25. února 2017 Svátek má Liliana

Obrnice - Na národní putovní výstavě "Má vlast cestami proměn" v areálu pražského Vyšehradu představila obec Obrnice zrenovovanou kapli Nejsvětější Trojice a nově vybudované náměstí.

Akce, kterou organizuje občanské sdružení Asociace Entente Florale CZ – Souznění, je tradičním setkáním krajů. Klade si za cíl upozornit na proměny krajiny, památek, sakrálních staveb, náměstí a návsí, železničních zastávek a nádraží. Uskutečnila se popáté, partnerem letošního ročníku je Ústecký kraj.

„Úřad Ústeckého kraje oslovil města a obce, kde se podařilo změnit k lepšímu původní podobu těchto sídel. My jsme v posledních šesti letech s pomocí dotací EU opravili řadu budov včetně kapličky, která je kulturní památkou. Oku více lahodící je nyní i samotné centrum obce. Nabídku zúčastnit se výstavy jsme proto rádi přijali,“ uvedla obrnická starostka Drahomíra Miklošová.

Obrnice se pochlubily současnou podobou kapličky i nově upraveného náměstí prostřednictvím fotografií, kreré jsou součástí panelové expozice kolekce 2013. Celý soubor vystavovaných panelů bylo možné zhlédnout jen na Vyšehradě. Putovní výstava bude k vidění do konce roku i v dalších tuzemských městech, ale jen v jednotlivých menších kolekcích.

Účastníky výšehradského setkání i zájemce z řad veřejnosti upoutali svým vystoupením také členové tanečního souboru obrnického komunitního centra Duhovka.

Symbolem národní výstavy je kamenné srdce, nalezené v roce 2007 na Vyšehradě při stavbě vodovodu z Vltavy k závlahám vyšehradských parků. Srdce je drahocenné a zranitelné, na jeho zdraví proto symbolicky dohlíží známý kardiochirurg Jan Pirk. Zúčastnil se také výsadby potomka památného dubu z Peruce na Lounsku, kde si podle pověsti kníže Oldřich namlouval sličnou Boženu.

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.