Zprávy z Mostu

OD SOUSEDŮ: ČEZ věnoval dobrovolným hasičům z Černovic Tatru

Reklama

Most /Černovice – Pěkný dárek k 125. narozeninám dostala od Skupiny ČEZ Jednotka sboru dobrovolných hasičů Černovice. Je jím cisternová automobilová stříkačka (CAS) 24 na podvozku Tatra 815 4x4.

Vozidlo bylo dříve dislokováno v pobočné stanici požární ochrany Elektráren Tušimice a Prunéřov, konkrétně sloužilo svému účelu profesionálním hasičům z elektrárny Tušimice. V rámci centralizace techniky bylo ovšem vyměněno za nové a modernější.  

„Svými specifickými vlastnostmi a výkony CAS 24 přesně zapadá do právě námi budované koncepce hasičského sboru v Černovicích. Jsme rádi, že se nám vůz podařilo od Skupiny ČEZ získat. I když má v rámci elektrárny už své odslouženo, pořád vypadá, jako nový a hlavně je plně funkční a splňuje veškeré legislativní podmínky. Samozřejmě naším přáním je, aby za  účelem likvidací mimořádných událostí vyjížděl co nejméně. Na druhou stranu teď budeme dobře připraveni na hasební zásahy nejen v naší obci, ale i v jejím okolí. Plnohodnotně budeme i k dispozici Integrovanému záchrannému systému, na zavolání můžeme vyjet na pomoc profesionálním kolegům, třeba právě z elektráren, Klášterce nad Ohří či Chomutova. Může se tak stát a opravdu se tak i stává, že vzhledem k dojezdové vzdálenosti dorazíme na místo první a po provedení prvotního zásahu pak následky likvidujeme společně s profesionální jednotkou, k čemuž samozřejmě potřebujeme odpovídající techniku jako je třeba právě darovaná Tatra,"  pochvaloval si mezi slovy díků Jan Švestka, velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Černovice. Jak dodal, Tatru, které dají jméno Františka - to podle nejstaršího strojníka v jednotce Františka Ledna, si budou hýčkat jako v bavlnce.

Za Skupinu ČEZ předal vozidlo starostovi obce Milanu Beranovi a černovickým hasičům ředitel úseku Dopravní služby Tomáš Sedláček. „Spokojenost je oboustranná. Když k nám přišla žádost o převedení vyřazeného vozidla na jednotku dobrovolných hasičů v Černovicích, nebylo prakticky co řešit. Jen se musela vyřídit nezbytná administrativa. Jsme rádi, že CAS 24 bude i dál sloužit svému účelu, navíc v lokalitě kde máme hned dvě uhelné a jednu vodní elektrárnu. Takže z naší strany je to vlastně jakási sousedská výpomoc. I když se jedná o dobrovolné hasiče, tak co jsem slyšel, často zasahují jako profesionálové. Myslím proto, že námi darovaný vůz bude ve velmi dobrých rukou,“ řekl Tomáš Sedláček na adresu jednotky, jejíž provoz financuje obec a v menší míře též Ústecký kraj. Ten je k černovickým hasičům vstřícný například darováním technického vybavení.

Jak ještě Jan Švestka dodal, v dnešní době se téměř smazávají rozdíly mezi profesionálními a dobrovolnými hasiči. I na ně jsou totiž kladeny veliké nároky v oblasti vzdělávání a výcviku. Čtrnáct černovických hasičů je navíc zařazeno v kategorii, podle níž je zapotřebí uskutečnit výjezd do deseti minut po oznámení či vyhlášení poplachu. „Naše jednotka zasahuje jak na území obce, tak v rámci IZS ČR v regionu. Z našich největších zásahů lze namátkou uvést likvidaci následků povodní v Ústí nad Labem v roce 2002 a hlavně požárů. Například pily v obci Kalek, bývalého pivovaru v Chomutově, ubytovny Korea v Klášterci nad Ohří, restaurací v obci Hora Sv. Šebestiána, lesního porostu u Klášterce nad Ohří, skládky komunálního odpadu ve Vysoké Peci, panelového domu v Jirkově či takzvaného Experimentu v Chomutově a opakovaným požárům skládky pneumatik v Tušimicích.  Vyjíždíme pochopitelně i k dopravním nehodám kde je potřeba většího množství sil a prostředků, třeba k havárii autobusu v Hoře Sv. Šebestiána.  

Další činnost, kterou Jan Švestka považuje za neméně důležitou, se týká kulturního vyžití v obci. V tomto směru považuje „svou“ jednotku za hybnou sílu hlavně v přípravě akcí pro děti. Dobrovolní hasiči s nimi například slaví jejich svátek, pořádají pro ně pohádkový les či rozloučení s prázdninami. Tyto akce podporuje Skupina ČEZ materiálně.

P. S. Ještě v pátek 26. dubna vybavili černovičtí hasiči Tatru Františku základním vybavením, tedy hadicemi, proudnicemi, vyprošťovací sekerou a podobně. Následně napustili vodou i její cisternu. Kolem 16. hodiny už s Františkou a dalšími dvěma svými vozy vyjížděli na pokyn dispečinku IZS k nahlášenému požáru černé skládky pneumatik za chomutovským vlakovým nádražím do míst zvaných Na bombách.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 23. říjen 2016

  Lahošť - Měsíce komplikací v automobilové dopravě i při cestování autobusy mezi Duchcovem a Teplicemi skončily. Lahošť je znovu průjezdná!

 • 23. říjen 2016

  Litvínov - Podezřele kličkující pomalu jedoucí vozidlo na janovském sídlišti neuniklo pozornosti obsluhy kamerového systému litvínovských strážníků. Na místo proto vyjela hlídka, která slovenskou osádku automobilu zastavila. Řidič strážníkům řekl, že na auto nasadil prázdnou rezervu a jel prý zrovna k čerpací stanici pneumatiku nafouknout.

 • 22. říjen 2016

  Meziboří - V příkopu skončil řidič s osobním automobilem, který v sobotu večer nezvládl řízení na silnici z Meziboří na Litvínov a v zatáčce vylétl ze silnice. Muž za volantem naštěstí vyvázl bez zranění. Přesto měl smůlu. Přivolané policejní hlídce totiž nadýchal alkohol. Potvrdila to krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.

Sport

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.