bych se na prezidenta nepřišel podívat. pak už jdu domů," smál se při čekání na hlavu státu jeden z přihlížejících hornků. 

Ještě předtím horníky umravňovalo vedení odborářů. "Hlavě prosím aby nikdo z vás mu nenabízel slivovičku nebo něco jiného. Prosím, aby setkání proběhlo slušně," žádal skupinu horníků před hlavní branou hipodromu jeden z odborářů.

Zeman navštívil Mostecko v rámci své dvoudenní cesty po Ústeckém kraji. Tiskovou konferenci na hipodromu zahájil ožehavým tématem, a to diskutovanými těžebnými limity. Ještě předtím ale řekl, že se domnívá, že největším problémem Ústeckého kraje je nadprůměrně vysoká míra nezaměstnanosti, a to největší ze všech krajůch republiky.

 "Chtěl bych jako prezident republiky vyjádřit svůj konkrétní názor na prolomení těžebních limitů.  Zaprvé bez jejich prolomení by došlo k postupné ztrátě až 8 500 pracovních míst, což je pro Mostecko s nejvyšší mírou nezaměstnanosti v Ústeckém kraji, téměř tragédie. Nezaměstnanost není totiž jen problémem ekonomickým, ale i problémem sociálním a psychologickým. Za druhé se domnívám, že jesem byl dostatečně informován o kvalitě uhlí, které se dnes nachází například pod Horním Jiřetínem a domnívám se, že vytěžením tohoto surovinového bohatství by vedlo k tomu, že by Česká republika byla v budoucnosti méně závislá na vnějších energtických zdrojích. A konečně za třetí, a to je poslední argument: chtěl bych upozorniot na to, že směnou horního zákona došlo k tomu, že kvůli těžbě nelze nikoho nedobrovolně vyvlastnit. To znamená, že se těžební společnosti musí dohodnout s vlastníky nemovitostí, ať už v Horním Jiřetíně nebo kdekoliv jinde a musí jim nabídnout takové podmínky, které by pro tyto vlastníky byly výhodné.  To jsou tři argumenty proč jsem při příležitosti své návštěvy v Ústeckm kraji považoval za nutné vyjádřit se k velice citlivé otázce prolomení těžebních limitů," dodal prezident Zeman.

Závěrem tiskovky na mosteckém hipodromu Zeman nezapomněl vyzvat voliče k účasti na zítřejších a sobotních volbách do Poslanecké sněmovny. „Kdo nevolí, ten volí, ale neví o tom. Nevolící volič dá část svého hlasu i té straně, kterou by sám nevolil," dokončil svůj projev Zeman.

Odpoledne se pak sešel před mosteckým divadlem s obyvateli města.

VIDEOREPORTÁŽ Z NÁVŠTĚVY PREZIDENTA ZEMANA:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.