Zprávy z Mostu

OD SOUSEDŮ: Z novinářky je kuchařka, dodá dětem do škol svačiny

Reklama

Mostecko/Děčínsko - Bývalá novinářka Alice Klaubenschalková se svým manželem Jiřím chtějí, aby děti jedly zdravě a přitom levně. Děčínským rodinám proto začali nabízet ve městě ojedinělou službu. Svačinu dětem vyrobí, zabalí a dovezou až do školy.

Jak se stane, že z celkem úspěšné novinářky se stane výrobce dětských svačin?

Z postu šéfredaktorky Děčínského deníku jsem odešla proto, že jsem v této práci už neviděla žádný smysl, další novinařina byla fajn, ale bohužel místo mně a další padesátce lidí zrušili a já se ocitla na úřadu práce. A co si budeme povídat, v regionu sehnat novinářskou práci, a navíc v mém věku, není vůbec jednoduché, respektive spíš žádná není. Aby nebylo všem hrůzám konec, o práci přišel i manžel. Výroba svačin se mi proto zdála ideálním řešením, zaměstná nás oba. A taky vím, že spousty rodičů svačiny dětem nedělají, raději jim dají peníze a děti si pak namísto svačiny kupují sladkosti, párky v rohlíku a podobně. A automaty ve školách asi taky nenabízejí to pravé a hlavně denně čerstvé. Proč tedy nenabídnout něco, co jiný nenabízí.

Jak systém Vyrobíme, zabalíme, dovezeme funguje?

Je to velmi jednoduché. Rodiče si v našem e shopu, který najdou na stránkách www.dobrasvacina.eu objednají svačiny pro své dítě na týden až čtyři, zaplatí převodem a o další se nemusejí starat. Samozřejmě mohou objednat i na jednotlivé dny, ale to se jim prodraží. Jejich ratolest dostane svačinu lidově řečeno až pod nos. Pokud by někdo nechtěl platit bezhotovostně, lze se domluvit, že k nám zajde a svačiny uhradí na místě. Ale bezhotovostní platby samozřejmě preferujeme.

A co když svačiny budou chtít i dospělí?

Budeme jedině rádi. Máme kategorii pro malé a větší jedlíky, takže svačina by měla stačit i dospělému. Objednají stejným systémem. Nabídku chceme postupně rozšiřovat o svačiny na jednotlivé dny, to ale až poté, jak se nám současný projekt osvědčí.

Kam všude svačiny budete dovážet?

Po Děčíně a blízkých obcích.

Jenže děti jsou mlsné a leckterý rodič si řekne, že zdravé svačiny jeho dítě jíst nebude

To je sice pravda, ale měl by to každý vyzkoušet alespoň na týden. Když jsem jídelníček konzultovala s děčínskou dětskou lékařkou Jaroslavou Lešanovskou, moc se jí líbil a kdyby ona měla dítě ve škole, objednala by. Má totiž zkušenosti s tím, že děti nesvačí dobře, nebo nesvačí vůbec, z čehož plynou jejich různá onemocnění a obezita. A navíc. V kolektivu chutná, když bude jíst jedno dítě, další se přidá.

Co konkrétně nabízíte?

Je to vždy pečivo, z největší části celozrnné, kváskový chléb, žitný chléb a podobně. Na něm děti dostanou tvarohové, sýrové a další pomazánky, nebo třeba vejce, kousky pečených kuřecích prsou a vždy ovoce či zeleninu. V zimě budeme nabízet spíše saláty než jednotlivé kusy ovoce. V jídelníčku nenajdete tavené sýry či salámy, pokud je tam uzenina, tak to bude kvalitní šunka.

Ale k takové výrobě potřebujete prostory, investice

Měla jsem to vymyšlené úplně jinak. Chtěla jsem svačiny jen rozvážet, dodával by nám je některý z děčínských výrobců. Bohužel jejich ceny byly tak vysoké, že by se svačina dětem, tedy spíše rodičům, značně prodražila. Proto jsem začala shánět prostory, kde bychom svačiny sami vyráběli. Ani to se mi ale dlouho nedařilo. Pomohl až majitel realitní kanceláře SKZ REAL Petr Zdobinský a nabídl nám v Tržní ulici v Děčíně bývalou restauraci s kuchyní za velmi příznivou cenu a my mohli začít. Samozřejmě bez dotace, kterou mi poskytl úřad práce, by to taky nešlo. A protože máme k dispozici celou restauraci, už se nám v hlavně rodí plán na další aktivitu.

A to se nebojíte, že podnikání nepůjde?

Že bych měla klidné spaní, to rozhodně říct nemůžu. Ale vzhledem k tomu, že jsem životní optimista a že na svém podnikání fakt nechci „rejžovat", tak věřím, že to vyjde. Vždyť to je služba, která není drahá, rodičům odpadne starost, co dát dítěti ke svačině a taky to může být krůček k tomu, že děti začnou jíst zdravě. Každé šesté dítě v Česku je obézní. Takže když k našim svačinám přidají pohyb, v rodině začnou jíst zdravěji, číslo může klesnout.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 23. říjen 2016

  Lahošť - Měsíce komplikací v automobilové dopravě i při cestování autobusy mezi Duchcovem a Teplicemi skončily. Lahošť je znovu průjezdná!

 • 23. říjen 2016

  Litvínov - Podezřele kličkující pomalu jedoucí vozidlo na janovském sídlišti neuniklo pozornosti obsluhy kamerového systému litvínovských strážníků. Na místo proto vyjela hlídka, která slovenskou osádku automobilu zastavila. Řidič strážníkům řekl, že na auto nasadil prázdnou rezervu a jel prý zrovna k čerpací stanici pneumatiku nafouknout.

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Sport

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.