Pátek 14. srpen 2020
Svátek má Alan
Archivováno

Most - Jak se žije nevidomým a slabozrakým obyvatelům v Mostě? A jsou pro ně ulice a především pak přechody pro chodce na rušných křižovatkách a chodníky bezpečné? Na podobné otázky hledal odpověď dopravní projektant Ing. Jiří Nedvěd v rámci speciálního školení o bezbariérových prvcích pro nevidomé a slabozraké.

Dopravní projektant Jiří Nedvěd si vyzkoušel pocity nevidomého se slepeckou holí a vodícím psem. Foto: Jan Vraný

Pod dohledem předsedkyně nově vzniklé mostecké odbočky organizace SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých) Lenky Valtersteinové si zájemci mohli na vlastní kůži vyzkoušet a vžít se do pocítů slabozrakých a nevidomých lidí. 

"Kolikrát jsou přechody a chodníky hodně špatně značené. Chybějí mnohdy vodící linie a vodící pásy na chodnících. Občas je to pro nás nevidomé bezradnost. Například zvukové signalizace  jsou dobrým řešením. Usilujeme, aby byly na všech osvětlených přechodech, ale je to finančně dost náročné. Velkým problémem pro slabozraké  jsou v Mostě například tramvajové přechody, které jsou hodně nebezpečné. Jde například o přechod na 1. náměstí. Tam je schůdek a pak hned tramvajové kolejiště," říká nevidomá předsedkyně SONS Lenka Valtersteinová.

VIDEOREPORTÁŽ ZE ŠKOLENÍ NA PŘECHODECH

Videoreportáž z praktické ukázky přecházení nevidomých a slabozrakých lidí. Jan Vraný/e-mostecko.cz

Se slepeckou bílou holí, vodícím psem a pochopitelně černou páskou přes oči se vydal na jeden z nejrušnějších přechodů pro chodce i dopravní projektant Jiří Nedvěd. Netradičního školení o bezbariérových prvcích pro nevidomé a slabozraké, které pořádala organizace SONS, se zúčastnila také redakce zpravodajského portálu e-mostecko.cz

Dopravního projektanta Jiřího Nedvěda jsme se po praktickém školení v ulicích města zeptali na pár otázek:

MINIROZHOVOR

Jak hodnotíte dnešní školení?

"Školení dopadlo skvěle. Jsem rád, že se zúčastnili lidé, kteří jsou aktivně zapojení do dopravních staveb a mohou tak tyto prvky na stavbách ohlídat, obzvlášť teď, když se dokončuje mnoho staveb."

Jak všichni víme, kandidujete do místního zastupitelstva za Severočechy Most. Má Vaše hnutí v programu podporu hendikepovaných lidí?

"Samozřejmě, ale myslím si, že většina bere podporu hendikepovaných jako samozřejmost, stejné školení plánujeme také v Litvínově a dalších okolních městech."

Kdyby Vás zvolili, co přesně byste pro tuto podporu udělal?

"Nezaleží na tom, zda se do zastupitelstva dostanu, samozřejmě bych se zapojil více. Ale jako projektant se touto problematikou budu zabývat i nadále a v případě, že se o to bude nové vedení města zajímat, tak jim rád poskytnu své znalosti a zkušenosti dané problematiky. Ve spolupráci s fakultou dopravní, kde dělám poradce a oponenta bakalářských a diplomových prací studentům, zadávám také práce na toto téma. Pro Litvínov teď od jednoho velmi šikovného místního studenta Bc. Jana Luncara vznikl opravdu povedený generel bezbariérové dopravy, který už mají na místním úřadě v Litvínově. Teď čekám na nějakého šikovného studenta z Mostu."

FOTOGALERIE: 

Na odborném školení se podíleli:

SONS - Oblastní odbočka Most

  • Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky
  • Předsedkyně - Lenka Valtersteinová

Technické služby města Mostu

Ing. Bc. Jiří Nedvěd, 29 let, ženatý

  • Autorizovaná osoba dopravních staveb
  • Absolvent Fakulty Dopravní ČVUT
  • Absolvent Masarykova Ústavu vyšších studií
  • Spoluzakladatel sportovního areálu Jumpark
  • Kandidát do zastupitelstva Severočeši Most

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací