Zprávy z Mostu

AKTUÁLNĚ: Dvě třetiny lidí v Horním Jiřetíně počítají s pokračováním těžby do 10 let

Reklama

Horní Jiřetín/Praha  – Přesně 67 % obyvatel Horního Jiřetína a Černic očekává, že během nejbližších 10 let dojde k prolomení limitů těžby. Prokázal to komplex sociologických šetření agentury STEM pro Severní energetickou a.s. z léta a podzimu minulého roku. Na obecný dotaz se za zásadní odpůrce těžby označilo 57 % obyvatel Horního Jiřetína.

Informovala o tom dnes manažerka komunikace a mluvčí skupiny Severní energetická a.s Gabriela Sáričková Benešová s tím, že při hlubší analýze se ale ukazuje, že odpůrci přesídlení města, jeho stoupenci a nerozhodní tvoří tři stejně početné skupiny. Skoro 76 % obyvatel by se podle svého vyjádření dokázalo se stěhováním vyrovnat.

Sociologické šetření takového rozsahu dosud nebylo v Horním Jiřetíně realizováno. Agentura postupně navštívila 735 domácností ze 749 evidovaných a úspěšně provedla na 538 rozhovorů.

„Nejhorší je nejistota. Na tom se shodne téměř 70 % obyvatel Horního Jiřetína a Černic," komentuje výsledky šetření Jan Hartl, ředitel agentury STEM. Nejistota ohledně budoucnosti města je i největším problémem, který lidé v obci pociťují. Dalšími jsou vzrůstající kriminalita (23 %) a nezaměstnanost (13 %). Naopak většina dotazovaných pozitivně hodnotí zejména občanský a kulturní život i vztahy ve městě.

Téměř polovina respondentů uvádí, že je třeba co nejdříve zahájit debatu o podmínkách výkupu a přestěhování. Naopak třetina se nechce přestěhovat v žádném případě. Přitom v případě prodeje nemovitostí chce až 69 % Jiřetínských vyjednávat o ceně samostatně. Za preferovanou formu vyrovnání považuje většina obyvatel peníze.

Průzkum také naznačil některé spekulativní tendence vlastníků nemovitostí. Hlasité odpůrce stěhování považují oponenti těžby za vypočítavce.

Kompletní výsledky sociologického výzkumu zveřejní Severní energetická v nejbližších dnech na svém webu www.seven.cz.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Na litvínovské strážníky se obrací také obyvatelé Litvínova, kteří si nevědí rady ve svízelných životních situacích. Během jediného víkendu strážníci nejprve pomáhali zastavit tekoucí vodu při poruše rozvodů vody v ulici Větrná a kontaktovat havarijní službu.

 • 28. říjen 2016

  Litvínov - Obsluha kamerového systému litvínovských strážníků si v odpoledních hodinách všimla zaparkovaného vozidla, ve kterém seděl řidič. O muži mají strážníci povědomost, že má zákaz řízení. Informuje o tom velitel Městské policie v Litvínově Zdeněk Urban.

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.