Zprávy z Mostu

Do Obrnic se vypravili studenti, zajímala je integrace Romů

Reklama

Obrnice - Začlenění Romů do majoritní české společnosti a jejich zapojení do běžného, každodenního života je problematika, která zaujala také studenty pátého ročníku osmiletého gymnázia v Teplicích.

Ne náhodou se proto se svým třídním učitelem Jakubem Mráčkem vypravili do Obrnic, kde až 40 procent obyvatel tvoří muži, ženy a děti romského etnika. Vedení obce totiž našlo recept na řešení dlouholeté nevraživosti v soužití Čechů s Romy.

„Při diskusích se žáky narážíme i na problém romské menšiny. Zjistil jsem, že mí svěřenci ve věku 15 až 16 let jsou velmi skeptičtí. I když se přímo s Romy nesetkávají, problém se jim zdá neřešitelný. Uvádějí, že Romové se vhledem ke své mentalintě nechtějí a nebudou přizpůsobovat okolí. Považoval jsem proto za přínosné, aby se studenti seznámili s lokalitou, kde žije početná komunita Romů a jež slouží jako příklad úspěšné integrace,“ uvedl Mráček.

Žáci si nejprve za doprovodu obrnického místostarosty Stanislava Zaspala prohlédli obec. Nevynechali ani sídliště Nová výstavba, kde v panelových domech Romové žijí. Seznámili se se současnou situací, kdy v některých domech vzhledem k neuhrazenému nájemnému a platbám za energie neteče teplá voda a byty se nevytápějí. „Byty ve vlastnictví obce zadlužené nejsou. Pronajímáme je totiž jen na měsíc a poté smlouvu prodlužujeme. Kdyby uživatel neplnil své povinnosti, ihned byt opustí,“ vysvětlil Zaspal.

Beseda se starostkou Obrnic Drahomírou Miklošovou, romským asistentem a žáky osmých tříd místní základní školy se poté uskutečnila v kulturním centru. Návštěvu tepličtí studenti završili prohlídkou školní budovy.

„Z reakcí mých žáků mám dobrý pocit. Netajili se smíšenými pocity z exkurze, výsledek však hodnotili kladně. Zejména diskuse s paní starostkou je obohatila o řadu cenných informací.Velmi příjemně překvapil i vzhled rekonstruované budovy školy. Přehodnotili také poněkud své názory. Před exkurzí v dotazníku uváděli, že souhlasí s tím, že Romové jsou nezačlenitelní do většinové společnosti. Nyní už převažuje odpověď spíše nesouhlasím,“ doplnil Mráček.

Teplické gymnázium s 800 studenty navštěvuje v současné době jedna romská dívka.

 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 21. říjen 2016

  Lom - Hned dvě dopravní nehody téměř ve stejný okamžik zaměstnaly záchranáře na Litvínovsku. Ke střetu dvou osobních aut došlo nejprve na křižovatce v Lomu. Karambol se obešel naštěstí bez zranění. Zároveň záchranáři vyjížděli na silnici mezi Loučnou a Osekem, kde havarovala mimo vozovku řidička osobního auta, ve kterém cestovalo i šestileté dítě. Auto po nárazu do stromu skončilo na boku.

 • 21. říjen 2016

  Litvínov, Louny - Policie v Litvínově sdělila ve zkráceném přípravném řízení podezření ze spáchání přečinu podvodu 42letému muži z Lounska a 31leté ženě z Litvínova. Muž měl jako pronajímatel bytu vystavit ženě doklady o uhrazení nájmu, které však neuhradila.

 • 20. říjen 2016

  Litvínov - V pátek 21. října to bude již deset let, co do litvínovského Magic baru vstoupil první zákazník. Udržet se deset let na trhu, to už stojí za pořádnou oslavu. A protože žádný bar by nefungoval bez zákazníků, oslava je přichystána pro všechny, kteří sem rádi chodí.

Sport

 • 21. říjen 2016

  Litvínov - Hokejistům Litvínova v pátek v podvečer Olomoucké tvarůžky příliš nezachutnaly. Na domácí ledové ploše Verva ve vyrovnaném utkání s týmem HC Olomouc nakonec rozhodly až samostatné nájezdy. Sérii nájezdů tak nakonec lépe zvládl tým Litvínova. HC Verva Litvínov vs. HC Olomouc 3:2.

 • 21. říjen 2016

  Most - Jedinečnou šanci vidět jeden z nejlepších ženských házenkářských klubů Evropy budou mít v sobotu 22. října mostečtí diváci.

 • 21. říjen 2016

  Most - Čtvrteční podvečer byl kulisou pro další vystoupení mosteckých hráčů malého fotbalu před kamerami České televize. Tentokrát k němu došlo v rámci předehrávky sedmého kola DRFG Superligy malého fotbalu, a to na hřišti silné Prahy.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.