23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Obrnice - Začlenění Romů do majoritní české společnosti a jejich zapojení do běžného, každodenního života je problematika, která zaujala také studenty pátého ročníku osmiletého gymnázia v Teplicích.

Ne náhodou se proto se svým třídním učitelem Jakubem Mráčkem vypravili do Obrnic, kde až 40 procent obyvatel tvoří muži, ženy a děti romského etnika. Vedení obce totiž našlo recept na řešení dlouholeté nevraživosti v soužití Čechů s Romy.

„Při diskusích se žáky narážíme i na problém romské menšiny. Zjistil jsem, že mí svěřenci ve věku 15 až 16 let jsou velmi skeptičtí. I když se přímo s Romy nesetkávají, problém se jim zdá neřešitelný. Uvádějí, že Romové se vhledem ke své mentalintě nechtějí a nebudou přizpůsobovat okolí. Považoval jsem proto za přínosné, aby se studenti seznámili s lokalitou, kde žije početná komunita Romů a jež slouží jako příklad úspěšné integrace,“ uvedl Mráček.

Žáci si nejprve za doprovodu obrnického místostarosty Stanislava Zaspala prohlédli obec. Nevynechali ani sídliště Nová výstavba, kde v panelových domech Romové žijí. Seznámili se se současnou situací, kdy v některých domech vzhledem k neuhrazenému nájemnému a platbám za energie neteče teplá voda a byty se nevytápějí. „Byty ve vlastnictví obce zadlužené nejsou. Pronajímáme je totiž jen na měsíc a poté smlouvu prodlužujeme. Kdyby uživatel neplnil své povinnosti, ihned byt opustí,“ vysvětlil Zaspal.

Beseda se starostkou Obrnic Drahomírou Miklošovou, romským asistentem a žáky osmých tříd místní základní školy se poté uskutečnila v kulturním centru. Návštěvu tepličtí studenti završili prohlídkou školní budovy.

„Z reakcí mých žáků mám dobrý pocit. Netajili se smíšenými pocity z exkurze, výsledek však hodnotili kladně. Zejména diskuse s paní starostkou je obohatila o řadu cenných informací.Velmi příjemně překvapil i vzhled rekonstruované budovy školy. Přehodnotili také poněkud své názory. Před exkurzí v dotazníku uváděli, že souhlasí s tím, že Romové jsou nezačlenitelní do většinové společnosti. Nyní už převažuje odpověď spíše nesouhlasím,“ doplnil Mráček.

Teplické gymnázium s 800 studenty navštěvuje v současné době jedna romská dívka.

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.