Zprávy z Mostu

Ředitel mosteckých strážníků Bronislav Schwarz podruhé zproštěn obžaloby

Reklama

Most - Šéfa mosteckých strážníků a poslance v jedné osobě Bronislava Schwarze dnes ráno mostecký soud opět zprostil obžaloby ze zneužití pravomoci a porušování osobní a domovní svobody. Jak dnes Schwarz redakci e-mostecko.cz řekl, jde o jasný signál, že jako velitel tehdejšího zásahu proti narkomanům nepochybil a akci tehdy vedl podle zákona.

Podle státního zastupitelství měl Schwarz na konci ledna 2006 jako vedoucí obvodního oddělení mostecké  policie bez zákonného důvodu vstoupit do bytu jednoho z poškozených v ulici U Věžových domů, aniž by k tomu měl jeho souhlas, nechal povalit a spoutat všechny přítomné, zadržet je a prohledat byt bez povolení k domovní prohlídce. Nakonec policisté na balkoně bytu objevili rozebranou varnu drog.

„Kdyby všichni policejní velitelé i dnes postupovali podle zákona a nebáli se jít tvrdě proti šmějdům,  nemuseli bychom v Mostě dnes řešit tak vysokou drogovou a pouliční kriminalitu. Pro mě osobně je to jasný signál, že jsem tehdy postupoval podle zákona a jsem rád, že kluci, kteří byli semnou při zásahu nyní vidí, že to co jsem je naučil, tak sedí. Kdyby se podobně i nyní chovali velitelé zásahů, bylo by to mnohem efektivnější, než se stát "přizdisráčem a být k některým skutkům hluchý a slepý," uvádí Schwarz, který by se prý zachoval stejně i dnes.

Za celým případem přitom podle něj stojí politická rivalita. Obviněn byl totiž až v době, kdy od celé události uběhly čtyři roky. „Jsem přesvědčen, že moje stíhání bylo na pokyn, na něčí zakázku," domnívá se Bron Schwarz.

Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. Ani dnešní rozsudek však není pravomocný, státní zástupce se totiž na místě odvolal a celou věcí se tak bude opět zabývat krajský soud. 

"Je to jako začarovaný kruh. Pevně ale věřím, že pravda a spravedlnost je na mé straně a i do třetice padne verdikt v můj prospěch. Zásah bych ale dnes vedl naprosto stejně podle zákona a to je důležité, aby dnešní policisté a jejich nadřízení věděli, že nemá cenu se bát i podobných případů a jít tvrdě proti kriminálním živlům a chránit tak obyvatele města," dodal Bronislav Schwarz. „Nikdy jsem nepracoval protizákonně. Snažil jsem se vždy pomáhat slušným lidem," uvedl Schwarz při prvním soudním  líčení.

Postup Bronislava Schwarze označil jako správný i tehdejší ředitel mostecké policie Václav Jakubík. „Myslím si, že státní policie postupovala podle platné právní úpravy," uvedl nedávno expolicejní šéf Schwarze Václav jakubík.

Asistenci při kontrolách problémových lokalit začala policie poskytovat podle Jakubíka poté, co veřejnost před čtyřmi lety kritizovala policii a strážníky za jejich laxní přístup k drogové problematice. „Museli jsme s tím něco dělat," dodal tehdy  Jakubík.

Že o zadržení podezřelých nebyl okamžitě informován státní zástupce, považuje Jakubík za chybu kriminální policie, která na místo vyjela, nikoliv jako pochybení Schwarze. „V tu chvíli už byl pod jejich velením," vysvětlil expolicejní ředitel Václav Jakubík.

V případě uznání viny hrozí Schwarzovi až tříletý trest.

 

 

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

 • 27. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Litvínovké strážníky přivolal do kulturního domu starosta Horního Jiřetína. Nacházel se tam totiž opilý muž, který obtěžoval ostatní hosty a odmítal odejít. Po příjezdu strážníku opilec zaútočil i na ně. Naznačoval údery pěstí, a tak mu strážníci nasadili pouta.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.