Zprávy z Mostu

VIDEO: Jedinečný archeologický výzkum za dohledu policejních pyrotechniků

Reklama

Mariánské Radčice - V Evropě jedinečný archeologický výzkum se právě koná na předpolí lomu Bílina poblíž Mariánských Radčic. Archeologové z Akademie věd zkoumají území, které sehrálo za 2.světové války významnou roli. Odkrývají totiž jedno z postavení německého protiletadlového dělostřelectva. Odkryvem ornice se dostávají k základům kanónů i těžké munici, která je stále aktivní. O největším nálezu munice z 2.světové války dnes informovalo vedení Archeologického ústavu na tiskové konferenci v Mariánských Radčicích.

To je také důvod, proč archeologům sekundují policejní pyrotechnici, kteří tam pravidelně zajišťují a odborně zneškodňují nalezenou ostrou munici. Při podzimním výzkumu archeologové a především pk policejní pyrotechnici zbavili část území, kam za několik let postoupí těžba hnědého uhlí, od nebezpečných výbušnin. Odkryli již tunu munice a už nyní je jasné, že jde o největší nález od 2.světové války. Dělostřelecké granáty byly i po 70 letech ukrytých pod zemí stále aktivní. 

Pyrotechnická služba Policie České republiky zlikvidovala již 4,5 tuny výbušnin, většinou přímo na místě nálezu. "Při výbuchu dělostřeleckého granátu ráže 105 či 128 milimetrů je ohrožen prostor o průměru 800 metrů až jeden kilometr, ve kterém můžou střepiny vážně zranit nebo dokonce zabít," vysvětluje policejní pyrotechnik Roman Visinger.

Tuny munice zůstávají pod zemí dodnes a celé území je tak nebezpečné. Výbušniny budou i letos ve 2.fázi archeologického výzkumu likvidovat policejní pyrotechnici. Odborníci proto varují veřejnost a ředevším amatérské hledače "pokladů" a milovníky vojenské historie, aby nevstupovali do zkázaného území průzkumu a v případě jakéhokoliv nálezu podezřelého předmětu připomínající munici, aby se obrátili na policii.

Z HISTORIE BOMBARDOVÁNÍ:

Největší a nejúspěšnější strategická bombardovací ofenziva spojeneckého letectva byla zahájena 12.května 1944. Americké letectvo vyslalo více než 900 strojů z Británie a Itálie proti závodům na výrobu syntetických pohonných hmot v Německu a okolní okupované Evropě.

"Litvínovský chemický závod se postupně stal cíle 17 náletů, které ho zcela vyřadily z provozu. Nedostatek pohonných hmot ochromil německé pozemní síly i letectvo, což byl klíčový moment vedoucí k německé porážce," říká archeolog Michal Soukup.

70.výročí prvního amerického náletu na chemické závody v Litvínově připomene akce, která se v braňanech uskuteční letos v květnu. Pro milovníky vojenské historie a techniky tak bude připraven bohatý program a archeologové výjimečně zpřístupní a poskytnou odborný výklad na zkoumané lokalitě, která je jinak přísně střežena.

VIDEOREORTÁŽ Z DNEŠNÍ TISKOVÉ KONFERENCE:

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.