Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli.   Audioverze Roman Pecháň by měl přestat kouřit, protože má plíce v prdeli. GSpeech
Svátek má Ivona
Čtvrtek 23. březen 2017

Tušimice - Třídenní dostaveníčko si dalo v Elektrárně Tušimice na pozvání Skupiny ČEZ 34 studentů z deseti středních škol v České republice, aby zde za dohledu svých pedagogů a hostitelů složili takzvanou energetickou maturitu.

Té ovšem předcházejí dva dny poznávání všeho, co nějak souvisí s provozem hnědouhelné elektrárny a výrobou elektrické energie. Hovořilo se ovšem i o Energetické koncepci ČR a aktualitách v jaderné energetice, respektive o plánované dostavbě Temelína. Vzdělávací mise možná budoucích zaměstnanců Skupiny ČEZ začala ve středu 10. a skončila v pátek 12. dubna.

„Energetická maturita je třídenní program určený vybraným žákům z našich partnerských škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním elektrárenským provozem. Setkají se v něm se zaměstnanci a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy," přibližuje smysl vzdělávacího projektu Jiřina Horáková, náborová specialistka ze Skupiny ČEZ.

První podmínka pro stipendium

Jak k tomu dodává Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ, součástí takzvaných maturit, energetických či jaderných, je stáž právě přímo v elektrárně. „Vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s našimi odborníky. Studenti získají konkrétní představu, jak se v jednotlivých úsecích pracuje. Absolvování tohoto programu je první z podmínek pro případné udělení stipendií," doplňuje Pavel Puff.

Energetické maturity se zúčastnili vybraní studenti ze středních škol v Chomutově (2x), Děčíně, Liberci, Kladně, Kutné Hoře, Rakovníku, Praze (2x) a západočeském Ostrově. O jejich výběru vždy rozhodují tamní pedagogové. Ti totiž nejlépe vědí, kteří z jejich žáků mají o energetické obory opravdový zájem a chtějí se jim věnovat i v budoucnu. To potvrzuje například Evžen Snášel, učitel odborných předmětů na SŠ ESOZ v Chomutově: „Samozřejmě, že jich chtělo jet více. Rozhodoval celkový zájem o energetiku či příbuzné obory a prospěch. Myslím, že stejně jako já, mohou být mí studenti spokojeni. Dozvěděli se o věcech, o nichž dosud neměli ani zdání, podívali se do provozu. Jejich dosud teoretické znalosti tak byly obohaceny o praktické poznání."

Znalost teorií si ověřili v praxi

Zatímco Evžen Snášel se zúčastnil coby pedagog energetické maturity poprvé, jeho kolega Ivo Petříček ze SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ v Liberci byl v elektrárně už s třetím týmem studentů. „Ovšem poprvé jsme v Tušimicích. Je to docela zajímavé srovnat obě elektrárny, zvláště jel-li ta druhá po modernizaci. Jinak tradičně jsem spokojen, jak s přednášejícími, tak i odbornou náplní všech tří dnů. Líbí se mi hlavně individuální přístup, který se rok od roku zlepšuje," konstatoval Ivo Petříček. Také on musel vybrat nejlepší ze všech svých studentů. Jedním z nich byl třeba Jiří Němeček studující třetím rokem siloproud: „Je to paráda, jsem spokojený, mám hodně nových informací, které určitě využiji během dalšího studia. Co po škole? Zatím nevím, asi ČEZ, ale chtěl bych zkusit i nějakou vysokou v oboru," uvedl za souhlasného přikyvování svých spolužáků.

Spokojený byl i Daniel Dobrovolný ze VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní v Děčíně. Toho nejvíce zaujala strojovna a generátor. Martin Dudek ze SŠ ESOZ v Chomutově pak za všechny dodal: „Myslím, že nejen já, ale všichni jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit energetické maturity. Všechny nabyté znalosti budou pro nás velikým přínosem, neboť v praxi jsme zažili to, co známe jen z teorie. Možná i více, protože jsme se dostali na místa, kam bychom se jinak asi těžko podívali.“

 

Jediná dívka mezi chlapci

Stejně jako všichni ostatní se postupně seznámila se vším, co souvisí s výrobou elektrické energie v hnědouhelné elektrárně i jejím provozem také Aneta Šťastná, studentka Gymnázia Omská v Praze. Jako jediná nebyla z partnerské střední školy Skupiny ČEZ a jako jediná se k vykonání energetické maturity přihlásila sama za sebe. „Sice mě hlavně baví matematika a chemie, ale ráda poznávám i vše ostatní, co s těmito obory souvisí. Energetika mezi to určitě patří, jelikož při výrobě elektrické energie je nutné operovat s čísly. Provoz elektrárny se pak neobejde bez chemických procesů. Chtěla jsem proto poznat elektrárnu zevnitř se vším, co k tomu patří. Když jsem se dozvěděla, že existuje něco jako energetická maturita, hned jsme hledala cestu, jak se jí zúčastnit. Jsem nadšená z toho, co jsem se dozvěděla a hlavně viděla,“ řekla útlá a na první pohled sympatická dívka, jediná mezi samými chlapci.

Náborová specialistka Jiřina Horáková k tomu s úsměvem podotkla, že Anetě rádi její přání splnili, neboť žen v energetice není nikdy dostatek. „Možná, že se po maturitě rozhodne pro studium na vysoké škole technického směru a nakonec ji mezi námi doopravdy uvítáme.“

Král Energetické maturity je z Liberce

Kromě prohlídky zmodernizované Elektrárny Tušimice, navštívili středoškoláci i nedalekou malou vodní elektrárny Želina, takže se seznámili i s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nabyté vědomosti pak zúročovali ve znalostních kvízech a soutěžích. „Třetí den všichni více či méně úspěšně složili Energetickou maturitu. Zahrnovala vědomostní test. Někteří si lépe pamatovali fakta a čísla, jiní řešení různých situací. Prověřované znalosti se týkaly například palivového cyklu, ukládání vedlejších energetických produktů i čištění kouřovodů,“ dodala Jiřina Horáková.

Po absolvování vědomostního testu se Králem Energetické maturity 2013 v Elektrárně Tušimice stal Jiří Němeček ze SPŠE Liberec. Druhý skončil David Rotter z SPŠE Praha. Třetí příčku jako nejlepší absolvent obsadil Pavel Klein z SPŠ Ostrov. Ostatní rovněž prospěli, ovšem nějaká ta chybička jim ubrala potřebné body, aby skončili mezi třemi nejlepšími.

Mládí má o energetiku zájem

 

Mezi „maturanty“ zavítal i Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov. Nastínil jim současnou energetickou koncepci státu, a jak by mohla vypadat v budoucnu. „Samozřejmě jsem rád, že studenti u nás již po čtvrté měli opět domovské právo, i když se před tím jejich energetická maturita konala vždy v Prunéřově. Vzhledem k tomu že si obě naše elektrárny vyměnily role a komplexní obnova nyní probíhá právě tam, logicky jsme jim letos nabídli zázemí v novém návštěvnickém a vzdělávacím centru v Tušimicích. Jak jsem mohl pozorovat, energetika a její budoucnost všechny opravdu zajímala. Možná tedy, že někdy v budoucnu proto uvítáme některého ze středoškoláků jako zaměstnance. Je přitom jedno, jestli u nás nebo v některé jiné elektrárně či dceřiné společnosti Skupiny ČEZ,“ uzavřel Otakar Tuček.

 

Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy

Napsal
Oldřich Hájek
Author: Oldřich HájekEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Více od autora

