21. února 2017 Svátek má Lenka

Most - Restaurátoři, bratranci Šindelářovi, dokončili obnovu sochy prvního českého prezidenta T. G. Masaryka a v minulém týdnu ji přivezli do Mostu. Socha bude stát po dokončení podstavce u divadla. Město Most v pondělí připomnělo vyúčtování veřejné sbírky, ve které lidé i firmy na "nového" Masaryka přispívali.

Ukládání bronzového Masaryka do skladu mosteckých technických služeb. Socha tam bude do doby, než bude hotový podstavec u divadla v centru města. Foto: www.e-mostecko.cz

Sbírka skončila poslední den loňského roku. Mostečtí občané i firmy v ní během 22 měsíců přispěli celkem 868 603 Kč, připomněl nyní magistrát. 

„Všem, kteří na obnovu sochy přispěli, velmi děkujeme. Každého daru si vážíme, bez ohledu na to, zda přišel od velké společnosti nebo od občanů. Ti do šesti pokladniček přispěli ve druhé polovině loňského roku více než devět tisíc korun. Nejvyšší obnos, konkrétně 4 758 Kč, vydala během posledního výběru, který připadl na 30. prosinec, pokladnička v budově magistrátu," sdělila již dříve vedoucí oddělení školství Petra Trojnová.

Čistý výtěžek sbírky činil 837 003 Kč. Z celkového hrubého výtěžku ve výši 868 603 Kč byly odečteny náklady na propagaci sbírky (pořízení 6 informačních rollbannerů) v částce 31 600 Kč.

Občané do sbírky přispěli velice sympatickou částkou 133 412 Kč, a to buď přímo na zvláštní sbírkový účet zřízený u České spořitelny, nebo do pevných pokladniček umístěných v šesti městských organizacích či do kasiček přenosných využívaných při rozmanitých kulturních a sportovních akcích.

Pozadu nezůstaly ani firmy a společnosti, které vložily úctyhodných 734 985 korun.

 

Celkové náklady na zhotovení sochy, jehož se ujali bratranci Jaroslav a Ondřej Šindelářovi, činí 1 875 870 Kč. Zbývající přibližně milion korun dalo město ze své pokladny.

VIDEO: JAK MASARYK DORAZIL DO MOSTU?

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.