Zprávy z Mostu

Obyčejní členové Severočechů se distancují od sporů a třenic

Reklama

Mostecko - Tiskové prohlášení k situaci v politickém hnutí Severočeši.cz "Ve světle uplynulých událostí, pod dojmem z obsahu článků v tisku, ale především na základě častých dotazů od sympatizantů politického hnutí Severočeši.cz v Litvínově bych se chtěl – jako místostarosta města Litvínova zvolený do vedení města za Severočechy.cz – vyjádřit k situaci uvnitř tohoto hnutí," říká Karel Linhart.

Není žádným tajemstvím, že politické hnutí Severočeši.cz vzniklo podle vzoru dříve založeného Sdružení Mostečané Mostu (SMM) a je s ním propojeno ideově i čistě lidsky. Není také tajemstvím, že jmenované občanské sdružení, jež vítězně uspělo v sousedním Mostě v komunálních volbách hned dvakrát za sebou, kandidovalo pod volebním subjektem nazvaným Strana pro otevřenou společnost (SOS), což je politická strana s celorepublikovou působností. Bašty této strany byly na Liberecku, Olomoucku, Hradci Králové, v Českých Budějovicích, Opavě, na Plzeňsku apod. Strana měla kromě zastupitelů v obcích už také své krajské zastupitele a dokonce senátora. Ideje, názory, stanoviska a pohledy na stav v obcích, krajích, republice, na společenské a politické dění v Česku měly uvedené subjekty – tedy Sdružení Mostečané Mostu a SOS – obdobné, a proto popsané propojení má svoje racionální opodstatnění. Já osobně jsem byl do roku 2010 místopředsedou SOS.


Situace v této politické straně byla klidná, tvůrčí, pohodová, seriózní a férová do té doby, než začaly do stranické pokladny „proudit" z krajských rozpočtů a rozpočtu státu peníze za zastupitelské mandáty a křeslo senátora. A právě vidina finančních prostředků ohrozila poctivě uplatňovaný přístup tehdejšího vedení SOS (složeného především ze zakladatelů, kteří bezelstně ctili stanovy), v důsledku čehož byla strana jejím zakladatelům „ukradena" (kvůli jednání především liberecké frakce). Byli jsme svědky nechutných tahanic a soudních žalob. V následujících volbách skončila SOS špatně – ocitla se po právu na pokraji zájmu občanů. Mám pocit, že obdobný vývoj se právě odehrává v politickém hnutí Severočeši.cz.
Obávám se toho, že vlny sympatií občanů a jejich oprávněný požadavek, aby bylo jejich město řízeno transparentně, zodpovědně a současně profesionálně, který přetrvává v Mostě druhé volební období, v Litvínově jedno volební období, budou narušeny. Obávám se toho, že důvodem takového vývoje mohou být rozpory ve vedení hnutí a především mediální přestřelky jeho představitelů, jež občany odrazují. Vzájemné mediální útoky a snaha o vyjadřování nedůvěry tomu či onomu je přesně to, co neprospěje té či oné frakci – a především na takové nezodpovědné jednání doplatí politické hnutí jako celek.


Za základní organizaci Severočechů.cz v Litvínově mohu zodpovědně prohlásit, že všechny tyto spory, třenice a hrátky jdou zcela mimo nás, její členy – a my se o vývoji, o jednotlivých krocích té či oné frakce dozvídáme (stejně jako ostatní občané a sympatizanti našeho hnutí) především z médií.
Mohu prohlásit, že s námi nikdo nekonzultuje své další kroky, že s námi nikdo nekomunikuje na takové úrovni, která by z nás učinila zasvěcené účastníky současného dění v hnutí a že jsme stáli během volebního období mimo jakékoliv finanční toky ze strany Severočechů.cz.


Překvapuje mě, že je nyní zpochybňováno členství celé litvínovské organizace v hnutí, přestože jsme, myslím si, byli v komunálních volbách úspěšní a hodně jsme pro naše město pod „praporem" Severočechů.cz udělali. Šíříme dosud dobré jméno hnutí, které uznává morální hodnoty, právní principy a chováme se podle platných stanov hnutí. Hradíme členské příspěvky, scházíme se podle potřeby, dokonce častěji než stanovy požadují, posíláme o těchto zasedáních zápisy – a nyní je zde pochybnost, zda vůbec členy hnutí jsme.


