Středa 12. srpen 2020
Svátek má Klára
Archivováno

Litvínov – Ornitologové zaznamenali koncem dubna ve speciální budce umístěné na komínu teplárny T700 v Chemparku Záluží narození dalších mláďat chráněného sokola stěhovavého. Tento týden proběhlo za pomoci hasičské jednotky Chemparku jejich kroužkování.

Mládě sokola v Chemparku Záluží. Foto: Unipetrol RPA

„Pár sokolů v Záluží vyseděl letos čtyři mláďata, což je maximální počet ve volné přírodě. Jedná se o dva samečky a dvě samičky. Mláďata dostala na každou nohu kroužek, který nese kód složený ze dvou znaků," vysvětluje Michal Porteš, ornitolog z organizace ALKA Wildlife, která s Unipetrolem dlouhodobě spolupracuje na různých projektech podporujících přírodu. Sokoly je možné běžně sledovat jen na velkou vzdálenost, odchyt dospělých jedinců je velmi obtížný. Kroužky nesoucí dva znaky tak usnadňují ornitologům odečtení kódu na dálku. Umožňují zjistit identitu jedince, jeho stáří, věrnost místu narození a partnerovi, a další cenné informace.

„Poprvé jsme sokola stěhovavého zaznamenali v Chemparku Záluží v roce 2011, od té doby se nám díky speciálním budkám, které jsme instalovali, podařilo odchovat již 11 mláďat," říká Pavel Sláma, ředitel úseku pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí společnosti Unipetrol. „I letos mohou naši zaměstnanci a také veřejnost na naší facebookové stránce hlasovat, jaká jména mláďata dostanou," dodává Pavel Sláma.

Mláďata bude možné v nejbližších dnech kolem teplárenského komína T700 pozorovat, jak trénují, protahují si křídla a učí se krmit. Nejméně do léta by rodinka měla zůstat pohromadě, pak se mláďata osamostatní. Příští rok si už budou muset hledat vlastní teritoria.

Sokol stěhovavý je v České republice velmi vzácný, patří mezi kriticky ohrožené druhy. Podle ornitologů z ALKA Wildlife dosahuje sokolí populace v České republice zhruba jen 70 párů. Sokoli přirozeně hnízdí hlavně ve skalách, i odtud jej ale lidé svým působením často vyženou. Průmyslové komplexy s výškovými budovami a komíny jsou vhodnou náhradou, kde mají nejen klid od lidí, ale také potřebný rozhled a dostatek potravy, například holubů.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací