Zprávy z Mostu

Armádní záložáci si při cvičení sahají na dno svých sil

Reklama

Most/Doupov – Téměř na dno svých fyzických i psychických sil si před pár dny opět sáhli příslušníci čety aktivních záloh 41. mechanizovaného praporu 4. brigády rychlého nasazení v Žatci.

Byl mezi nimi také mostecký strážník a bývalý vojenský výsadkář Petr Musil, který s dalšími záložáky absolvoval jedno z několika pravidelných cvičení čety aktivních záloh ve vojenském prostoru Doupov.

Záložáky tam pod dohledem zkušených instruktorů z řad profesionálních vojáků čekal výcvik taktiky boje, topografie, hody granáty a střílení z RPG 7, ale také výcvik přežití a pěší přesuny.

Na dotaz, jak se městský strážník stane záložákem, odpověděl Petr Musil, že snadno. „Navíc to bylo opačně. Krátce po základní vojenské službě, kterou jsem absolvoval jako příslušník Čestné stráže v Praze, jsem se stal profesionálním vojákem u 43.výsadkového mechanizovaného praporu v Chrudimi. Během této služby jsem byl i nasazen v Bosně u jednotek SFOR v bývalé Jugoslávii. Od té doby mám status válečného veterána," podotkl mostecký strážník Musil.

Když mu skončil kontrakt s armádou, rozhodoval se Petr Musil, co dál. Uniformu ale svléknout nechtěl. Shodou náhod se tak dostal až do Loun k městským strážníkům. „Po třech letech v Lounech se mi pak naskytla možnost přejít k Městské policii do Mostu. Navíc tady v Mostě mi maximálně vychází vstříc vedení policie a myslím, že pochopení pro působení v AZ mám i u našeho pana ředitele Bronislava Schwarze, který byl sám v minulosti vojákem z povolání a rovněž i státním policistou," podotkl strážník Musil.

V aktivních zálohách působí od roku 2006, kde začínal u 151. pěší roty pod Krajským vojenským velitelstvím v Ústí nad Labem. Nyní je zařazen u 4. brigády rychlého nasazení v Žatci na funkci střelce operátora vojenského obrněného vozidla Pandur II. Petr Musil je navíc jeden z velmi mála aktivních záložáků, kteří mají oficiální kurz střelců operátorů na Pandura.

„Vojenské aktivita a připravenost na různé situace mi hodně dává. Zvyšuji a udržuji si zde svoji fyzickou a hlavně psychickou odolnost, což mohu dobře uplatnit při náročném výkonu práce strážníka," řekl mostecký strážník, který k uniformám tíhne již od mala. „Myslím si, že bylo velkou chybou zrušení vojenské základní služby. Je to vidět na dnešní mládeži, především na mladých mužích, kteří nemají takovou odolnost, jako tomu bylo dříve, díky povinné vojenské službě. Dnešní kluci, pokud se nevěnují například aktivně sportu, jsou pohodlní, nemají k ničemu respekt a neví co je to disciplína. Většinou vysedávají jen u počítačů nebo se potulují venku, kde popíjejí a vymýšlejí psí kusy. Myslím si, že opětovné zavedení povinné například tříměsíční vojenské základní služby by většině těmto mladým mužům něco dalo a zocelilo je," domnívá se mostecký strážce zákona Musil.

V četě aktivních záloh Armády ČR přitom nejsou jen ostřílení borci z řad bývalých vojáků z povolání. „Naopak, máme tu studenty VŠ, ředitele pobočky pojišťovny, právníka a mnoho a mnoho dalších profesí.Jedná se o skutečné nadšence a patrioty, kteří nalezli zálibu ve vojenském prostředí a chtějí sloužit své vlasti, a to mnohdy na úkor svých rodin." konstatuje Petr Musil.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 27. říjen 2016

  Litvínov - Ze zvlášť závažného zločinu loupeže obvinila mostecká policie 28letého muže z Litvínova. Ten měl poškozeného připravit násilím o mobil. Poškozený muž byl v jedné litvínovské restauraci, kde nabízel k prodeji svůj mobil. Když neuspěl, z místa odešel. V restauraci byl však i obviněný, který muže následoval a v parku k němu přistoupil a pod pohrůžkou zabití na něm požadoval vydání mobilu.

 • 27. říjen 2016

  Horní Jiřetín - Litvínovké strážníky přivolal do kulturního domu starosta Horního Jiřetína. Nacházel se tam totiž opilý muž, který obtěžoval ostatní hosty a odmítal odejít. Po příjezdu strážníku opilec zaútočil i na ně. Naznačoval údery pěstí, a tak mu strážníci nasadili pouta.

 • 26. říjen 2016

  Litvínov - Při hlídkové činnosti si strážníci v pozdních večerních hodinách všimli muže na neosvětleném kole. Muž při spatření hlídky z kola sestoupil. Při bližším kontaktu bylo zjevné, že muž pil alkohol. Cyklista ale odmítl test na alkohol a strážníkům řekl, že popře, že by na kole jel.

Sport

 • 27. říjen 2016

  Most/Olomouc - Státní svátek 28. října je den, kdy se Most představí na hřišti jediného nováčka druhého ročníku DRFG Superligy malého fotbalu, tedy Olomouce. Co do dojezdové vzdálenosti se jedná o bezkonkurenčně nejvzdálenějšího soupeře a Most se z důvodu většího pohodlí rozhodl vyrazit za olomouckými vlakem.

 • 26. říjen 2016

  Most - Letošní sezona závodů do vrchu podniku Triola Cup bude v neděli 30. Října ukončena na mosteckém Polygonu, na stejném místě, na kterém 16. dubna odstartovala. Přijďte se i vy v neděli rozloučit s krásnými Grid Girl, nadšenými jezdci, a nadupanými vozy. I tentokrát bude podívaná stát za to.

 • 26. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most si spravili chuť po vyřazení z poháru EHF a při domácím utkání mostecké házenkářky vyhrály nad Slovenskou Šaľou 30:20 (15:9) a připisují si další dva důležité body a přeskočily Šaľu v tabulce. 

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.