21. února 2017 Svátek má Lenka

Most - Cesta do pravěku – tenhle film režiséra Karla Zemana zná v Česku každý. Je to opravdová legenda, které vysekl poklonu i slavný Steven Spielberg. Málokdo už ale ví, že inspirací pro vznik filmu byla knížka dnes zapomenutého autora Arnošta Cahy. A právě jí se inspirovali i v mosteckém Divadle rozmanitostí, kde má právě dnes  premiéru dobrodružství nazvané Cesta do pravěku a zpátky. 

Pro divadlo jej upravil dramaturg a režisér Jiří Ondra. „Dlouho jsem měl chuť Cestu do pravěku nastudovat v divadle. Při tom jsem objevil knížku Arnošta Cahy, o níž Karel Zeman prý řekl, že pro něj to byla jedním z impulzů k vlastnímu filmu. Ten starý text je plný klišé a didaktiky odpovídající době vzniku, ale přesto v ní zůstává to důležité – putování za klukovským snem. Vyšel jsem z ní a pro divadlo napsal svou verzi Cesty do pravěku," líčí Ondra.

V původní předloze se do pravěké jeskyně dostávají děti s tatínkem. Jiří Ondra se k průkopnickému filmu odkazuje třeba tím, že na cestu vysílá čtyři chlapce. Projdou prvo-, druho- i třetihorami a nakonec se dostanou až do asi nejznámější pravěké jeskyně Altamira. Cestou je provázejí obří vážky, trilobiti, tygr šavlozubý, veleještěři i mamuti.

„Pro mě je cesta do pravěku takovým útěkem z domova za dobrodružstvím. Mámy nechávají doma své synky a jdou na večírek. Kluci si na cestu do pravěku nejprve hrají, postupně se ale z jednotlivých částí bytu pravěk opravdu stává," prozradil režisér.

„Třeba z obývákové knihovny a stěny se stane naleziště trilobitů, stínítko na lampu je obří vážkou a mamut se schovává ve velkém kožichu. Je zajímavé, že všechny příšery, které kluci potkají, představují herečky, které původně hrají jejich mámy. Naše cesta do pravěku je tak trochu i cestou dětí k rodičům, je to útěk z domova za cenu ztracení se v čase," doplnil.

Pro dobrodružství v pravěkém světě jsou zcela klíčoví živočichové a rostliny z daných historických období. Mostečtí se hodně volně inspirovali ilustracemi Zdeňka Buriana, ale v pravěké tvory přitom proměňují zcela obyčejné věci, na něž kluci v bytě narážejí.

„Ve své době si Karel Zeman geniálně vymýšlel triky a postupy, aby mohl film vzniknout. My jsme se s výtvarnicí Magdalenou Hůlovou pokusili jít podobnou cestou a vymýšleli jsme jednoduchá udělátka, která by pravěk dostala do divadla a celé to fungovalo," usmívá se Ondra.

Na Cestu do pravěku a zpátky se v mosteckém Divadle rozmanitostí můžete vydat při premiéře v sobotu 26.10. v 17 hodin, předpremiéra je už v 10 dopoledne.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.