Zůstáváme však i nadále na stejných pozicích a chceme pokračovat v práci pro naše město zodpovědně a s čistým štítem. Myslím si, že jsme si svojí prací a přístupem k řešení problémů získali respekt jak koaličních stran, tak i opozičních představitelů. Nemáme za sebou žádnou kauzu, žádný průšvih, jež by na nás vrhaly stín. Chceme se i v nastávajících komunálních volbách ucházet o přízeň voličů jako skupina zodpovědných lidí, která pro město už něco udělala, má zkušenosti, velký potenciál, a pokud si to budou občané přát, je připravena se podílet na vedení města ve stejném duchu jako doposud. Rádi bychom, aby to bylo i nadále pod „značkou" Severočechů.cz, a neradi bychom, aby toto hnutí dopadlo stejně, jako SOS – tedy jako nedůvěryhodná strana, v níž se čelní představitelé osočují, sdělují názory a ospravedlňují své kroky přes média, podávají na sebe trestní oznámení, řeší vnitřní problémy prostřednictvím soudu a především jsou na okraji zájmu veřejnosti.

Karel LINHART (Severočeši.cz)
místostarosta města Litvínova

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

 • 18. říjen 2016

  Litvínov - Hokejisté Litvínova na domácí ledové ploše hostili v úterý v podvečer hokejisty Mountfield Hradec Králové. Dramatické utkání mělo dynamický náboj až do samotného konce. V osmapadesáté minutě Litvínov vyrovnal a po prodloužení tak nakonec Verva vyhrála 3:2. Domácí se tak radují ze dvou bodů.

 • 18. říjen 2016

  Most - Čtvrtým rokem po sobě okořenili stolní hokejisté podzimní část sezóny akcí s názvem 24 hodin stolního hokeje. Letos poprvé byl tento neobvyklý turnaj zařazen do projektu ČUS – Sportuj s námi a v mosteckém Středisku volného času se při něm představila více než stovka hráčů a hráček.

 • 17. říjen 2016

  Mostecko - Sobotní první semifinálové zápasy a nedělní odvety poslaly do letošního finále DRFG Mostecké ligy první a druhý tým základní části, tedy Gamblers Most a FC Jeptišky. Byť oba týmy vzhledem ke svým výsledkům v základní části platily za favority, přesto si před víkendem nemohly být postupem jisty. V rolích vyzyvatelů se jim totiž postavila silná mužstva Hospoda ULITA a GMS Most.

Co se chystá

 • 20. říjen 2016

  Most - Členové místního Svazu bojovníků za svobodu položí 27. října při příležitosti výročí vzniku samostatného Československa květiny a věnce u sochy Tomáše G. Masaryka. Jejich setkání se uskuteční v obřadní síni magistrátu. Pietní akt by měl začít zhruba ve čtvrt na tři odpoledne, zvána je i široká veřejnost.

 • 18. říjen 2016

  Most - Příznivci a fanoušci undergroundové hudby v pátek slaví svátek. Mostecký music club Metro totiž opět rozvibruje Drum & Bass a tentokrát se je na co těšit. Do Mostu totiž zavítá český DJ a producent Rido.

 • 18. říjen 2016

  Kadaň - Oblíbená hudební skupina Katapult opět míří do Kadaně. Tentokrát v rámci nového tour „Kladivo na život".

 • 17. říjen 2016

  V oblastním muzeu v Mostě bude v listopadu rušno. Návštěvníci se můžou těšit na dvě výstavy a dva přenáškové cykly. Dozvědět se tu můžete něco například o bitvě u Chlumce, nebo se podívat do minulosti Mostecka. Mimo to vás ale také čekají výstavy "Chleba za milion" a předsavení navráceného barokního obrazu "Vražda jeptišek v Mostě".

 • 15. říjen 2016

  Most, Ústecký kraj - Festival určený zejména pro začínající regionální kapely Festklip zvolí nejlepší hudební klipy. Vyhlášení vítězů zůstává v Mostě. Náš zpravodajský server bude slavnostní večer vysílat v živém přenosu.

Tipy na výlet

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.