Zprávy z Mostu

NAPSALI JSTE NÁM: Malé zamyšlení nad případem Bronislava Schwarze

Reklama

Most - Uběhlo celých čtrnáct dní od mimořádných parlamentních voleb, opravdu čtrnáct dní. A mimo celou řadu nechutných událostí, spojených, jak s předvolebním, tak povolebním bojem spojených „ s volnou soutěží politických stran a hnutí" o získání co největšího vlivu na dění ve státě, v době, kdy většina nových poslanců bude potřebovat průvodce k orientaci v prostorách sněmovny, přichází blesk z čistého nebe. Mostecká soudní stolice žádá o vydání poslance Bronislava Schwarze!

Nevím, zda je tento postup možný, když sněmovna je sezvána ke své první schůzi na 25.11.2013, ale vzhledem k tomu, že jsem nikdy poslancem nebyl a ani v nejbližší době se o tuto poctu nehodlám ucházet, mně uniká smysl tohoto počínání. Předpokládám ale, že se na tento „případ" objeví obratem alespoň tucet naprosto protichůdných názorů znalců všeho druhu.

Leč dovolím si přistoupit k meritu věci t.j. případ Bronislava Schwarze z roku 2006.

Pro upřesnění situace v tomto roce je třeba zdůraznit tehdejší stav v bytové situaci v Mostě. Po napůl provedené privatizaci bytů a domů došlo zpočátku k pomalé a později prudce gradující devalvaci poměrů panujících v bytovém fondu města, spravovaném Mosteckou bytovou a.s. A k tomu se zároveň přidává prudký nárůst kriminality všeho druhu. Vandalismus, krádeže, devastace bytového fondu, obtěžování nájemníků osobami „neznámého původu", to znamená osob nezákonně se tam zdržujících a je jenom krok k problému nejvážnějšímu: vznik center narkomanů, jak fetujících, tak vyrábějících v různých variantách drogy.

A do této doby se datuje onen soudní případ Bronislava Schwarze. Po mnoha bezzubých a víceméně alibistických zákrocích, jak městské, tak policie ČR, kdy nejvíce postiženi byli slušní nájemníci, kteří byli napadáni těmito individui, bylo jim vyhrožováno pohrůžkami násilí, ke kterým často docházelo. Vše za to, že si na tento stav dovolili upozornit. Vím, o čem hovořím, od roku 1995 do roku 2010 jsem žil v Dobnerově ulici blok 385 ve stejném věžovém domě, jaký je v ulici u Věžových domů za „Rozkvětem", kde se udál ten uvedený „brutální" zákrok. Stále jsem přesvědčen, že hlavní vinu na události má nedotažená privatizace, která umožnila v těchto lokalitách naprosto nekontrolovatelný pohyb osob všeho druhu.

A v této době zvolil Bronislav Schwarz razantnější postup, do té doby nezvyklý: policie jednala tak, jak si nejenom já, ale i naprostá většina občanů, představuje a jak by měla proti překračovatelům zákona postupovat vždy! Ale v tomto státě není důležité, že byla zlikvidována varna drog, ale, že policie postupovala tvrdě a nekompromisně. Tak jak má! Pod dopadem této události, která, vzhledem jejímu soudnímu projednávání, došlo a stále dochází k dohenestaci policejní práce. Můžeme se poté divit, že kterýkoli policista, vědom si toho, že nemá takřka žádné zastání, jak ode svých nadřízených, tak od dalších institucí státní moci, se chová alibisticky? Ke škodě všech slušných občanů tohoto státu!

A důsledky? Městský policista v Duchcově nevyjde ze služebny pomoci napadeným manželům! Má totiž jenom dvě možnosti: vyjít ven a pokusit se situaci uklidnit a z 99,9 procent bude napaden a masakrován, nebo použít služební zbraň a bude souzen! Diví se někdo, že zaujal pozici mrtvého brouka? Já ne.

Policisté v Mostě zakročili proti dvěma násilníkům, kteří napadali občany. Výsledek: stojí před soudem a pravděpodobně budou odsouzeni. Justice proto dělá co může! Můžeme očekávat, že se nás takto šikanovaná policie bude zastávat? Já ne.

A nakonec případ z tohoto týdne: policisté zastaví podezřelé auto, vzhledem k tomu, že jsou jím známi tyto výše uvedené případy, postupují mírně a slušně. Výsledek: jsou vláčeni za autem 17letým „řidičem" pochopitelně bez řidičského oprávnění, který je na útěku z nápravného zařízení! V následné honičce umírá nic netušící žena, která překážela prchajícímu v jeho zběsilé jízdě!

A proto se zásahem Bronislav Schwarze naprosto souhlasím a jsem přesvědčen, že kdyby jeho zásah v roce 2006 byl po zásluze oceněn, nemuseli jsme se dočkat výše uvedených tragických událostí!

Zároveň tímto vyzývám mosteckou veřejnost, aby se dožadovala zprůhlednění a zveřejnění celé této kauzy. Je to v zájmu nás všech.

Jaroslav Kubelka

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.