Zprávy z Mostu

ZÁPLAVY OČIMA HASIČE: Hasič, který večer jako jediný měl problémy se najíst!

Reklama

Most/Ústecko - Velitel požární stanice HZS Ústí nad Labem Radim Slavík s nadsázkou říká, že byl jediný hasič na Ústecku, který měl problém se večer doma najíst!

Ještě v sobotu 1.června se Radim Slavík připravoval k odjezdu na dovolenou. Organizoval ukázku zásahu na dni otevřených dveří požární stanice HZS ve Všebořicích. Připravoval si kolo, brusle, loď. Na to, aby se nějak zásoboval, nepomyslel, vždyť měl v plánu v pondělí ráno odjet do ráje, Českého Ráje.

Vše se změnilo noční bouřkou a stoupajícími hladinami řek, Labe nevyjímaje.

Ještě v neděli ráno s kamarády, také hasiči PS v Ústí nad Labem, odvezl jednomu z nich materiál na stavbu. Zpátky domů se však už nevrátil. Před 11 hodinou ho povolal ředitel územního odboru ÚL, který svolal stálý krizový štáb pro územní odbor Ústí nad Labem. On, jako velitel centrální požární stanice, v něm má jasně stanovený úkol. Řídí nasazené síly a prostředky. Je to jen jedna z částí celého systému STANO, kterí mají hasiči určený. Stává se tedy písmenem N.

Od nedělního dopoledne ve službě, přesto má v sobotu večer hlad, tedy lépe řečeno, nemá, co by snědl. Jak je to možné, když on sám koordinuje nasazení jednotek a jejich logistické zabezpečení, o kterém se ještě ve středu tvrdilo, že je nefunkční, a on sám to jako N, tj. jako člen krizového štábu, dementuje a tvrdí, že jím vyslané a nasazené jednotky nestrádají (viz Prohlášení krizového štábu HZS, zveřejněné na stránkách HZS ÚK ze sobotního dopoledne)?

Má to jednu jedinou příčinu. V sobotu 8.6. večer mu byl nařízen náčelníkem štábu – ředitelem, jít si odpočinout. Přece jen je v jednom kole již několik dní, a zatím toho s kolegy moc nenaspal. Ale na rozdíl od základny, kde je vše, včetně dostatku jídla, které zajišťují pro zasahující sami hasiči, se sem dostává i pomoc dobrovolníků.

Taxikář ´Kosťa´ již první noc přivezl 30 baget, tři dámy napekly bábovky a koláče, společnost KIA nakoupila bagety, pečivo, kávu a nápoje. Stále mu někdo z přátel volá a nabízí pomoc. Vše jeho tým SaP sepisuje a samozřejmě všem, kteří pomoc nabízí, vřele děkuje.

Pak ale dorazí domů, manželka, operátorka tísňové linky operačního střediska HZS, je již od soboty 1.6. v jednom kole. Po noční směně ze soboty na neděli se přidává k týmu dobrovolníků, organizovaných v Domě dětí a mládeže Akademií dobrovolných záchranářů ČR z Mostu. Tvoří tam databáze s nabízenou pomocí, se zkušenostmí z logistiky jí to jde od ruky a práce je vidět. Pak jen rychlý drobný nákup, trochu se prospat a další dny nanovo, čtvrtek a pátek slouží denní směnu na operačním středisku. Kdo by řešil nakupování, když je pan N v práci a děti jsou již samostatné a pár plátků sýra a pizza v mrazáku postačí.

V sobotu večer se pan N mine ve dveřích s manželkou, která jde na noční směnu. Naloží se do vany, dá si kávu, vypíná telefon a jde do peřin. Prášek na spaní ani není potřeba. Pak ho ale v noci vzbudí hlad. Kdy vlastně naposledy jedl? Bylo to včera odpoledne, kdy si u mostu Eduarda Beneše, spolu s nasazenými kolegy, pochutnával na gulášku, přivezeném majitelem pekárny Expres v Jirchářích.

Teď, v 1 hodinu ráno, by ale něco pojedl. Otvírá lednici a tam nic, nich z obvyklých potravin, jen horčice, kečup, máslo, něco málo zeleniny, pár plátků sýra a jogurty. Žádná pomazánka, salám nebo alespoň párek. Prostě nic.

To je týdenní příběh pana N, velitele stanice, mjr. Radima Slavíka. Paradoxně je to jediný hasič v okrese, který strádá.

Doporučené články

Aktuálně z Litvínovska

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Strážníci Městské policie v Litvínově Jan Strouhal a Václav Sinkule se v pondělí dopoledne zásadně podíleli na záchraně lidského životy, když dorazili spolu se státními policisty na místo nehody po asi třiceti vteřinách a k rychlé resuscitaci řidiče, kterého za jízdy postihl srdeční kolaps. Strážníci použili přístroj automatický extrení defibrilátor AED. Díky němi u řidiče obnovili základní životní funkce a zachránili mu tím život.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Krátce před půlnocí zastihla hlídka litvínovských strážníků na ulici nezletilého chlapce. Ten strážníkům řekl, že se doma díval na horory, a teď se sám bojí. Matka byla ještě v práci, a tak se rozhodl, že půjde za ní. Strážníci chlapce naložili a převezli ho k prodejně, kde byla jeho matka zaměstnána.

 • 24. říjen 2016

  Litvínov - Jednašedesátiletého německého řidiče postihl za jízdy náhlý srdeční kolaps. S autem muž vylétl ze silnice, přejel do protisměru a vjel na tramvajové kolejiště poblíž litvínovského dopravního podniku. Bezvládné tělo řidiče vytáhli z havarovaného auta náhodní svědci. Hlídka litvínovských strážníků byla na místě nehody do třiceti vteřin a pomocí  automatického externího defibrilátoru muže úspěšně resuscitovala. 

Sport

 • 24. říjen 2016

  Most - Finálový den DRFG Mostecké ligy se odehrál o vínekdu na hřišti mostecké 11. Základní školy. V jeho rámci byly sehrány zápasy o třetí místo a zápas finálový a bylo tak rozhodnuto o letošních medailistech mosteckého malého fotbalu.

 • 23. říjen 2016

  Zlín/Litvínov - Hokejisté Litvínova si v neděli v podvečer ze Zlína odvezli po neúspěšném utkání čtyři branky. Verva totiž na ledě soupeřů prohrála s týmem PSG Zlín 1:4.

 • 23. říjen 2016

  Most - Černí andělé z házenkářského klubu DHK Baník Most doma podlehli Metzingenu 25:29. V odvetě druhého kola Poháru EHF podlehly 25:29 (9:15).

Co se chystá

Tipy na výlet

 • 21. říjen 2016

  Praha - Podzim je typický sychravým počasím, které venkovním aktivitám příliš nepřeje. Pokud však i v tomto období chcete cestovat, odpočinout si a ještě se ohřát, rozhodně zavítejte do lázní. V horké termální vodě si dopřejete relax i pohyb, léčivé prameny navíc pomohou vyřešit mnohé zdravotní potíže. V následujícím článku vám proto přinášíme tipy na ty nejzajímavější lázně, které v Evropě najdete. Představíme vám klasické lázeňské komplexy, historické skvosty i netradiční turistická lákadla.

 • 12. říjen 2016

  Kadaň - Královské město Kadaň se zařadilo mezi nejatraktivnější turistické destinace v České republice. Rozhodli o tom turisté v soutěži DestinaCZe 2016, vyhlášené agenturou CzechTourism. Kadaň se, jako jediný zástupce Ústeckého kraje v soutěži, stala vítězem kategorie Po stopách Karla IV. Je přitom už třetím místem v Dolním Poohří, které v soutěži uspělo.

 • 10. říjen 2016

  Praha - Hledáte tip na výlet? Určitě nepochybíte, když nyní zavítáte do pražské zoo. Slonice Tamara tam porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. A zoo už o víkendu umožnila veřejnosti se na roztomilého "drobka" podívat. Mohli jsme tak pořídit jedny z prvních záběrů na pár hodin staré mládě.

 • 01. říjen 2016

  Most/Ústí nad Labem - Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří takzvané přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo?

 • 19. 09 2016

  ČR - Hlavní dovolenková sezóna letošního roku je u konce. Ani nástup podzimu a postupné ochlazování v tuzemsku ale neznamená, že nemůžete vyjet k moři.

Může vás zajímat

Zavřít

Tyto stránky používají cookies, které se ukládají ve Vašem prohlížeči.