23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Tušimice - Třídenní dostaveníčko si dalo v Elektrárně Tušimice na pozvání Skupiny ČEZ 34 studentů z deseti středních škol v České republice, aby zde za dohledu svých pedagogů a hostitelů složili takzvanou energetickou maturitu.

Té ovšem předcházejí dva dny poznávání všeho, co nějak souvisí s provozem hnědouhelné elektrárny a výrobou elektrické energie. Hovořilo se ovšem i o Energetické koncepci ČR a aktualitách v jaderné energetice, respektive o plánované dostavbě Temelína. Vzdělávací mise možná budoucích zaměstnanců Skupiny ČEZ začala ve středu 10. a skončila v pátek 12. dubna.

„Energetická maturita je třídenní program určený vybraným žákům z našich partnerských škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním elektrárenským provozem. Setkají se v něm se zaměstnanci a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy," přibližuje smysl vzdělávacího projektu Jiřina Horáková, náborová specialistka ze Skupiny ČEZ.

První podmínka pro stipendium

Jak k tomu dodává Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ, součástí takzvaných maturit, energetických či jaderných, je stáž právě přímo v elektrárně. „Vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s našimi odborníky. Studenti získají konkrétní představu, jak se v jednotlivých úsecích pracuje. Absolvování tohoto programu je první z podmínek pro případné udělení stipendií," doplňuje Pavel Puff.

Energetické maturity se zúčastnili vybraní studenti ze středních škol v Chomutově (2x), Děčíně, Liberci, Kladně, Kutné Hoře, Rakovníku, Praze (2x) a západočeském Ostrově. O jejich výběru vždy rozhodují tamní pedagogové. Ti totiž nejlépe vědí, kteří z jejich žáků mají o energetické obory opravdový zájem a chtějí se jim věnovat i v budoucnu. To potvrzuje například Evžen Snášel, učitel odborných předmětů na SŠ ESOZ v Chomutově: „Samozřejmě, že jich chtělo jet více. Rozhodoval celkový zájem o energetiku či příbuzné obory a prospěch. Myslím, že stejně jako já, mohou být mí studenti spokojeni. Dozvěděli se o věcech, o nichž dosud neměli ani zdání, podívali se do provozu. Jejich dosud teoretické znalosti tak byly obohaceny o praktické poznání."

Znalost teorií si ověřili v praxi

Zatímco Evžen Snášel se zúčastnil coby pedagog energetické maturity poprvé, jeho kolega Ivo Petříček ze SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ v Liberci byl v elektrárně už s třetím týmem studentů. „Ovšem poprvé jsme v Tušimicích. Je to docela zajímavé srovnat obě elektrárny, zvláště jel-li ta druhá po modernizaci. Jinak tradičně jsem spokojen, jak s přednášejícími, tak i odbornou náplní všech tří dnů. Líbí se mi hlavně individuální přístup, který se rok od roku zlepšuje," konstatoval Ivo Petříček. Také on musel vybrat nejlepší ze všech svých studentů. Jedním z nich byl třeba Jiří Němeček studující třetím rokem siloproud: „Je to paráda, jsem spokojený, mám hodně nových informací, které určitě využiji během dalšího studia. Co po škole? Zatím nevím, asi ČEZ, ale chtěl bych zkusit i nějakou vysokou v oboru," uvedl za souhlasného přikyvování svých spolužáků.

Spokojený byl i Daniel Dobrovolný ze VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní v Děčíně. Toho nejvíce zaujala strojovna a generátor. Martin Dudek ze SŠ ESOZ v Chomutově pak za všechny dodal: „Myslím, že nejen já, ale všichni jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit energetické maturity. Všechny nabyté znalosti budou pro nás velikým přínosem, neboť v praxi jsme zažili to, co známe jen z teorie. Možná i více, protože jsme se dostali na místa, kam bychom se jinak asi těžko podívali.“

 

Jediná dívka mezi chlapci

Stejně jako všichni ostatní se postupně seznámila se vším, co souvisí s výrobou elektrické energie v hnědouhelné elektrárně i jejím provozem také Aneta Šťastná, studentka Gymnázia Omská v Praze. Jako jediná nebyla z partnerské střední školy Skupiny ČEZ a jako jediná se k vykonání energetické maturity přihlásila sama za sebe. „Sice mě hlavně baví matematika a chemie, ale ráda poznávám i vše ostatní, co s těmito obory souvisí. Energetika mezi to určitě patří, jelikož při výrobě elektrické energie je nutné operovat s čísly. Provoz elektrárny se pak neobejde bez chemických procesů. Chtěla jsem proto poznat elektrárnu zevnitř se vším, co k tomu patří. Když jsem se dozvěděla, že existuje něco jako energetická maturita, hned jsme hledala cestu, jak se jí zúčastnit. Jsem nadšená z toho, co jsem se dozvěděla a hlavně viděla,“ řekla útlá a na první pohled sympatická dívka, jediná mezi samými chlapci.

Náborová specialistka Jiřina Horáková k tomu s úsměvem podotkla, že Anetě rádi její přání splnili, neboť žen v energetice není nikdy dostatek. „Možná, že se po maturitě rozhodne pro studium na vysoké škole technického směru a nakonec ji mezi námi doopravdy uvítáme.“

Král Energetické maturity je z Liberce

Kromě prohlídky zmodernizované Elektrárny Tušimice, navštívili středoškoláci i nedalekou malou vodní elektrárny Želina, takže se seznámili i s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nabyté vědomosti pak zúročovali ve znalostních kvízech a soutěžích. „Třetí den všichni více či méně úspěšně složili Energetickou maturitu. Zahrnovala vědomostní test. Někteří si lépe pamatovali fakta a čísla, jiní řešení různých situací. Prověřované znalosti se týkaly například palivového cyklu, ukládání vedlejších energetických produktů i čištění kouřovodů,“ dodala Jiřina Horáková.

Po absolvování vědomostního testu se Králem Energetické maturity 2013 v Elektrárně Tušimice stal Jiří Němeček ze SPŠE Liberec. Druhý skončil David Rotter z SPŠE Praha. Třetí příčku jako nejlepší absolvent obsadil Pavel Klein z SPŠ Ostrov. Ostatní rovněž prospěli, ovšem nějaká ta chybička jim ubrala potřebné body, aby skončili mezi třemi nejlepšími.

Mládí má o energetiku zájem

 

Mezi „maturanty“ zavítal i Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov. Nastínil jim současnou energetickou koncepci státu, a jak by mohla vypadat v budoucnu. „Samozřejmě jsem rád, že studenti u nás již po čtvrté měli opět domovské právo, i když se před tím jejich energetická maturita konala vždy v Prunéřově. Vzhledem k tomu že si obě naše elektrárny vyměnily role a komplexní obnova nyní probíhá právě tam, logicky jsme jim letos nabídli zázemí v novém návštěvnickém a vzdělávacím centru v Tušimicích. Jak jsem mohl pozorovat, energetika a její budoucnost všechny opravdu zajímala. Možná tedy, že někdy v budoucnu proto uvítáme některého ze středoškoláků jako zaměstnance. Je přitom jedno, jestli u nás nebo v některé jiné elektrárně či dceřiné společnosti Skupiny ČEZ,“ uzavřel Otakar Tuček.

 

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.