Zprávy z Mostu

V Mostě se zdarma poukoušejí usmířit znepřátelené rodiče, aby netrpěly jejich děti

Reklama

Most - Zvýšený zájem o službu rodinné mediace zaznamenává mostecké Středisko sociální pomoci Diakonie ČCE. Sociální pracovníci touto metodou klientům pomáhají řešit zejména problémy týkající se péče a výchovy o děti a partnerské kolize.

Ilustrační foto: MorgueFile.com

„Specializujeme se na problémy, které se týkají výchovy dětí před, v průběhu či po rozchodu rodičů," říká vedoucí programu Monika Lecková a pokračuje: „Pokoušíme se dovést často nesmiřitelné rodiče ke vzájemné dohodě ve prospěch dítěte. Neřešíme např. finanční problémy rodičů týkající se vypořádání společného jmění manželů, ani sousedské či další občanskoprávní spory. Od toho tu jsou např. probační a mediační služba nebo soud."

Zájem Mostečanů o tuto službu nasvědčuje, že podobná služba ve městě chyběla. „Výhodou naší služby je jistě i fakt, že ji poskytujeme zdarma. Cena mediace v odborných zařízeních se totiž pohybuje v průměru mezi 700 až 900 Kč za hodinu, a to i v případě, že mediaci nařídí např. soud. Takové sumy si ale naši klienti často nemohou dovolit. Naší výhodou je i to, že se umíme flexibilněji přizpůsobit časovým možnostem klientům," vysvětluje Lecková.


Mediace má svá specifika a nelze ji zaměňovat s intervencí např. psychologické či manželské poradny. Jedním z hlavních rozdílů je, že mediace se na rozdíl např. od poraden pro partnerské vztahy zaměřuje na poměrně úzké spektrum problémů.


 

Mediační setkání se snaží sociální pracovník plánovat tak, aby proběhla v co nejkratším časovém úseku za sebou. „Mělo by dojít maximálně ke čtyřem setkáním, při kterých je postupně sepsána dohoda mezi partnery. To nám, mediátorům, umožňuje získat větší časový prostor na analýzu problému. Výhodné to je i pro klienty, kterým toto časové rozvržení poskytuje delší čas na zvážení finální dohody." Mediátoři s klienty také důkladně proberou, jaké důsledky by mělo případné nedodržování této dohody.

Pro úspěšnou mediaci je klíčový osobní kontakt všech zainteresovaných stran a mediátora. „Napoprvé nás většina klientů kontaktuje telefonicky a velmi často požadují podrobný rozbor problému už do telefonu. Všem trpělivě vysvětlujeme, že je nezbytné se nejdříve setkat všichni osobně," uvádí Lecková.

Při prvním společném setkání dostanou klienti základní informace o mediaci a jejím cíli. Představí se také mediátor, který partnerům vysvětlí, co je při jednotlivých setkáních čeká. Pokud klienti s mediací souhlasí, stanovují si společně s mediátorem pravidla, která budou během návštěv platit. „Pravidla jsou nastavena tak, aby vyhovovala všem stranám a aby se klienti při mediaci cítili bezpečně." Mezi základní pravidla patří např. to, že mediátor partnery do ničeho nenutí, respektuje, že některá témata, která klienti určí, jsou během setkání tabu.

Všechny strany také mají možnost kdykoli jednotlivé setkání ukončit, případně z mediace úplně vystoupit. „Lidé se u nás rozhodně nemají čeho bát, u nás ve středisku je čeká příjemné, bezpečné prostředí a pracovník, který jim naslouchá a je připraven jim pomoci," uzavírá Lecková.


Diakonie ČCE - Středisko sociální pomoci v Mostě
Azylový dům pro ženy a matky s dětmi v tísni Most
M.Alše 3274, 434 01 Most
most.diakonie.cz
tel: 417 638 952

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.