26. února 2017 Svátek má Dorota

Mostecko - Výjezdové (takzvané mokré) profesionální hasiče čeká od letošního léta zvášení platu. Od 1. července totiž budou zařazeni do 1. skupiny rizika. Reálně to znamená zvýšení platů včetně odměny za služební pohotovost o tisíc korun měsíčně. Informoval o tom dnes mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

hasicmostilustrrr1

Zvýšení platu by se tak mělo dotknout celkem 6 500 příslušníků hasičského sboru. S tímto opatřením seznámil novináře ministr vnitra Milan Chovanec společně s generálním ředitelem HZS ČR, brig. gen. Drahoslavem Rybou, a předsedou Odborového svazu hasičů, Zdeňkem J. Oberreiterem.

„Po opakovaném jednání s odbory napravujeme historickou nerovnost mezi sbory. Hasiči, kteří denně nasazují svůj život při výjezdech, jsou zařazeni ve 2. skupině rizika, přitom všichni policisté v přímém výkonu jsou v 1. skupině rizika," upřesnil Chovanec s tím, že pro letošní rok není nutné navyšovat rozpočet resortu, jelikož na toto navýšení budou využity prostředky ve výši 39 milionů korun z vnitřních úspor.

„Částečně tím i napravujeme krok Nečasovy vlády, která v rámci úspor sebrala všem hasičům v průměru 3 548 korun," zdůraznil ministr vnitra.

Brig. gen. Ryba poděkoval ministru vnitra za řešení, kterým umožnil převedení části hasičů do 1. skupiny rizika a které podle něj přispěje ke stabilizaci hasičského sboru. „Jejich práce je opravdu velmi náročná, nejenom po fyzické, ale i psychické stránce. Kromě toho se hasičům neustále rozšiřuje portfolio zásahů a jejich počet, ke kterým vyjíždějí," řekl Ryba.

Oberreiter pak na tiskové konferenci ocenil vstřícnost ministra vnitra a jeho ochotu naslouchat odborům.

S opatřením o převedení hasičů ve výjezdu do 1. skupiny rizika seznámil ministr vnitra ve středu 9. dubna 2014 také vládu. Nyní bude usilovat o to, aby v příštím roce došlo ke zvýšení platu hasičů a policistů o 4 procenta.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.