Zprávy z Mostu

ROZHOVOR: Mostecký patriot a pamětník Miloslav Hrabák zavzpomínal na časy dávno minulé

Reklama

Mostecko - Pamětník a místní patriot Miloslav Hrabák je nepřehlédnutelnou postavou Mostecka. Potkáváme tohoto charizmatického pána pravidelně na nejrůznějších společenských akcích a vernisážích. V červenci měl křest své nejnevětší knihy „Hydrák a Staliák v časech minulých" v Mostecké knihovně.

Přestože je mu víc, jak devadesát let, mluvil spatra a s přehledem, sršel vtipem, obdivuhodnou vitalitou a vyprávěl příběhy staré přes padesát let, jakoby se staly včera. Po přečtení této knihy mi bylo jasné, že se o panu Hrabákovi a jeho životě na Mostecku musím dozvědět více a tak jsme si jednoho dne popovídali u kávy.

Kde berete tu energii v tomto věku pro realizování tak náročných projektů?

To nevím kde, asi to mám geneticky zakódované. Minule jsem například betonoval na chalupě, kopal rýhu, vozil kamení, cihly atd. Vysoký věk a určitou energii jsem asi zdědil po rodičích, také se dožili vysokého věku. Narodil jsem se v Záluží, kde jsem prožil část svého života, vyrůstal v časech první republiky, zažil vpád německých vojsk a okupaci nacistů v roce 1938, zažil vyhazov z baráčku mých rodičů, posléze jsem zažil osvobození v roce 1945, znovu renesanci svobodného Československa a v poločase mého života vpád invazních vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Je toho dost na to, aby, pokud člověk je fyzicky a duševně zdravý, mohl zavzpomínat.

Jak je pro Vás náročné získat podporu a prostředky na své knižní projekty?

To je dost složitá otázka. Některé společnosti a firmy projekt podpoří, jiné odmítnou, avšak hlavní sponzor Unipetrol RPA vždy značnou měrou k vydání mých knih přispěl.

Jaké to je mít osmdesát let vzpomínek? To si ani jako třicetiletý nedokážu představit, jak si to po těch letech můžete vybavit nebo jak vzpomínky máte srovnané?

Člověk při tom nepřemýšlí, aby vzpomínky řadil, napíšu si kostru a ostatní jde samo. Jen dokumenty musím shánět v archivech, například fotodokumentaci a jiné doklady. Knihy jsem napsal zcela podle svých vzpomínek a hodně v nich zakomponoval odposlouchané vzpomínky od mého otce.

To zní krásně a vzpomínáte i na dobu, kdy Vám bylo třeba deset let?

Ano, lidé se mě občas ptají na různých besedách, jaké dětství a dospívání jsem v letech první republiky prožíval. Popravdě řečeno, v té době, po první světové válce, to bylo velké společenské vzedmutí a relativní prosperita. Náš kraj byl oblastí s velkou německou doménou a soužití s nimi probíhalo v cyklech dobrých i krizových. Kromě Záluží, Kopist, Lomu a Jiřetína, kde bylo území s převahou Cechů, byly ostatní obce a města s převahou německé, a přesto tu probíhal bohatý veřejný život. Pak přišlo koncem dvacátých let období hospodářské krize. Trh s odbytem uhlí vázl, došlo k propouštění havířů, které vyvrcholilo v roce 1932 ve Velkou Mosteckou stávku. Také průmysl byl na tom do té doby relativně dobře, především průmysl textilní, keramický, ocelářský a cukrovarnický.

A jaký máte nyní vztah k průmyslu, například k místní těžbě a neustálé přeměně našeho kraje?

Vztah k povrchové těžbě a k nerostnému bohatství je odvislý od energetického rozvoje státu. Jádro to asi pokryje, ale stojí to miliardy a nechat tu ložiska hnědého uhlí je otázkou. Je třeba zpracovat podrobnou energetickou studii, avšak to je zatím na mrtvém bodě. Studoval jsem například jadernou energetiku a pro informaci uvedu, že tehdy ve Stalinových závodech se mělo stavět zařízení na těžkou vodu. A nejen to. Také si vzpomínám na to, že byla například velká diskuze o tom, zda vytěžit na místě stávajícího závodu velká ložiska kvalitního uhlí. Z toho důvodu byly začátkem šedesátých let vypracovány studie o výstavbě nového závodu na výrobu pohonných hmot v oblasti nedaleko Postoloprt.

Můj děda, architekt města Most, Václav Kubrich, na to tuším měl zpracovat Generel...

Ano, pamatuji jméno pana Václava Kubrichta, ale osobně jsem s ním do styku nepřišel.

Jaký je zájem o toto téma, mám na mysli historii, u místních mladých lidí?

Zdá se mi, že o historické události má zájem spíše starší generace, která ta léta zažila a mají na co vzpomínat. Mladí už jsou zmítáni jinou kulturou biametrálně odlišnou. Faktem zůstává, že jak o knihu Zmizelé Záluží, T-200 a Hydrák a Stalinák v časech minulých je zájem pro mě téměř neuvěřitelný. Nebývalé velký.

Jak vidíte náš region za dvacet let?

