Neděle 9. srpen 2020
Svátek má Roman
Archivováno

Mostecko - Státní policisté dneškem vyhlásili půlroční zbraňovou amnestii. Lidé, kteří doma vlastní nelegální zbraň nebo střelivo, tak mohou ode dneška beztrestně odevzdat na kterékoliv policejní stanici tento nelegální arzenál, které vlastní bez povolení. Republiková policie zároveň spoustila centrální registr zbraní.

Ilustrační snímek z poslední amnestie na Mostecku, Foto: Jan Vraný

Elektronická evidence by měla nahradit takzvané papírové policejní seznamy. Nový registr má také zvýšit bezpečnost při přepravě zbraní a munice. Novela zákona také mění dobu platnosti zbrojního průkazu, který odedneška bude platit místo pěti až deset let. 

Majitelé zbrojních pasů mohou také požádat o dodatečné vydání povolení, aby si mohli zbraň legálně ponechat. Policistům tak mohou lidé odevzdat nelegálně držené pistole, revolvery,  brokovnice, malorážky s hlavněmi delšími než 28 centimetrů nebo vojenské zbraně, a to bez odůvodnění, jak k nim přišli. Ty ale na policii mohou jen uschovat a do dvou měsíců od data úschovy posléze požádat o legalizaci tohoto přihlášeného arzenálu.

Všechny odevzdané zbraně posléze policisté podrobí speciální kriminalistické expertíze a zjistí, zda nelegální zbraně nebo střeliva nejsou ukradené nebo jestli s nimi nebyl v minulosti například spáchán trestný čin.

Poslední "zbraňovou amnestii" policisté vyhlásili v roce 2009, kdy lidé tehdy odevzdali rekordní počet zbraní, a to téměř osm tisíc kusů. Šlo především o plynové a samonabíjecí dlouhé zbraně. 

 

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací