Pátek 10. duben 2020
Svátek má Darja

Ústecký kraj, ČR - Přesně 11 let poté, co se přes naši republiku přehnal pustošivý orkán Kyrill, dorazila ve čtvrtek 18. ledna 2018 do České republiky tlaková níže a s ní orkán Friederike.

Varování Českého hydrometeorologického ústavu pro celé území České republiky na velmi silný vítr, silné sněžení, sněhové jazyky a náledí se vyplnil beze zbytku. Nejpostiženějšími byly kraje Ústecký, Liberecký, Plzeňský, Středočeský a Karlovarský.

Silný vítr o rychlosti až 120 km/hod lámal stromy a větve v severozápadní části naší republiky. Hasiči téměř celý den vyjížděli poskytnout lidem technickou pomoc, ta spočívala v odklízení nebezpečných větví a stromů, odstranění stromů z drátů elektrického vedení, zprůjezdnění silničních komunikací i železničních tratí, zajištění uvolněných reklamních poutačů nebo plechů na střechách.

Počet výjezdů k těmto událostem se během čtvrtečního dne zvýšil 5krát oproti dlouhodobému dennímu průměru.

Hasičské jednotky v Ústeckém kraji vyjely od 16:30 odpoledne do 7:30 ráno k 152 nahlášeným událostem způsobeným silným větrem. Ve většině případů to byly popadané stromy a větve na komunikace. Nejvíce v okresu Děčín – 102 nahlášených událostí. V okresu Teplice 12. V okresu Litoměřice 14. V okresu Louny 2. V okresu Most 3. V okresu Chomutov 6. V okresu Ústí nad Labem 15.

„Převážně jde o spadlé stromy na silnice, dráty vedení, železniční trať. V dalších případech to jsou stromy opřené o dům nebo plot, uvolněné střechy, antény, střešní tašky, plachty, reklamní tabule nebo opadaná omítka,“ sdělil mluvčí Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje Lukáš Marvan.

1901stromymost

Spadlý strom v mostecké Vančurově ulici. Foto: Michal Hrdlička

Energetici ráno k 7. hodině evidovali na dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí, další poruchy na nízkém napětí. „Aktuálně je bez elektřiny 5500 odběrných míst. Jedná se převážně o lokalitu Děčínska (Šluknovský výběžek a Českokamenicku) a v Libereckém kraji na Železnobrodsku,“ sdělila mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

„Naše poruchové čety jsou stále v terénu, intenzivně pracují na obnovení dodávek elektřiny do vichřicí postižených lokalit. Obnovení dodávek předpokládáme během dnešního dne,“ dodala Soňa Holingerová.

Orkán Friederike by měl během dnešního dne postupovat přes Polsko dále k východu. Český hydrometeorologický ústav pro dnešní den vydal předpovědní výstražnou informaci pouze na jev náledí.

Aktuálně

Podnikání

Lidé

Co se chystá

Tipy na výlet

Zajímavosti

Ústecký kraj

© 2012 - 2018 | E-mostecko.cz | Linelab.cz TOPlist

Webové stránky skupiny používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací