Neděle 18. duben 2021
Svátek má Valérie

Mostecko - Po přečtení titulku si možná budete klepat na čelo, možná vám přijdou na mysl v dnešní době velmi oblíbené výrazy jako například dezinformace či fejk ňůvs, psáno fake news. Upřímně, není se čemu divit. Pročpak?

Začněme citací předpovědi počasí z minulého pátku, tedy z 19. února: „Zima dostane pořádnej flákanec, rtuť teploměru atakuje patnáctku!“ hlásal její titulek. Pokud žijete dejme tomu v Litoměřících a okolí anebo v Žatci a okolí, tak tato slova naprosto pochopitelně shledáte jako naprosto lživá, nepravdivá, ne-li přímo absurdní. Úterý 23. února do Žatce přineslo celodenní mlhu a teplotní maximum pouze 3,0 °C, díky čemuž byl Žatec třetím nejchladnějším místem v celé České republice, alespoň z pohledu stanic ČHMÚ. Druhé skončily Doksany s maximem 2,8 °C a první Holešov s maximem 2,7 °C. S nonstop mlhou se Žatec potýkal také ve středu 24. února, přičemž se dočkal teplotního maxima 3,4 °C, díky čemuž byl druhým nejchladnějším místem v republice.

Přehled třech nejnižších maximálních teplot (na stanicích ČHMÚ):

  • 23. února: 3,0 °C – Žatec | 2,8 °C – Doksany | 2,7 °C – Holešov
  • 24. února: 4,0 °C – Kralupy nad Vltavou | 3,4 °C – Žatec | 2,0 °C – Doksany

Z faktů výše můžeme vidět, že žádný flákanec pro zimu, naopak, Ústecký kraj byl v podstatě nejchladnějším krajem. A tak by se mohlo zdát, že dotyčný toho v hlavě moc nemá, když avizoval flákanec pro zimu čili příchod jarního počasí.

Popravdě zima pořádnej flákanec dostala, mráz a sníh vystřídala modrá obloha, slunce a padaly teplotní rekordy. Třeba v Litoměřicích v průběhu středečního dne zaznamenali nanejvýše 2,4 °C, zatímco na vrcholu Milešovky teploměr ukázal až 15,0 °C. Nechybělo mnoho a Milešovka prožila nejteplejší 24. únor od roku 1905. Rekord z roku 2008 však odolal, a to 15,9 °C. Další věcí je to, že i když titulek páteční předpovědi sliboval atak patnáctky, sama předpověď narážela na mlhy, kvůli kterým budou teplotní maxima nižší než jinde v republice (v jižních Čechách bylo až 20,0 °C).

Jaké poselství z toho všeho plyne? Nečtěme/nepamatujme si pouze obsah titulků! Nicméně je pravda, že české ptactvo kdovíjak vysokou inteligencí neoplývá.

Závěrem již věnujme pozornost aktuálnímu titulku

Pátek 26. února: Poslední únorový pracovní den začne stejně jako dny předchozí – místy mlhy/nízká oblačnost, jinde vymetená obloha. Pak však od severozápadu dorazí studená fronta, co se srážek týče o ničem, a za ní k nám pronikne chladnější vzduch, konkrétně po přední straně tlakové výše Jacqueline. Večer, po přechodu studené fronty, přechodně ubude oblačnosti. Nejvyšší odpolední teploty okolo 8 až 11 °C.

Sobota 27. února: Během noci a rána prakticky celý severozápad a sever Čech od severu pohltí oblaka nízkého patra, a tak se můžeme těšit na 0 hodin slunečního svitu. Nulové budou i srážkové úhrny. Nejvyšší odpolední teploty okolo 5 až 8 °C, ráno v minimu kolem 3 až 0 °C.

Neděle 28. února: Meteorologická zima, která trvá od 1. prosince do 28., občas 29. února, se s námi rozloučí v dobré náladě. Neděle totiž přinese modrou oblohu a sluníčko, k tomu nejvyšší odpolední teploty okolo 6 až 9 °C.

Pondělí 1. března: První den meteorologického jara podle všeho napodobí neděli. To znamená opět modrá obloha a sluníčko, nejvyšší odpolední teploty okolo 7 až 10 °C. Ráno v minimu kolem 3 až 0 °C.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací