Středa 8. prosinec 2021
Svátek má Květoslava

Most - V sobotu dne 16. 10. 2021 se v Oblastním muzeu a galerii v Mostě uskutečnil již pátý Mezinárodní den archeologie (MDA). Po předchozích ročnících zaměřených na archeologii II. světové války, dobu laténskou a římskou jsme se tentokrát přenesli do několika historických období.

Hlavní část programu je ve znamení středověku. Návštěvníci Oblastního muzea a galerie v Mostě se mohli přenést o celých 600 let zpátky do doby, kdy pražský husitský svaz obléhal město Most a hrad Hněvín, to to díky spolku Civitas Pragensis. Ten se zabývá rekonstrukcí vojenství a každodenního života v prostředí Starého Města pražského v období husitských válek. Návštěvníci se tak mohli potkat s obyvateli středověké Prahy, Mostu i s bojovníky pražské husitské obce. Nechybí ani oblíbená historická módní přehlídka, tentokráte z doby husitské.

1610muzeumkz2

Foto: Oldřich Hájek

Další část programu je věnována době bronzové a experimentální archeologii. Úkolem návštěvníků bude vyrobit repliku pravěkého člunu tzv. monoxylu, a to pouze za pomocí technologií z doby bronzové. Návštěvníci, kteří se budou na tomto experimentu podílet, se tak seznámí s technikou výroby pravěkých člunů i novými archeologickými poznatky o říční i námořní plavbě v době bronzové ve střední, severní i západní Evropě. Po dokončení by měl být návštěvníky vyrobený člun v některém z následujících víkendů slavnostně spuštěn a vyzkoušen na jezeře Most.

1610lodkz

Výroba lodi na nádvoří muzea historickým způsobem vypalováním a tesáním. Foto: Oldřich Hájek

Malé i velké návštěvníky však čeká i řada dalších aktivit. Příchozí si mohou vyzkoušet raně středověký žernov a z vlastnoručně umleté mouky si upéct pravou chlebovou placku našich předků. Mohou si vyzkoušet i rozdělat oheň pomocí repliky slovanské křesací soupravy, či vyrobit vlastní pravěký či raně středověký šperk. Při jeho výrobě se také více dozví o slovanských bozích, mytologii a magii.

1610muzeumkz1

Foto: Oldřich Hájek

Ti nejmenší návštěvníci si mohou postavit malou repliku slovanské vesničky, a zjistit tak více o stavebních technikách i bydlení našich předků. S prací kováře a mečíře se mohou seznámit návštěvnici u firmy KovexArs, kde si budou moct i některé výrobky zakoupit. Součástí této ukázky je i malá expozice replik raně středověké zbroje a výzbroje z produkce této firmy. Ti nejmenší si mohou opět vyzkoušet umění pravěkých umělců při vytváření jeskynních maleb, dále si návštěvníci vyzkoušejí oblíbenou výrobu kamenných a kostěných nástrojů. Občerstvení zajišťuje Café Franz.

1610muzeumkz4

"Skalní" malby. Foto: Oldřich Hájek

Na programu tohoto ročníku MDA se společně s Oblastním muzeem a galerií v Mostě podílí Archeologický ústav Akademie věd, firma KovexArs, Střední škola diplomacie a veřejné správy s.r.o. Mezinárodní den archeologie podpořilo Statutární město Most.

Změna programu vyhrazena. Vstupné je dobrovolné.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací