25. února 2017 Svátek má Liliana

Klíny - Patnáct lidí uvízlo dnes dopoledne na nové čtyřsedačkové lanovce Sport areálu Klíny na Mostecku. Pomoci jim dolů přijely přivolané hasičské jednotky hasičů - lezců z Chomutova, Teplic a hasiči z Litvínova.

Speciálně vyškolení hasiči z lezecké skupiny pomocí výstroje posléze turisty slanili z lanovky do bezpečí. Provozovatel zimního lyžařského areálu Tomáš Holub na místě zásahu ale vysvětlil, že šlo naštěstí jen o tajné prověřovací cvičení, které mělo za cíl otestovat dojezdové časy lezeckých skupin z požárních stanic Teplice a Chomutov.

Provozovatelé Sport areálu Klíny zprovoznili čtyřsedačkovou lanovku přesně před rokem. Od té doby si na Klínech cvičně vyzkoušela "zásah" a evakuaci osob z lanovky letecká záchranka i tamní horská služba. "Hasiči se do cvičení zapojili dnes poprvé," vysvětlil Tomáš Holub s tím, že vedení zimního střediska neponechává nic náhodě a podobnou akcí se chce předem připravit na případ, že by záchranáři museli na lanovce zasahovat doopravdy.

Šéf lezecké skupiny hasičů z Chomutova Bronislav Bandas k tomu podotkl, že dnes na Klínech proběhlo taktické cvičení za spolupráce HZS a provozovatele lanovky, které bylo primárně určeno k vyzkoušení dojezdových časů lezeckých skupin z požárních stanic Teplice a Chomutov.

"Na základě tohoto cvičení byly vytvořeny takzvané Zásahové podklady v nichž je stanoveno, které části lanovky evakuují hasiči, které provozovatel a které Horská služba. Dále bylo jednoznačně určeno řídící stanoviště evakuace, velitel zásahu, shromaždiště evakuovaných osob a další podrobnosti činnosti jednotlivých složek IZS. Dnešní prověřovací cvičení tak bylo zaměřené na ověření funkčnosti Zásahových podkladů, které mají do budoucna sloužit jako vzor pro ostatní lanové dráhy v Ústeckém kraji," vysvětlil Bronislav Bandas.

Lyžaři a turisté na Klínech se tak nemusejí obávat. V případě, že dojde k nepředvídatelné okolnosti při případné poruše lanovky, se dočkají profesionální pomoci včas.

VIDEOREPORTÁŽ Z KLÍNŮ:

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.