Zprávy z Mostu

Lidé a firmy dali na obnovu sochy T. G. Masaryka přes osm set tisíc korun

Reklama

Most - Restaurátoři, bratranci Šindelářovi, dokončili obnovu sochy prvního českého prezidenta T. G. Masaryka a v minulém týdnu ji přivezli do Mostu. Socha bude stát po dokončení podstavce u divadla. Město Most v pondělí připomnělo vyúčtování veřejné sbírky, ve které lidé i firmy na "nového" Masaryka přispívali.

Ukládání bronzového Masaryka do skladu mosteckých technických služeb. Socha tam bude do doby, než bude hotový podstavec u divadla v centru města. Foto: www.e-mostecko.cz

Sbírka skončila poslední den loňského roku. Mostečtí občané i firmy v ní během 22 měsíců přispěli celkem 868 603 Kč, připomněl nyní magistrát. 

„Všem, kteří na obnovu sochy přispěli, velmi děkujeme. Každého daru si vážíme, bez ohledu na to, zda přišel od velké společnosti nebo od občanů. Ti do šesti pokladniček přispěli ve druhé polovině loňského roku více než devět tisíc korun. Nejvyšší obnos, konkrétně 4 758 Kč, vydala během posledního výběru, který připadl na 30. prosinec, pokladnička v budově magistrátu," sdělila již dříve vedoucí oddělení školství Petra Trojnová.

Čistý výtěžek sbírky činil 837 003 Kč. Z celkového hrubého výtěžku ve výši 868 603 Kč byly odečteny náklady na propagaci sbírky (pořízení 6 informačních rollbannerů) v částce 31 600 Kč.

Občané do sbírky přispěli velice sympatickou částkou 133 412 Kč, a to buď přímo na zvláštní sbírkový účet zřízený u České spořitelny, nebo do pevných pokladniček umístěných v šesti městských organizacích či do kasiček přenosných využívaných při rozmanitých kulturních a sportovních akcích.

Pozadu nezůstaly ani firmy a společnosti, které vložily úctyhodných 734 985 korun.

 

Celkové náklady na zhotovení sochy, jehož se ujali bratranci Jaroslav a Ondřej Šindelářovi, činí 1 875 870 Kč. Zbývající přibližně milion korun dalo město ze své pokladny.

VIDEO: JAK MASARYK DORAZIL DO MOSTU?

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 22. říjen 2016

  Litvínovsko - Hned dvakrát zaměstnal během pár hodin litvínovské strážníky a především pak záchranáře devětadvacetiletý muž z Litvínova. Po skoku z okna svého bytu ve druhém patře skončil v těžkém zranění na traumatologii ústecké nemocnice. Potvrdil to mluvčí krajské záchranky Prokop Voleník. 

 • 22. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Vzlet vrtulníku letecké záchranné služby nesoucí název "Barča" si v sobotu vyžádala srdeční slabost, která postihla muže z Horního Jiřetína. Ten zkolaboval ve svém domě a na místo vedle sanitky byl nakonec povolán i vrtulník. Potvrdil to mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník.

 • 22. říjen 2016

  Duchcov – Nebývale velký zájem projevili lidé o výlov rybníku Barbora v Duchcově, který se konal v sobotu 22. října. Přišly stovky a stovky návštěvníků, pro které byl připraven živý přenos z dění u vody na velkoplošnou obrazovku, živá muzika či rybí speciality.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.