Pondělí 21. květen 2018
Svátek má Monika
Archivováno

Most/Ukrajina - Mladý mostecký záchranář Patrik Cmorej pomáhal s týmem českých zdravotníků při organizaci Člověk v tísni v "pouliční válkou" zmítaném Kyjevě. S týmem zdravotníků a humanitární pomocí odletěl minulý týden na Ukrajinu, aby tam pomáhal obyvatelům Kyjeva, kteří utrpěli těžká převážně střelná zranění. Byla to jeho vůbec první zdravotnická mise. 

Člověk v tísni v Kyjevě vybral sedmadvacet vážně zraněných pacientů, kteří byli transportováni dvěma vládními letadly do České republiky. Ambulanci Českých zdravotníků při Člověku v tísni v Kyjevě začali postupně vyhledávat pacienti, kteří se předtím vůbec neodvažovali jít do státních nemocnic. 

"Zdravotnickou ambulanci jsme rozbalili v areálu bývalé polikliniky, kde jsme hned začali s ošetřováním zraněných. Dalším úkolem pak byla identifikace pacientů, které bychom transportovali do republiky. Naštěstí jsme přiletěli den poté, co Majdan opustily nechvalně známé speciální policejní jednotky Berkut. Takže i když jsme byli vybaveni neprůstřelnou vestou, přilbou a dalšími ochrannými pomůckami, cítili jsme se relativně v bezpečí. Z počátku jistě panovaly obavy o život. Přiznám se, že jsem vůbec netušil, do čeho vlastně jdu, ale na místě jsem opravdu necítil bezprostřední ohrožení na životě, což nám ulehčovalo naši práci," říká Patrik Cmorej.

Mezi pacienty českých zdravotníků byli nejčastěji zastoupená zranění oči, komplikované zlomeniny, průstřely a popáleniny, u kterých naši záchranáři mohli poskytnout kvalitní péči. Při výběru pacientů určených k transportu do České republiky spolupracoval tým zdravotníků Člověka v tísni s místními lékaři. "V řadě případů byla ale tato spolupráce především s lékaři státních nemocnic komplikovaná. Mnozí totiž naši pomoc ignorovali nebo dokonce bojkotovali," říká smutně Cmorej.

Poté, co tým českých zdravotníků vyvěsil na sociální síti informace o zahájení činnosti ambulance přímo v Kyjevě, počet zájemců o ošetření stoupal. O možnosti zajistit transport za kvalitní zdravotní péčí informoval Člověk v tísni také v ukrajinské televizi, v rádiu, na internetu i v novinách. „Ozývali se nám postupně i Ukrajinci z Česka, že je jejich příbuzný zraněný a zprostředkovali nám s ním kontakt," dodává Cmorej.

Tým českých zdravotníků ošetřil i lehčí průstřely, pohmožděniny, lehké popáleniny a pacienti se pak vraceli na kontroly, převazy. Podle platformy zdravotnických ošetřoven v okolí Majdanu bylo jen v Kyjevě zraněno 1550 lidí, kteří dosud využívali služeb polních zdravotnických center zřizovaných narychlo v kavárnách, přízemí obytných domů nebo v klášterech. Do státních nemocnic se dostávali jen ti nejhůře zranění. "Lidé se báli a někteří pacienti, které jsme v nemocnicích nacházeli, tu byli zapsáni pod falešnými jmény," říká koordinátor humanitární pomoci na Ukrajině Ivo Dokoupil.

Od minulého pátku, kdy Člověk v tísni otevřel sbírku Pomoc Ukrajině, se na účtu sešlo již přes 400 tisíc korun. 

Sbírka Pomoc Ukrajině 93209320/0300
DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

VIDEOROZHOVOR S PATRIKEM CMOREJEM:

.be

 

Podnikání

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací