Sobota 5. prosinec 2020
Svátek má Jitka

Most - Na pátek 12. dubna nachystalo mostecké divadlo třetí z osmi premiér této sezóny. Retro vlna přinesla na scénu hudební komedii režiséra Petra Svojtky s dobově určujícím názvem „60´s aneb Šedesátky“.

Osoba tvůrce představení, který je s Jiřím Janků také jeho autorem, slibovala dobrou zábavu. Vždyť ještě nedávný umělecký šéf Městských divadel pražských uvedl v Mostě s úspěchem již několik her, třeba Prokletí rodu Baskervillů aneb pozor, zlý pes!, dále Hrabalovy/Menzelovy Postřižiny, pak Tajný deník Adriana Molea a v neposlední řadě divácky vděčného Sluhu dvou pánů, který je na repertoáru již deset let.

Už v posledně jmenovaném představení vsadil syn tragicky zesnulého herce Petra Svojtky (1946 – 1982) na spolupráci s prvním komikem souboru Jiřím Krausem, který nezklame snad v žádné roli. Proto i jeho ztvárnění postavy Karla („Neříkej mi Karlouši!“), s půvabnou charakteristikou retrofil, vzbuzovalo očekávání. Stejně jako fakt, že postavu Karlovy manželky Marie ztvárnila Krausova reálná souputnice životem Michaela Krausová. A manželské jiskření se během téměř tří hodin dostavilo opravdu v míře vrchovaté. Oba protagonisté dokázali, že jsou výborně sžití s velkým prostorem jeviště a že jim svědčí, byť na pozadí poměrně chudé scény.

Značný prostor ale dostali i ostatní, ředitel agentury Cokoliv v podání energicky přesného Vítka Herziny a dva komparsisté (těmi byli jen ve hře, jinak výsostní sólisté), zkušený Jakub Dostál a o generaci mladší Tadeáš Horehleď. Prvně jmenovaný uspěl jako zpěvák už kdysi v titulní roli Bejbyho v Šakalích letech, druhý kromě pěveckých kvalit znovu osvědčil i pohybový talent. Také zeťovi ústředního páru v podání Lukáše Kofroně role nevycválaného mladíka sedla. Z dalších postav se líbila třeba sekretářka Karolíny Herzinové.

„Dnešní doba potřebuje zahrabávání příkopů, stavění mostů, tedy hledání konsensu,“ uvedl Petr Svojtka pro web mosteckého divadla. „My jsme se snažili obrátit do minula a hledat dobu, o níž si snad většina z nás myslí, že byla podnětná a smysluplná. A našli jsme ji v šedesátých letech.“

Na své si přijdou milovníci živé hudby na jevišti. Tato možnost se už v Mostě po zkušenostech z předchozích her díky schopnostem Tomáše Alferiho či Františka Krtičky začíná stávat dobrou tradicí.
Hlediště se zcela zaplnilo, i když jeden pár musel za lístky zaplatit v dražší variantě 540 korun.

Hudebně došlo ku prospěchu věci na vkusně vybrané, pečlivě nastudované i citlivě ztvárněné skladby Elvise i „Stounů“, jejichž Satisfaction fungovala v první polovině také jako předěl děje a kterou překvapivě česky a s citem zazpívali manželé Krausovi. Objevili se také Beatles, ti dokonce i in natura, a jejich Yesterday. Po přestávce bavila diváky nejvíc vtipně napsaná a zejména vtipně pojatá i zahraná scéna s Armstrongem kosmonautem, který však měl být Armstrongem Louisem...

V čase se do „Šedesátek“ nepřenesli jen premiéroví diváci, ale přenášeli se do nich i postavy hry, respektive hlavně postava ústřední. Počet Krausových grimas během pár vteřin po vypití omamující látky dával vzpomenout jiného nezapomenutelného Louise, mistra grimas de Funese. A chvíli člověk zase přemýšlel, jestli vidí Herberta Loma či Vlastu Buriana. Spíše oba dohromady… Kraus je komikem par excellence. Když hru vyloženě netáhne (Sluha dvou pánů, Charleyova teta) minimálně ji povyšuje. Ať už smích vzbuzuje humorem absurdním, situačním, krátkopalebným či morbidním.

Retro vlna se nese českou i světovou scénou už řadu let. Bude-li poháněna takovými kusy, jako jsou mostecké Šedesátky, ať klidně ještě povyroste a dál zaplavuje současnou produkci.
První reprízy povedeného retro muzikálu jsou na programu ve středu 17. dubna a ve čtvrtek 25. dubna.

Děkovačka trvala včetně přídavku sedm minut!

  • Hodnocení (školní): 2

Autor: Jiří Janků, Petr Svojtka
Režie: Petr Svojtka
Dramaturgie: Zdeněk Janál
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Kateřina Hájková
Choreografie: doc. Martin Pacek
Aranže, hudební nastudování a korepetice: Tomáš Alferi

Osoby a obsazení:

KAREL, retrofil – Jiří Kraus
MARIE, jeho žena – Michaela Krausová
TEREZA, jejich dcera – Nela Štefanová
FRANTIŠEK, její muž – Lukáš Kofroň
ŘEDITEL AGENTURY COKOLIV – Vít Herzina
ASISTENT, jeho pravá ruka – Matyáš Procházka
PETRA, sekretářka – Karolína Herzinová
DOKTOR, kapelník – Jan Beneš
KVAPIL, nájemný herec – Tadeáš Horehleď
SLEPIČKA, nájemný herec – Jakub Dostál
ANIČKA, děvče z Horehroní – Markéta Hausnerová
KVĚTA, děvče z Valašska – Zita Benešová
GABKA – Petra Kasalová
MARIENKA, BOŽENKA – Pavlína Černá, Tereza Drábková, Laura Dušková, Kateřina Kluchová
Kapela ALFI ALL STARS BAND ve složení: Tomáš Alferi, Jaroslav Čerych, Pavel Jirák, Daniel Plánička, Karel Šimon

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací