Pondělí 17. květen 2021
Svátek má Aneta

Most - Vedení města Mostu představilo zástupcům odborné knihovnické veřejnosti projekt rekonstruované budovy Repre, jehož součástí bude i přesun městské knihovny. Knihovny působí v různých objektech a mohou využívat i odlišné technologie.

Poskytují však většinou stejné služby jako ta mostecká. Všichni cítíme potřebu změny a inspirace novými poznatky, informacemi a zážitky. Nová knihovna by se tak mohla stát nejen oblíbeným místem setkávání a skutečným kulturním a komunitním centrem města, ale i místem, které nabídne lidem řadu dalších aktivit.
Vizualizace
Aby se Most dozvěděl názor odborné veřejnosti, iniciovalo vedení magistrátu společné jednání s odborníky v oboru knihovnictví. Ti se na něm blíže seznámili se záměrem rekonstrukce Repre a přesunutím knihovny. Knihovní problematiku znají teoreticky i prakticky, navíc všichni patří mezi dlouhodobě úspěšné ředitele svých zařízení. Proto je jejich názor na budoucnost naší knihovny velmi důležitý.

 Pozvání na toto jednání přijali PhDr. Vít Richter, ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny České republiky a tajemník Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Ten patří k nejvýznamnějším osobnostem současného českého knihovnictví a všeobecně je vnímán jako vůdčí osobnost oboru. Dále se účastnili Mgr. Roman Giebisch, PhD., předseda SKIP ČR, Národní knihovna ČR, Mgr. Jana Linhartová, ředitelka SVKUL (Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem), Mgr. Dagmar Kučerová, ředitelka Městské knihovny Louny, Mgr. Ladislav Zoubek, ředitel Městské knihovny Děčín a Mgr. Marcela Güttnerová, ředitelka Městské knihovny Litvínov. Výše jmenovaní patří mezi respektované a dlouholeté odborníky v oboru knihovnictví. Zároveň patří mezi vedoucí představitele Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR.

2102knihovna2

 „Teď tvoříme novou koncepci a posouváme městskou knihovnu do 21. století. Nechceme zaostat za trendy v moderním knihovnictví. Chceme, aby to ve městě žilo v průběhu celého týdne,“ vysvětluje důvod přestěhování primátor města Mostu Jan Paparega. Budova se stane bezbariérovou s několika výtahy. Chybět nebudou ani větší prostory pro mladé, odpočinková a relaxační místa nejen ke studiu, ale i herní koutek pro nejmenší děti. Po přestěhování knihovny do Repre počítá město Most s nárůstem návštěvnosti v mnoha ohledech. Pod jednou střechou se totiž ocitne knihovna, kino, planetárium, restaurace a společenský sál.

„Jsme moc rádi, že se nám podařilo s naším projektem seznámit knihovní odborníky, kteří posoudili vhodnost či správnost umístění knihovny do centra města při srovnání se stávající situací. Znají nejen původní knihovnu, ale i knihovní problematiku, jak teoreticky tak prakticky. Projednávali jsme možnosti a kapacitu nových prostor pro jednotlivá knihovní oddělení včetně nejmodernějšího technického vybavení, velikosti umístěného knihovního fondu, a to, zda bude nová knihovna vyhovovat knihovním standardům a nárokům 21. století,” prozradil primátor města Mostu Jan Paparega.

Most bude mít unikátní knihovnu s obrovským potenciálem do budoucnosti

A jak zaznělo z úst odborníků: Dobře jste se rozhodli. Můžeme vám tiše závidět. Nejen prostory, ale i podporu města. Projekt přesunu knihovny do budovy Repre je velmi zdařilý, nadčasový a splňuje nároky současného moderního knihovnictví. Projekt je vzdušný, krásný a prostory velkorysé. Město Most jde správným směrem. Jste příkladem dobré vize a toho jak má správná koncepce vypadat. Je to velký potenciál do budoucnosti, říkají o přesunu knihovny. Velká slova uznání míří také k projekční práci a celkovému designu.

Místa pro knížky bude dost

Největší obava se nepotvrdila! Místa na knihy jsou a je jich dostatek! Ve volném výběru bude k dispozici zhruba 140 tisíc svazků včetně audiotitulů. Obsáhlý bude také sklad knižního fondu doplněný o sklad pro regionální funkce. I tak bude mít knihovna ve skladech rezervu.

2102knihovna3

Nová knihovna bude disponovat oddělením a hernou pro nejmenší děti, oddělením naučné literatury, oddělením beletrie a moderně vybavenou studovnou a čítárnou, tak jak je tomu i dnes. A to vše v jednom patře, s výjimkou oddělení pro starší děti a mládež, které je situováno v atraktivním prostoru navazujícího podlaží. Návštěvníci knihovny budou využívat už i vstupní halu s recepcí, která bude spojená s kavárnou. Ve vstupní hale budou různé klidové zóny pro setkávání všech věkových kategorií, výstavní nebo přednáškové prostory. Přístup do knihovny bude bezbariérový s výtahem do výpůjčních prostor.

Co bude s původní budovou knihovny?

Proč město nezrekonstruuje stávající objekt knihovny? „Celková rekonstrukce stávající budovy knihovny by byla finančně velmi nákladná. Pohybovala by se někde kolem 400 milionů korun a trvala by zhruba dva a půl roku,“ zdůrazňuje primátor. Kromě toho najít vhodný objekt, do kterého se přestěhuje více než 200 tisíc knihovních jednotek také není jednoduché.

„V menších prostorách bychom museli omezit či zrušit některé služby a akce pro veřejnost. To by vedlo k nižšímu zájmu o knihovnu jako instituci. Navíc by se muselo investovat i do náhradních prostor, protože knihovna má svá technická specifika. Myslím si, že by se taková řešení dlouhodobě negativně podepsala na provozu a schopnostech knihovny i po návratu zpět,“ doplňuje ředitel Městské knihovny Most Petr Petrik.

A co s původní budovou městské knihovny? Město Most se nad jejím využitím zamýšlí. Zatím je poměrně dost času. „Je to budova, která se dá využít, a určitě ji nechceme nechat zpustnout. Konkrétní využití však zatím město nemá a chce o něm vést debatu,“ uzavírá primátor.

Držte palce, ať vše dobře dopadne. Obyvatelé našeho města si zaslouží kvalitní knihovní, vzdělávací a volnočasový „stánek“, na který budou po zásluze pyšní, a který bude hojně využívaný.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací