Pondělí 19. říjen 2020
Svátek má Michaela
Archivováno

Komořany - Vylíhnutí tří mláďat chráněného sokola stěhovavého zaznamenali ornitologové v areálu teplárny United Energy v Komořanech. K překvapení všech si samice sokola nevybrala k hnízdění jednu ze dvou budek na komínu ve 130metrové výšce, ale místo jiné, a to podstatně níže, což je značně neobvyklé.

Sokolí pár vyvedl mladé. Ti byli začátkem května okroužkováni. Foto: United Energy

Firemní hasiči United Energy instalovali na komín ve výšce zhruba 130 metrů speciální budky pro sokola stěhovavého na základě předchozího monitorování přeletů tohoto chráněného dravce.

United Energy podpořila výrobu a instalaci dvou budek a ve spolupráci s ornitologem vybrala i vhodná místa pro hnízdění. „Vyvěsili jsme budky na dvě různé pozice, aby si sokoli mohli vybrat místo, které jim bude plně vyhovovat," informovala v první polovině března tisková mluvčí společnosti Miloslava Kučerová, která spolu s ornitologem Václavem Beranem doufala, že si sokolí pár jednu z budek vybere a samice tam snese vejce.

Nejníže položené hnízdiště v průmyslovém areálu? Nejspíše ano

K radosti ornitologů i zaměstnanců teplárny se přání v brzké době vyplnilo. Samici sokola se skutečně podařilo zahnízdit, ovšem k údivu všech si k vyvedení opeřenců vybrala místo mimo umístěných budek, navíc v mnohem nižší výšce, zhruba ve 40 metrech.

„Je vidět, že samice je velmi tolerantní, když si vybrala takové místo. Je to rarita, jde určitě o nejníže položené hnízdo sokolů v rámci České republiky, pokud mluvíme o hnízdění v průmyslových objektech. Doufejme jen, že samice své mladé zdárně vyvede, protože tato časná fáze je kritická a i malé vyrušení může mít za následek opuštění snůšky. Tito dravci jsou velmi náchylní na vyrušení, naštěstí je více zajímá to co je nad nimi a co se děje pod nimi je příliš nezajímá," sdělil své obavy ornitolog.

Provozní ruch teplárny samice nakonec zdárně ustála a ornitologové tak mohli na konci dubna zaznamenat narození tří mláďat chráněného sokola stěhovavého.

Sokolí pár vyvedl mladé. Ti byli začátkem května okroužkováni. Foto: United EnergyMláďata už mají kroužky

Počátkem května dostali malí opeřenci - jeden samec a dvě samičky - ocelové kroužky, které umožní zkušenému pozorovateli odečíst kód a zjistit tak historii sokolů bez zbytečného odchytu, který je u dospělých sokolů velmi obtížný.

Průmyslové komplexy s výškovými budovami poskytují dravcům dostatek potravy v podobě holubů, ale díky omezenému přístupu i ochranu před lidmi. „Věříme, že se i naše mláďata zdárně dočkají dospělosti a zvýší tak českou populaci, která čítá dle ornitologů pouze kolem 60 párů," řekla Miloslava Kučerová.

Oba rodiče právě narozených dravců pocházejí dle kroužků z Německa, jejich kód ale zatím ornitologové nedokázali odečíst. To se zatím nezdařilo na žádné lidské stavbě v České republice. Václav Beran předpokládá, že právě v United Energy by se to mohlo povést.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací