Zprávy z Mostu

VIDEO: Záchranáři z Mostu při záplavách dokázali i pomocí facebooku nemožné

Reklama

Most/Ústí nad Labem - Krizový štáb Akademie dobrovolných záchranářů ČR (ADZ ČR) se sídlem v Mostě už čtvrtý den "operuje" v záplavové oblasti Ústí nad Labem, kde koordinuje práce dobrovolníků.

Za první čtyři dny trvání záplav na Ústecku se týmu ADZ ČR podařilo především pomocí sociálních sítí a Internetu "zalarmovat" na 800 dobrovolníků z celého regionu.  Podle koordinátorky Lucie Randákové sdružuje organizace odborníky z různých oblastí tak, abychom mohla účinně pomáhat v krizových situacích, i školit a vyučovat v obdobích klidu.

"V současné době nás tvoří krizový štáb 5 lidí, vyškolených zdravotníků a záchranářů a také 12 terénních koordinátorů. Vytvořili jsme facebookovou stránku Dobrovolníci na pomoc při povodních 2013 Ústí nad Labem, přes kterou organizujeme stovky dobrovolníků. V současnosti registrujeme na osm set kontaktů," podotkla Lucie Randáková.

Registrace dobrovolníků probíhá v areálu ústeckého Domu dětí a mládeže, kde provizorně v období povodní štáb ADZ ČR sídlí. "Do terénu se pak na výzvu vydávají dobrovolníci ve skupinách 5 až 30 lidí vedení naším koordinátorem. Jsme schopni pytlovat, vyklízet, uklízet, pomáhat. A to nejen v oblasti Ústí nad Labem a okolí, ale i na území Děčína. Už i v Teplicích se zdárně rozjíždí koordinace dobrovolníků, kteří pomáhají dle potřeb," dodal ředitel Akademie dobrovolných záchranářů ČR Petr Sejkora.

 

Co tým krizového štábu dobrovolníků za čtyři dny záplav na Ústecku již dokázal?

DEN PO DNI:

2. 6. 2013  Už večer a v noci pomáhalo prvních 25 dobrovolníků s pytlováním na Střekovském nábřeží a v Olšinkách, kde vozili čaj hasičům do Vaňova.

 

3. 6. 2013 "Pomáhali jsme s pytlováním a evakuací obyvatel také ve Svádově, v Krásném Březně v pivovaru i v Neštěmicích. Největší skupiny dobrovolníků však zasahovaly na hlavním nádraží v Ústí nad Labem a na Střekovském nábřeží. Drobným podnikatelům podél vody jsme vyklízeli sklady i provozovny. Bylo nás v terénu na 170," vysvětluje Petr Sejkora.

 

4. 6. 2013 "Za celý den jsme fyzicky poslali do terénu více než 300 lidí, kteří se průběžně střídali. Stavěli jsme pískové valy kolem ČNB, Na Předmostí, abychom zajistili trolejbusovou dopravu na Severní Terasu, vyklidili jsme chemičku a pytlovali jsme písek pro soukromníky. O půlnoci jsme ještě reagovali na poptávku po dalších dobrovolnících, sešlo se nás nakonec úctyhodných 60," říká Randáková.

 

5. 6. 2013 Počty dobrovolníků se stále rozrůstají. "Čekáme sice na kulminaci, ale mezitím neleníme a rozšiřujeme svou databázi. Účastníme se setkání neziskovek, zajišťujeme dobrovolníky pro evakuační centra, na den i na noc. Zorganizovali jsme materiální pomoc pro zatopené Svádovské, které zaváží vodní záchranáři se čluny. Stále se ještě pytluje, byl vypraven dokonce autobus dobrovolníků pro pytlování v Krásném Březně," řekla Sylvie Mašková.

 

"Síla člověka se může zdát malá, ale nás je již 800 a dokážeme se zorganizovat. Co vše je tak možné?" říká Lucie Randáková.

VIDEOREPORTÁŽ Z POVODŇOVÉ ČINNOSTI DOBROVOLNÍKŮ ADZ ČR: 

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

Sport

 • 25. říjen 2016

  Travčice - V Travčicích u Terezína byl uspořádán 5. Regionální Master v elektronických šipkách. Turnaj byl vypsán v kategoriích TOP 16 muži, TOP 8 ženy, jednotlivci muži a ženy, dvojice muži a ženy, turnaj jednotlivců pro žáky a juniory a turnaj amatérů. Turnaje se zúčastnilo 105 mužů, 33 žen, 5 juniorů, 5 žáků a 5 amatérů.

 • 25. říjen 2016

  Czyzowice/ Most - Čtveřice mosteckých stolních hokejistů startovala v Czyzowicích na kvalitně obsazeném mezinárodním mistrovství Polska. Michal Justra (BHC StarColor Most) přijel na Polish Open již jako téměř jistý vítěz mužské kategorie billiard-hockeyové WTHA Tour. Jeho hlavním cílem bylo i celkové vítězství v Tour a k tomu potřeboval v Polsku skončit do šestého místa. To se mu i přes zaváhání v posledním kole povedlo, když obsadil pátou příčku. Z Czyzowic se tak mostecký hráč vrací jako vítěz v kategoriích muži a Open, v obou kategoriích zároveň obhájil svůj loňský triumf.

 • 25. říjen 2016

  Most/Praha - Čtvrté závěrečné kolo pražské soutěže, kde tento podzim figurují i starší žačky Černých andělů se odehrálo v sobotu ve sportovní hale na Zeleném pruhu v Praze, pod pořadatelstvím HC Háje. "Naši soupeři na nás tento den čekaly v tomto pořadí: TJ Sokol Kobylisy II.A, DHC Slávia Praha, TJ Sokol Vršovice a HC Háje Praha A," říká trenér Jiří Maršík.

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.