Úterý 19. leden 2021
Svátek má Doubravka

Mostecko - Ve čtvrtek 9. dubna jsme byli velmi blízko letnímu dni – mnohá místa severozápadních Čech se dočkala 22 až 24 °C, doslova jen pár stupňů Celsia tak scházelo k dosažení hranice 25 °C, která v meteorologii definuje letní den (tedy den s maximální teplotou 25,0 °C a vyšší). Jarní, resp. skoro letní počasí v našich končinách panuje již nějaký ten den. Vydrží i o Velikonocích, svátcích jara?

Nejprve, co bylo: K nejteplejším místům Ústeckého kraje před Velkým pátkem patřila města, kterými prochází tzv. podkrušnohorská magistrála (nejstarší a nejvytíženější železnice pod Krušnými horami). V Ústí nad Labem-Kočkově rtuť vystoupala na rovných 20 °C, takže rekord z roku 2018 odolal, byť se mírně zapotil (20,7 °C). Přímo v Ústí nicméně bylo tepleji, u Masarykovy nemocnice 21,5 °C, v Neštědicích i ve Střekově 24,0 °C. Kopisty u jezera Most hlásily až 23 °C, stejně jako Teplice. Třiadvacítka padla také v Doksanech u Litoměřic, tam bylo maximem 23,4 °C. O jednu desetinu stupně Celsia byl překonán rekord z roku 2018. A tak dále.

A nyní, co bude

VELKÝ PÁTEK

Po většinu dne jasná až skoro jasná obloha, pouze v době od cca 11 do 17 hodin přechodně polojasno až oblačno. Srážky navzdory tomu žádné. Nejvyšší odpolední teploty okolo 15 až 19 °C, ráno v minimu kolem 7 až 3 °C.

SOBOTA

Nad střední Evropou se bude pohybovat tlaková výše. Její střed se vydá z Německa na Ukrajinu – přes Českou republiku. Druhý den prodlouženého víkendu se proto ponese ve znamení modré oblohy a slunce. Menší výjimkou budou oblaka vysokého patra, která se pravděpodobně v průběhu dne objeví. Ale jejich množství nebude nikterak velké. Nejvyšší odpolední teploty okolo 16 až 20 °C, ráno v minimu kolem 6 až 2 °C.

VELIKONOČNÍ NEDĚLE

Tlaková výše se zatoulá kamsi nad Černé moře a jeho okolí, pročež Česko skončí v nevýrazném tlakovém poli. Nad oblast mezi Britskými ostrovy a Pyrenejským poloostrovem se zase nasune tlaková níže a po její přední straně nejen do Německa pronikne trochu vlhčího vzduchu z Atlantiku. Až do odpoledne, resp. 13. až 15. hodiny, lze očekávat jasno, později oblačnosti od západu přibude. Srážkové úhrny se ale ponesou v duchu aktuálního trendu, čili nespadne ani kapka. Nejvyšší odpolední teploty okolo 18 až 22 °C, ráno v minimu kolem 6 až 2 °C.

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ:

V neděli se v tichosti nad Irskem a Velkou Británií usadí vcelku mohutná tlaková výše, naopak nad severní Evropu zamíří rozsáhlá tlaková níže. Výsledek? Mezi těmito tlakovými útvary k nám začne proudit chladný, původem arktický vzduch. Velikonoce 2020 se proto rozloučí velkou oblačností, obloha bude více méně po celý den bílošedá, a srážkami. Ty se objeví především v odpoledních hodinách v podobě deště/dešťových přeháněk. Nejvyšší odpolední teploty před přechodem studené fronty stihnout zamířit k hodnotám okolo 15 až 19 °C, ráno v minimu 8 až 4 °C.

Nový pracovní týden zdá se odstartuje mrazem – úterní ranní minima nejspíše pobudou kolem 0 až -4 °C, v horských mrazových kotlinách spadnou k -5 až -9 °C.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací