Zprávy z Mostu

Do Divadla rozmanitostí přilétají Broučci

Reklama

Most - Jsou malí, pracovití, žijí v noci a bydlí ve stráni pod jalovcem. Broučci. Jejich příběh od spisovatele a duchovního Jana Karafiáta patří už téměř sto čtyřicet let ke stálicím dětské literatury. Pohádka, v níž téměř vše začíná na sklonku dne a směřuje k dobrodružstvím v tajůplné noci, bude nyní k vidění i v Divadle rozmanitostí, loutkové scéně Městského divadla v Mostě. Premiéra je již zítra, tedy v sobotu 15. února.

Brouček je pro nás takové zlobivé dítě, které stále stojí před dilematem, zda se držet zaběhnutého řádu nebo se nechat vylákat svou zvědavostí. Je to vlastně vyprávění o rodičích a dětech - směs radosti ze života a melancholie," líčí režisér Jiří Ondra, který spolu s Lucií Ferenzovou Broučky pro mostecké divadlo upravil.

Na rozdíl od knižní předohy je v chystané inscenaci hlavní postavou poněkud záhadná a tajemstvím obestřená Janinka. Celým příběhem diváky provází, její vyprávění je mixem vzpomínek, snů i života a odcházení z něj.

„Myslím si, že Broučci jsou vlastně velmi autobiografická kniha. A Janinka je ve skutečnosti Karafiátova přítelkyně Jane, s níž se seznámil, když studoval v Anglii. V její postavě se snoubí různé protestantské myšlenky a názory," uvedl Ondra.

„Janinka, stejně jako mnozí broučci v příběhu umírají. Při přípravě pohádky jsme se rozhodli tématu smrti nevyhýbat. Je to konec života a ten patří do pohádkových příběhů stejně jako do skutečných," dodal.

Broučci se do Divadla rozmanitostí vrací. Jejich první premiéra byl v roce 1990. Tehdy bylo vyprávění o nich prodchnuté vánoční atmosférou. Dnešní autoři se nechali inspirovat podobou tehdejších loutek. V jejich zpracování se střídají roční období a vše, co k nim patří, a podobně jako plynou ony, ubíhá i život broučků.

„Brouček je malý stejně jako naši diváci. Ani on nechápe úplně vše, co se kolem něj děje. Snaží se to poznat. Dospívá k prvnímu letu, jakési broučkovské maturitě, potkává první lásku, má poprvé zlomené srdce a později i svatbu. Setkává se s předsudky, učí se pokoře," prozradil režisér Ondra.

Premiéra pohádky Broučci, která je určená pro nejmenší diváky, je v mosteckém Divadle rozmanitostí v sobotu 15. února v 17 hodin. A jelikož broučci létají, čeká na diváky i jedno speciální překvapení – jedou z dominant scény se postupně stane mechanický stroj inspirovaný návrhy Leonarda da Vinci. Víc o něm ale tvůrci představení neprozradili.

Ondřej Černý

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.