  Audioverze Tušimice - Třídenní dostaveníčko si dalo v Elektrárně Tušimice na pozvání Skupiny ČEZ 34 studentů z deseti středních škol v České republice, aby zde za dohledu svých pedagogů a hostitelů složili takzvanou energetickou maturitu. (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); Té ovšem předcházejí dva dny poznávání všeho, co nějak souvisí s provozem hnědouhelné elektrárny a výrobou elektrické energie. Hovořilo se ovšem i o Energetické koncepci ČR a aktualitách v jaderné energetice, respektive o plánované dostavbě Temelína. Vzdělávací mise možná budoucích zaměstnanců Skupiny ČEZ začala ve středu 10. a skončila v pátek 12. dubna. „Energetická maturita je třídenní program určený vybraným žákům z našich partnerských škol zaměřených na elektrotechniku a energetiku. Tento projekt je specifický tím, že studenti získají nejen základní teoretické znalosti, ale seznámí se i s vlastním elektrárenským provozem. Setkají se v něm se zaměstnanci a také poznají své kolegy z dalších škol, kteří mají podobné zájmy, přibližuje smysl vzdělávacího projektu Jiřina Horáková, náborová specialistka ze Skupiny ČEZ. První podmínka pro stipendium Jak k tomu dodává Pavel Puff ze strategického náboru Skupiny ČEZ, součástí takzvaných maturit, energetických či jaderných, je stáž právě přímo v elektrárně. „Vzdělávací program zahrnuje přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s našimi odborníky. Studenti získají konkrétní představu, jak se v jednotlivých úsecích pracuje. Absolvování tohoto programu je první z podmínek pro případné udělení stipendií, doplňuje Pavel Puff. Energetické maturity se zúčastnili vybraní studenti ze středních škol v Chomutově (2x), Děčíně, Liberci, Kladně, Kutné Hoře, Rakovníku, Praze (2x) a západočeském Ostrově. O jejich výběru vždy rozhodují tamní pedagogové. Ti totiž nejlépe vědí, kteří z jejich žáků mají o energetické obory opravdový zájem a chtějí se jim věnovat i v budoucnu. To potvrzuje například Evžen Snášel, učitel odborných předmětů na SŠ ESOZ v Chomutově: „Samozřejmě, že jich chtělo jet více. Rozhodoval celkový zájem o energetiku či příbuzné obory a prospěch. Myslím, že stejně jako já, mohou být mí studenti spokojeni. Dozvěděli se o věcech, o nichž dosud neměli ani zdání, podívali se do provozu. Jejich dosud teoretické znalosti tak byly obohaceny o praktické poznání. Znalost teorií si ověřili v praxi Zatímco Evžen Snášel se zúčastnil coby pedagog energetické maturity poprvé, jeho kolega Ivo Petříček ze SPŠ strojní a elektrotechnické a VOŠ v Liberci byl v elektrárně už s třetím týmem studentů. „Ovšem poprvé jsme v Tušimicích. Je to docela zajímavé srovnat obě elektrárny, zvláště jel-li ta druhá po modernizaci. Jinak tradičně jsem spokojen, jak s přednášejícími, tak i odbornou náplní všech tří dnů. Líbí se mi hlavně individuální přístup, který se rok od roku zlepšuje, konstatoval Ivo Petříček. Také on musel vybrat nejlepší ze všech svých studentů. Jedním z nich byl třeba Jiří Němeček studující třetím rokem siloproud: „Je to paráda, jsem spokojený, mám hodně nových informací, které určitě využiji během dalšího studia. Co po škole? Zatím nevím, asi ČEZ, ale chtěl bych zkusit i nějakou vysokou v oboru, uvedl za souhlasného přikyvování svých spolužáků. Spokojený byl i Daniel Dobrovolný ze VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní v Děčíně. Toho nejvíce zaujala strojovna a generátor. Martin Dudek ze SŠ ESOZ v Chomutově pak za všechny dodal: „Myslím, že nejen já, ale všichni jsme rádi, že jsme se mohli zúčastnit energetické maturity. Všechny nabyté znalosti budou pro nás velikým přínosem, neboť v praxi jsme zažili to, co známe jen z teorie. Možná i více, protože jsme se dostali na místa, kam bychom se jinak asi těžko podívali.“   Jediná dívka mezi chlapci Stejně jako všichni ostatní se postupně seznámila se vším, co souvisí s výrobou elektrické energie v hnědouhelné elektrárně i jejím provozem také Aneta Šťastná, studentka Gymnázia Omská v Praze. Jako jediná nebyla z partnerské střední školy Skupiny ČEZ a jako jediná se k vykonání energetické maturity přihlásila sama za sebe. „Sice mě hlavně baví matematika a chemie, ale ráda poznávám i vše ostatní, co s těmito obory souvisí. Energetika mezi to určitě patří, jelikož při výrobě elektrické energie je nutné operovat s čísly. Provoz elektrárny se pak neobejde bez chemických procesů. Chtěla jsem proto poznat elektrárnu zevnitř se vším, co k tomu patří. Když jsem se dozvěděla, že existuje něco jako energetická maturita, hned jsme hledala cestu, jak se jí zúčastnit. Jsem nadšená z toho, co jsem se dozvěděla a hlavně viděla,“ řekla útlá a na první pohled sympatická dívka, jediná mezi samými chlapci. Náborová specialistka Jiřina Horáková k tomu s úsměvem podotkla, že Anetě rádi její přání splnili, neboť žen v energetice není nikdy dostatek. „Možná, že se po maturitě rozhodne pro studium na vysoké škole technického směru a nakonec ji mezi námi doopravdy uvítáme.