23. února 2017 Svátek má Svatopluk

Most/Ústí nad Labem - Povodněmi postiženým městům Ústí nad Labem a Děčín pomáhají třetím dnem také dobrovolníci a členové mostecké Akademie dobrovolných záchranářů ČR, a to na žádost krizového štábu Městských služeb Ústí nad Labem.

Sociální síť opět ukázala svou sílu, pomocí facebooku se týmu podařilo během krátké doby sehnat a koordinovat už stovky dobrovolníků z celého regionu, kteří se průběžně hlásí na další práce. Nově vytvořená facebokoová stránka: Dobrovolníci na pomoc při povodních 2013 má už nyní přes pět stovek příznivců.

Po stavbě protipovodňové hráze na střekovské straně Labe to pak bylo především pytlování a další technická pomoc při této mimořádné události. 

Záchranný tým ADZ ČR podle svého ředitele Petra Sejkory na výzvu zareagoval okamžitě a zalarmoval další dobrovolníky, především z řad studentů. 

"Studentský koordinátor UJEPu Pavel Kulhavý, s nímž úzce spolupracujeme, získal další dobrovolníky přímo z ústeckých studentských kolejí UJEP pro pomoc při stavbě protipovodňových zábran. Pomocnou ruku nabídla také firma MedicalFin," řekl Sejkora.

Podle aktuálních informací z Krizového štábu Města Ústí nad Labem se kulminace Labe očekávaná ve středu večer, a to na vzestupu hladiny mezi 11,10 - 11,50m. "Za celou noc nebylo zatím zjištěno na Ústecku žádné rabování. Policie ČR zajistila speciální motorový člun pro záchranu života," podotkla koordinátorka neziskových organizací krizového centra Lenka Černá. 

"Nechceme, aby nákladní doprava přetížila a ucpala zbývající dva funkční mosty přes Labe, které v kraji máme, proto na ně bude povolen vjezd pouze osobním vozidlům do 3,5t, hromadné dopravě a vozidlům IZS. Naopak i osobní vozy bez dálniční známky mohou do odvolání využívat dálnici D8 v úseku Roudnice – sjezd na Libouchec,“ řekl k dopravním změnám hejtman Oldřich Bubeníček.

Města v Ústeckém kraji čekají na příchod hlavní povodňové vlny od Prahy. Už teď je jasné, že protipovodňová opatření nebudou na většině míst stačit, proto se místy demontují nebo se území za nimi řízeně zaplavuje. O výši hladiny v Ústí rozhodne zejména rozliv řeky na Litoměřicku.

Složky Integrovaného záchranného systému ČR i celý krizový štáb se připravují především na odklízení po opadnutí vody. V záloze je několik stovek vojáků, Ústecký kraj také zajistí svoz povodňového odpadu ze zasaženého území. Stále pokračují evakuace obyvatel. Na území kraje není zatím hlášeno žádné úmrtí v souvislosti s povodní. 

Bližší informace k povodňové situaci v Ústeckém kraji jsou na Krizové nonstop lince: 800 876 011

 

 

 

Co se chystá

Zpravodajství

Tipy na výlet

Zajímavosti

Životní styl

×

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.