Nejsem prognostik, ale mám jisté obavy z vývoje na tomto území. Dříve tu byl kolorit těžních věží a nyní, kdy se doluje povrchově, jsme dosáhli limitů a kromě hornictví tu další průmysl, který by zaměstnal větší počet lidí, není. Takové ty krcálky v průmyslových zónách zaměstnají maximálně několik desítek lidí a to je málo a navíc tento region zatím nemá žádný program. Dosud pro toto území není ze strany vlády vytvořen plán, bez něhož nevede cesta kupředu. Neříkám do pekel, ale bude to možná ještě horší. Není tu ani vize, ani program a bláboly to nevyřeší. A když nyní čtu, co se děje na Ostravsku, tak i na Mostecko může přeskočit jiskra.

Na první pohled jsou na Mostecku ale pozitivní změny

Ano, změnilo se tu vše a nezůstal v kraji kámen na kameni. To nemá v jiné části republiky téměř obdoby. Rekultivaci už naštěstí umíme, ale bohužel, já nemám ve své rodné obci žádný záchytný bod., kromě oázy kolem dolu Herkules. Jinak nemohu říct a ukázat svým přátelům – tady jsem kopal do míče, tady jsem chytal ryby, tady jsem cvrnkal kuličky atd. Krajina mého mládí prakticky neexistuje.

Pamatujete Mosteckou stávku?

Ano, jak by ne, byl jsem školák. V Mostecké stávce šlo o to, aby byla učiněna přítrž k propuštění několika stovek horníků. Je pravda, že nebyl odbyt, na haldách hořelo uhlí a pro kapitalisty a obchodníky nebyla jiná alternativa, než redukovat stavy horníků. To vyvrcholilo Velkou Mosteckou stávkou, při níž nakonec kapitalisté couvli a na důl Humboldt se vrátili všichni propuštění horníci, což je z dnešního pohledu a jednání majitelů firem a továren téměř neuvěřitelné.

Jak jste prožil a hlavně přežil bombardování Stalinových závodů?

V knize Hydrák a Staliák v časech minulých je velká kapitola o bombardování Hydráku. Roku 1940 jsem byl do tohoto závodu přeřazen. Budoval se za strašných pracovních podmínek super moderní závod na výrobu pohonných hmot. Na tu výstavbu jsem od roku 1938 koukal z okna našeho baráku a viděl a prožíval, nerad, jak Němci obsazovali Záluží, v němž hospody a uvolněné baráky obsazovali svými německými zaměstnanci. Pokud jde o vlastní bombardování, bylo to strašné. Hlavně to první, kdy lidé uvnitř závodu nevěděli prakticky, oč běží a zůstali na svých pracovištích, záhy při dopadu bomb se odehrávalo doslova peklo, takových a podobných událostí, pokud jsem o bombardování, bylo při těch patnácti náletech dost a dost. Že jsem to všechno prožil a zůstal na živu, je opravdu obrovské štěstí.

To si opravdu nedovedu představit, muselo to být jako z nějakého katastrofického filmu... a navíc, ty pocity, když vás bombardovali a přitom to bylo pro vás vysvobození z nacismu.

Ano, češi a cizinci, kteří pracovali v krutých životních podmínkách, ty tomu fandili, avšak Němci z toho byli až fanaticky nepřístojní a hrozili spojencům novou zbraní, která jim přivodí zkázu.

Byl někdy Hitler přímo na Mostecku nebo v závodech?

Ani Hitler, ani Göring na Mostecku nebyli, ale jezdili sem a přímo do závodu říšští ministři, zvláště Albert Speer a velmi často osobně Konrad Henlein., nejvyšší župní funkcionář NSDAP.

Vrací se pamětníci z války do závodu?

Ano. Vloni dokonce nějaký Francouz podnikl cestu z Francie až sem a dokonce o tom napsal dokument.

Přemýšlel jste někdy, jak to bude vypadat za padesát let?

To je velmi těžká otázka. Popravdě řečeno, co se stane za padesát let, to je mimo moji vizi, ale rád by, aby tento závod vzkvétal a byl pro místní obyvatele dobrou pracovní příležitostí.

Sportoval jste?

Ano, v Záluží od žákovských let jsem hrál fotbal až po A tým v roce 1938 a stejně tak hokej. Bohužel, to vždy bylo na přírodním ledu až do okamžiku, kdy po najetí stavby T-200 se z komínů valil obrovský spád popílku a na rybnících se nedalo bruslit. Stejně tak se začal zhoršovat celá situace, kdy do řeky Bíliny se téměř stáčely fenolové vody a dehty, až byla voda fialová a území, hlavně v podzimních a zimních dnech bylo ovzduší přehuštěno smrdutými mlhami.

Vydal byste knihu, věnovanou čistě vzpomínkách na Vaše zážitky z celého kraje?

Ano, pokud by to sponzor finančně pojistil a vydal.

Snad to bude tedy do budoucna lepší, držím Vám palce!

Děkuji. Byl bych tomu rád.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Nejprve povedený zlodějský páreček ukradl telefon jedné ženě v restauraci v Janově. Ta si ale krádeže všimla a vyběhla za pachateli z restaurace ven. Zloději jí telefon vrátili, ale zároveň ženu fyzicky napadli. Do potyčky se vložil i další host restaurace. Před příjezdem strážníků ale oba zloději utekli, muž i žena mezi bloky R.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Dopravní policisté zasahovali ve středu ráno u nehody, která se stala v Litvínově na křižovatce ulic Valdštejnská a Ruská. Řidič osobního vozidla se při vjezdu na křižovatku střetl s motocyklem značky Kymco, který jel po hlavní komunikaci ve směru od kruhového objezdu u Máje.

Sport

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.