Pátek 5. červen 2020
Svátek má Dobroslav
Archivováno

Mostecko - Pokud by se v Česku nezaváděl, resp. neukončoval letní čas, východ naší jediné hvězdy by na Mostecku v těchto dnech připadal na 07:50 a západ na 17:46. O zimní slunovrat by se pak východ konal až v 09:03 a západ v 17:02.
S návratem na normální čas již v České republice několik let souvisí i povinnost vyměnit u automobilů letní pneu za zimní, popř. užívat celoroční s hloubkou drážky 4 a více mm.

Ilustrační foto: Kamil Sojka

Z meteorologického pohledu v nejbližším období zimní přezutí příliš potřeba nebude, z finančního už ale ano – při policejní kontrole by se obsah peněženky zajisté snížil. A v čase předpředvánočním to platí obzvláště (první advent letos bude na Ondřeje, tj. 30. listopadu).

Vraťme se k přírodě, konkrétně k počasí. To na den otevřených dveří DPmML nakonec nepřekvapilo a inverze se opět hlásila o slovo. V pokročilejších odpoledních hodinách a k večeru se sice rozpustila, ale „kokpity" tramvají už tou dobou veřejnosti přístupné nebyly. Diky večernímu vyjasnění došlo k teplotnímu propadu a na autě jste tak mohli po dlouhé odmlce pozorovat bílý nádech. Největší zima byla po 21:30, to se teplota vzduchu podívala k -0.9°C, při zemi pak až k -4°C. Poté následovala tvorba mlhy a středa už se inverzní oblačnosti až do večera nezbavila.

Říjen sice skončí, nepůvabná šeď však nikoliv. Předpověď pro prvolistopadový víkend lze tedy opět shrnout do jednoho slova: inverze. Jak v sobotu, tak i v neděli bude do Mostu a okolí proudit teplejší vzduch od jihozápadu, a to vlivem působení tlakové výše se středem východně od Slovenska. V praxi to znamená, že šance na déšť bude rovna nule a rovněž nebude nijak extra chladno.

1. i 2. listopad nabídnou zpočátku mlhy či nízkou oblačnost a k tomu teploty okolo 5 až 2°C. V dopoledních a zejména odpoledních hodinách se v případě rozpuštění mlh / šedivého poklopu budeme těšit z modré oblohy, slunečních paprsků a teplot kolem 12 až 14°C, v opačné situaci bude nanejvýš 7 až 9°C a rozptylové podmínky budou méně šetrné. Vítr bude po dobu úvodních 48 listopadových hodin zanedbatelný s rychlostí do 4 m/s (14 km/h), povětšinou do 1 m/s (4 km/h).
Na 1.11. se vztahuje několik pranostik a jedna tvrdí: „Nepřijde-li sníh na Vše svaté v noci, přijde o svatém Martině se vší mocí." Úterý 11. listopadu je prozatím daleko, z dlouhodobého výhledu se ale zdá, že Martin namísto na bílem přijede na koni hnědém – počasí by měla ovlivnit tlakové níže a s ní spojený frontální systém přinášející déšť. Šance, že tomu tak bude, je nižší než 5%, pravdou ale je, že na sněžení to tak jako tak moc nevypadá.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací