Zprávy z Mostu

Cesta do pravěku a zpátky v Divadle rozmanitostí

Reklama

Most - Cesta do pravěku – tenhle film režiséra Karla Zemana zná v Česku každý. Je to opravdová legenda, které vysekl poklonu i slavný Steven Spielberg. Málokdo už ale ví, že inspirací pro vznik filmu byla knížka dnes zapomenutého autora Arnošta Cahy. A právě jí se inspirovali i v mosteckém Divadle rozmanitostí, kde má právě dnes  premiéru dobrodružství nazvané Cesta do pravěku a zpátky. 

Pro divadlo jej upravil dramaturg a režisér Jiří Ondra. „Dlouho jsem měl chuť Cestu do pravěku nastudovat v divadle. Při tom jsem objevil knížku Arnošta Cahy, o níž Karel Zeman prý řekl, že pro něj to byla jedním z impulzů k vlastnímu filmu. Ten starý text je plný klišé a didaktiky odpovídající době vzniku, ale přesto v ní zůstává to důležité – putování za klukovským snem. Vyšel jsem z ní a pro divadlo napsal svou verzi Cesty do pravěku," líčí Ondra.

V původní předloze se do pravěké jeskyně dostávají děti s tatínkem. Jiří Ondra se k průkopnickému filmu odkazuje třeba tím, že na cestu vysílá čtyři chlapce. Projdou prvo-, druho- i třetihorami a nakonec se dostanou až do asi nejznámější pravěké jeskyně Altamira. Cestou je provázejí obří vážky, trilobiti, tygr šavlozubý, veleještěři i mamuti.

„Pro mě je cesta do pravěku takovým útěkem z domova za dobrodružstvím. Mámy nechávají doma své synky a jdou na večírek. Kluci si na cestu do pravěku nejprve hrají, postupně se ale z jednotlivých částí bytu pravěk opravdu stává," prozradil režisér.

„Třeba z obývákové knihovny a stěny se stane naleziště trilobitů, stínítko na lampu je obří vážkou a mamut se schovává ve velkém kožichu. Je zajímavé, že všechny příšery, které kluci potkají, představují herečky, které původně hrají jejich mámy. Naše cesta do pravěku je tak trochu i cestou dětí k rodičům, je to útěk z domova za cenu ztracení se v čase," doplnil.

Pro dobrodružství v pravěkém světě jsou zcela klíčoví živočichové a rostliny z daných historických období. Mostečtí se hodně volně inspirovali ilustracemi Zdeňka Buriana, ale v pravěké tvory přitom proměňují zcela obyčejné věci, na něž kluci v bytě narážejí.

„Ve své době si Karel Zeman geniálně vymýšlel triky a postupy, aby mohl film vzniknout. My jsme se s výtvarnicí Magdalenou Hůlovou pokusili jít podobnou cestou a vymýšleli jsme jednoduchá udělátka, která by pravěk dostala do divadla a celé to fungovalo," usmívá se Ondra.

Na Cestu do pravěku a zpátky se v mosteckém Divadle rozmanitostí můžete vydat při premiéře v sobotu 26.10. v 17 hodin, předpremiéra je už v 10 dopoledne.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.