Zprávy z Mostu

EXKLUZIVNÍ VIDEO: Mostecký záchranář Patrik Cmorej s týmem českých zdravotníků pomáhal těžce zraněným na ukrajinském Majdanu

Reklama

Most/Ukrajina - Mladý mostecký záchranář Patrik Cmorej pomáhal s týmem českých zdravotníků při organizaci Člověk v tísni v "pouliční válkou" zmítaném Kyjevě. S týmem zdravotníků a humanitární pomocí odletěl minulý týden na Ukrajinu, aby tam pomáhal obyvatelům Kyjeva, kteří utrpěli těžká převážně střelná zranění. Byla to jeho vůbec první zdravotnická mise. 

Člověk v tísni v Kyjevě vybral sedmadvacet vážně zraněných pacientů, kteří byli transportováni dvěma vládními letadly do České republiky. Ambulanci Českých zdravotníků při Člověku v tísni v Kyjevě začali postupně vyhledávat pacienti, kteří se předtím vůbec neodvažovali jít do státních nemocnic. 

"Zdravotnickou ambulanci jsme rozbalili v areálu bývalé polikliniky, kde jsme hned začali s ošetřováním zraněných. Dalším úkolem pak byla identifikace pacientů, které bychom transportovali do republiky. Naštěstí jsme přiletěli den poté, co Majdan opustily nechvalně známé speciální policejní jednotky Berkut. Takže i když jsme byli vybaveni neprůstřelnou vestou, přilbou a dalšími ochrannými pomůckami, cítili jsme se relativně v bezpečí. Z počátku jistě panovaly obavy o život. Přiznám se, že jsem vůbec netušil, do čeho vlastně jdu, ale na místě jsem opravdu necítil bezprostřední ohrožení na životě, což nám ulehčovalo naši práci," říká Patrik Cmorej.

Mezi pacienty českých zdravotníků byli nejčastěji zastoupená zranění oči, komplikované zlomeniny, průstřely a popáleniny, u kterých naši záchranáři mohli poskytnout kvalitní péči. Při výběru pacientů určených k transportu do České republiky spolupracoval tým zdravotníků Člověka v tísni s místními lékaři. "V řadě případů byla ale tato spolupráce především s lékaři státních nemocnic komplikovaná. Mnozí totiž naši pomoc ignorovali nebo dokonce bojkotovali," říká smutně Cmorej.

Poté, co tým českých zdravotníků vyvěsil na sociální síti informace o zahájení činnosti ambulance přímo v Kyjevě, počet zájemců o ošetření stoupal. O možnosti zajistit transport za kvalitní zdravotní péčí informoval Člověk v tísni také v ukrajinské televizi, v rádiu, na internetu i v novinách. „Ozývali se nám postupně i Ukrajinci z Česka, že je jejich příbuzný zraněný a zprostředkovali nám s ním kontakt," dodává Cmorej.

Tým českých zdravotníků ošetřil i lehčí průstřely, pohmožděniny, lehké popáleniny a pacienti se pak vraceli na kontroly, převazy. Podle platformy zdravotnických ošetřoven v okolí Majdanu bylo jen v Kyjevě zraněno 1550 lidí, kteří dosud využívali služeb polních zdravotnických center zřizovaných narychlo v kavárnách, přízemí obytných domů nebo v klášterech. Do státních nemocnic se dostávali jen ti nejhůře zranění. "Lidé se báli a někteří pacienti, které jsme v nemocnicích nacházeli, tu byli zapsáni pod falešnými jmény," říká koordinátor humanitární pomoci na Ukrajině Ivo Dokoupil.

Od minulého pátku, kdy Člověk v tísni otevřel sbírku Pomoc Ukrajině, se na účtu sešlo již přes 400 tisíc korun. 

Sbírka Pomoc Ukrajině 93209320/0300
DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

VIDEOROZHOVOR S PATRIKEM CMOREJEM:

&feature=youtu.be

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Strážníci Městské policie v Litvínově Jan Strouhal a Václav Sinkule se v pondělí dopoledne zásadně podíleli na záchraně lidského životy, když dorazili spolu se státními policisty na místo nehody po asi třiceti vteřinách a k rychlé resuscitaci řidiče, kterého za jízdy postihl srdeční kolaps. Strážníci použili přístroj automatický extrení defibrilátor AED. Díky němi u řidiče obnovili základní životní funkce a zachránili mu tím život.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Krátce před půlnocí zastihla hlídka litvínovských strážníků na ulici nezletilého chlapce. Ten strážníkům řekl, že se doma díval na horory, a teď se sám bojí. Matka byla ještě v práci, a tak se rozhodl, že půjde za ní. Strážníci chlapce naložili a převezli ho k prodejně, kde byla jeho matka zaměstnána.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.