25. února 2017 Svátek má Liliana

Most/Hoorn - Víte, že za tulipány se dá vyrazit i v mrazu? Že jezdit do školy na kole i víc než deset kilometrů je potřeba i v lijáku a vichru? Nebo snad to, že větrné mlýny dodnes fungují jako pily či lisovny olejů?

Žáci z klubu Comenius, který funguje na 18. základní škole v Mostě ano. Dokonce si to na konci listopadu čtyři zdejší deváťáci vyzkoušeli na vlastní kůži. Díky projektu z programu Comenius nazvanému „Evropa - různé domy - jedna společnost" vyrazili na týdenní výměný pobyt do nizozemského Hoornu.

„Šlo o první setkání účastníků projektu, který potrvá až do léta 2015. Žáci a studenti osmi škol z celé Evropy, konkrétně z Holandska, Švédska, Španělska, Francie, Itálie, Německa, Polska a Česka si při něm budou vyměňovat zkušenosti a poznatky o tradicích a současnosti bydlení ve svých zemích. Při tom se všichni vzájemně navštíví a kromě práce doma zažijí i osm společných několikadenních workshopů," vysvětlila Eva Münchová, učitelka angličtiny z 18.ZŠ a také hlava tamníhu Comenius týmu.

V Hoornu studenti bydleli v rodinách místních školáků. Díky tomu zažili Holandsko doslova na vlastní kůži. Včetně šlapání na kole za deštivého rána nebo přípravy sladkých větrníčků plněných domácí paštikou.

„Byl to skvělý zážitek. Nečekal jsem, že mě bude bavit všechno, ale stalo se to. Vaření, skanzeny, spousta nových kamarádů. Nejradši bych pobyt ještě o pár dní protáhnul," svěřil se Tomáš Kvasnička z 9.B.

Se spolužáky si kromě všudypřítomné angličtiny vyzkoušel třeba to, jak se dělají holandské dezerty z pudingu a sirupu, navštívil historickou farmu nebo poznal, jak se žilo v 18. století v palácích podél amsterodamských kanálů. Samozřejmostí bylo i seznámení s tradiční výrobou typických holandských dřeváků.

„Doma jsme si připravili i prezentaci o regionu, našem městě a škole, aby děti z hostitelských rodin viděli, kam se na jaře podívají," uvedl Jan Beneš, další z deváťáků z mostecké 18. základní školy, který se výměnného pobytu v Hoornu zúčastnil.

Další setkání školáků z osmi evropských měst, které je součástí projektu „Evropa - různé domy - jedna společnost", proběhne v prvím březnovém týdnu v Mostě. Na něj si místní Comenius club připravuje průvodce po zajímavostech Mostecka v angličtině.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.