“ Král Energetické maturity je z Liberce Kromě prohlídky zmodernizované Elektrárny Tušimice, navštívili středoškoláci i nedalekou malou vodní elektrárny Želina, takže se seznámili i s výrobou elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Nabyté vědomosti pak zúročovali ve znalostních kvízech a soutěžích. „Třetí den všichni více či méně úspěšně složili Energetickou maturitu. Zahrnovala vědomostní test. Někteří si lépe pamatovali fakta a čísla, jiní řešení různých situací. Prověřované znalosti se týkaly například palivového cyklu, ukládání vedlejších energetických produktů i čištění kouřovodů,“ dodala Jiřina Horáková. Po absolvování vědomostního testu se Králem Energetické maturity 2013 v Elektrárně Tušimice stal Jiří Němeček ze SPŠE Liberec. Druhý skončil David Rotter z SPŠE Praha. Třetí příčku jako nejlepší absolvent obsadil Pavel Klein z SPŠ Ostrov. Ostatní rovněž prospěli, ovšem nějaká ta chybička jim ubrala potřebné body, aby skončili mezi třemi nejlepšími. Mládí má o energetiku zájem   Mezi „maturanty“ zavítal i Otakar Tuček, ředitel Elektráren Tušimice a Prunéřov. Nastínil jim současnou energetickou koncepci státu, a jak by mohla vypadat v budoucnu. „Samozřejmě jsem rád, že studenti u nás již po čtvrté měli opět domovské právo, i když se před tím jejich energetická maturita konala vždy v Prunéřově. Vzhledem k tomu že si obě naše elektrárny vyměnily role a komplexní obnova nyní probíhá právě tam, logicky jsme jim letos nabídli zázemí v novém návštěvnickém a vzdělávacím centru v Tušimicích. Jak jsem mohl pozorovat, energetika a její budoucnost všechny opravdu zajímala. Možná tedy, že někdy v budoucnu proto uvítáme některého ze středoškoláků jako zaměstnance. Je přitom jedno, jestli u nás nebo v některé jiné elektrárně či dceřiné společnosti Skupiny ČEZ,“ uzavřel Otakar Tuček.   Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy var loadAsyncDeferredFacebook = function() { (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = //connect.facebook.net/cs_CZ/sdk.js#xfbml=1&version=v2.5; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs); }(document, script, facebook-jssdk)); } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredFacebook, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredFacebook); else window.onload = loadAsyncDeferredFacebook; fSdílet Tweet var loadAsyncDeferredTwitter = function() { var d = document; var s = script; var id = twitter-wjs; var js,fjs=d.getElementsByTagName(s)[0],p=/^http:/.test(d.location)?http:https;if(!d.getElementById(id)){ js=d.createElement(s);js.id=id;js.src=p+://platform.twitter.com/widgets.js;fjs.parentNode.insertBefore(js,fjs);} } if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredTwitter, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredTwitter); else window.onload = loadAsyncDeferredTwitter; window.___gcfg = { lang: cs }; var loadAsyncDeferredGooglePlus = function() { var po = document.createElement(script); po.type = text/javascript; po.async = true; po.src = https://apis.google.com/js/plusone.js; po.innerHTML = {lang: cs}; var s = document.getElementsByTagName(script)[0]; s.parentNode.insertBefore(po, s); }; if (window.addEventListener) window.addEventListener(load, loadAsyncDeferredGooglePlus, false); else if (window.attachEvent) window.attachEvent(onload, loadAsyncDeferredGooglePlus); else window.onload = loadAsyncDeferredGooglePlus; NapsalAuthor: Oldřich HájekEmail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. document.getElementById(cloak88770d49c03e381bfe5e34745739e99b).innerHTML = ; var prefix = ma + il + to; var path = hr + ef + =; var addy88770d49c03e381bfe5e34745739e99b = oldrich.hajek + @; addy88770d49c03e381bfe5e34745739e99b = addy88770d49c03e381bfe5e34745739e99b + e-mostecko + . + cz; var addy_text88770d49c03e381bfe5e34745739e99b = oldrich.hajek + @ + e-mostecko + . + cz;document.getElementById(cloak88770d49c03e381bfe5e34745739e99b).innerHTML += +addy_text88770d49c03e381bfe5e34745739e99b+; Více od autoraPřekotný porod v obchodním centru zvládly nejlépe MostečankyAsistent/ka prodejeOBRAZEM: Česko v přátelském utkání porazilo Litvu 3:0!Zvířata jim nejsou lhostejná: Děti uspořádaly sbírku pro psí útulekUž to začalo! Dělníci demolují šest bývalých ubytoven U Bílého sloupu GSpeech

Sport

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2017 | E-mostecko.cz | Sushenka.cz TOPlist

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči. Více informací

×