Úterý 5. červenec 2022
Svátek má Cyril a Metoděj

Most - V Mostě začala dlouho očekávaná rekonstrukce parku Střed. Jde o druhý největší mostecký park, nacházející se nad sportovní halou. Práce na obnově parku mají trvat padesát týdnů.

Vše ve středu odpoledne začalo poklepáním základního kamene a symbolickým prvním výkopem. Téměř po dvaceti letech chátrání se konečně park dočká obnovy. V roce 2018 město Most uspělo v programové výzvě PARKY vypsané Nadací Proměny Karla Komárka. Nadace obnovu parku podpořila odborně a především finančně příspěvkem ve výši 25 milionů korun. Na tvorbě projektu se vedle odborníků podílela také veřejnost - budoucí uživatelé parku. Prostřednictvím nejrůznějších anket město od občanů získávalo jejich přání a představy.

Stavebních a vegetačních prací se ujme společnost Gardenline s. r. o., která zvítězila ve výběrovém řízení na dodavatele stavby. Projekt řeší celkovou rekonstrukci parku, která byla navržena v souladu s výsledky architektonické soutěže architekty Tillem Rehwaldtem a Patrikem Hoffmanem. Celková rozloha řešeného území činí cca 5,1 ha. Důležitou součástí návrhu je i hospodaření s dešťovou vodou. Arboristé se nejprve zaměří na nutné ošetření stromů a poté dojde k demolici nefunkčních ploch a bazénů a výstavbě nových objektů, cest, vodních prvků a následovat budou sadové a parkové úpravy. Po desítkách let se lidé také dočkají osvětlení parku a zajímavého mobiliáře.

„Jsem rád, že konečně na vlastní oči společně uvidíme, jak se park začíná měnit. Věřím, že se nám povede park proměnit v oblíbené místo, jakým byl dřív. Částečnou obnovou původních vodních prvků uděláme určitě radost pamětníkům a seniorům, své místo si v parku ale najdou také rodiny s dětmi, sportovci, milovníci kultury nebo dobré kávy. Vítězné řešení architektů, se kterým uspěli v architektonické soutěži, se vyrovnává i s rizikem vandalismu a s tím, abychom zvládli udržet provoz parku do budoucna,“ uvedl Jan Paparega, primátor města Mostu.

Park je navržen tak, aby v budoucnu nevyžadoval vysoké finanční ani časové nároky na údržbu. Veškerý mobiliář, hřiště a objekty pracují s rizikem vandalismu, dají se snadno čistit a opravit. Kácet se bude minimálně, náhradou za vykácené dřeviny bude provedena výsadba nových stromů. Umělecká díla v parku zůstanou zachována.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist