Středa 12. srpen 2020
Svátek má Klára
Archivováno

Most, Plzeňsko - Jsou zdravé, jsou dobré, jsou jich plné některé lesy, ale jsou taky malé a rostou u země a sbírat je je pro někoho očistec. Redakce našeho deníku e-mostecko.cz vyrazila na Plzeňsko, aby si ověřila, co je lepší: borůvky si načesat, nebo koupit?

Lesy v okolí Žihle jsou borůvčí plné. Borůvky tu dozrávají od konce června a jejich sezóna trvá až šest týdnů. Pokud na ně chcete vyrazit, máte ještě relativně čas. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu jsou ale plody menší, sběr dá proto práci. Litr borůvek ve dvou lidech nasbíráme za hodinu a půl. Ručně. Bez hřebenu. Ten je stejně zakázaný, přesto jej prodejci borůvek používají.

A vyplatí se tedy sbírat? Nejlevnější borůvky můžete sehnat za osmdesát korun za litr, třeba na Severočeských farmářských trzích se prodávají za devadesát korun za litr. Pokud sbíráte sami, vaše hodinová práce vyjde na nějakých padesát až šedesát korun. Vyděláte si v práci méně, nebo více? Můžete porovnat. K tomu připočítejte náklady na pohonné hmoty.

Náš verdikt: Z finančního hlediska se vyplatí borůvky jednoznačně koupit. Co se ale za peníze koupit nedá, je pobyt v lese, relax a jistota toho, odkud plody pocházejí.

Můžete je dále prodávat?

A pokud byste si chtěli přivydělat a borůvky dále prodávat? Musíte mít v každém případě souhlas k prodeji ze strany majitele lesa, ve kterém jste nasbírali. Povolení přitom může vydat pouze soukromý majitel. U Lesů ČR, jako u státní organizace, to není možné.

Sběr lesních plodů pro osobní potřebu a bez nároků na zisk je povolen i bez souhlasu majitele lesa. „Tuto problematiku dále upravuje zákon o lesích 289/1995 Sb., kde je uváděno, že každý má právo vstupovat do lesa na vlastní nebezpečí, sbírat plody pro vlastní potřebu, nenarušovat lesní prostředí a dbát pokynů vlastníka, popřípadě nájemce lesa" zmiňuje Alena Kolářová z Ekologického centra v Mostě.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací